Fiat Doblo, Egea, Linea Arıza Lambası ve Anlamları

Fiat marka otomobiller de arıza lambası ve anlamları her zaman sürücüler tarafından merak edilmiştir. Sizler için detaylıca bir bunlardan bahsedeceğiz. Fiat markası ülkemizde en çok tercih edilen, trafikte bol bol gördüğümüz araçların başında gelir. Sürekli görülen bu araçlarda arıza lambalarının her birinin bir manası vardır. Bunları bilmek , kullanıcıyı olası büyük bir hatadan en kısa sürede kurtulmayı gösterir. Fiat arıza lambalarının anlamlarını alttaki tabloda görebilirsiniz. Tablolarda Egea, Linea, Punto, Doblo, Fiorino , Ducato modellerinde olan arıza ışıklarını görebilirsiniz.

Egea arıza lambaları anlamları nelerdir?

Fiat Egea modeli çok popüler olan bir otomobildir. Oldukça fazla tercih edilmiştir ve sportif görünümü ile her zaman kullanılan bir araç haline gelmiştir. Egea ikaz ve arıza lambalarının yandığı sırada dikkatli olmanızda fayda vardır. Eğer ki yolda ilerlerken özellikle motor arıza lambası, yağ ikaz lambası gibi uyarı veriyorsa hemen araç durdurulmalıdır. Bazı ikaz lambaları da vardır ki sorunun basit olduğunu gösterebilir. Bu yüzden hangi uyarı ışığının ne anlama geldiğini bilmek en iyi seçenek olacaktır.

Egea Arıza LambasıEgea Arıza kaynağı
Egea aracınızın fren sisteminde bir arıza olduğunu gösterir. Bir frenciye veya servise danışmanızda fayda vardır.
Egea aracınızın motor suyunun ısındığını belirtir. Motor su seviyesi kontrol edilmelidir. Aksi taktirde egea aracınız hararet yapabilir.
Yağ seviyesinde azalma vardır. Birçok otomobilde her 10.000 km’ de bir yağ seviyesi azalmasa dahi yanmaktadır. Yağın değişmesi gerektiğini bildirmektedir.

Linea Arıza Lambaları ve Anlamları

Line arıza lambaları da tüm Fiat modellerinde olduğu gibi aynıdır. Yukarıda ki tabloya bakarak arıza lambası ve arıza nedenlerini görebilirsiniz. Linea araçlarında olan herhangi bir arıza sırasında bu ikaz lambaları kullanıcıyı uyarır. Bu şekilde arızanın nereden kaynaklandığını görebilir ve ona göre hareket edebilirsiniz. Fiat Linea gösterge ekranın da arızanın nedeni de yazmaktadır.

Linea Arıza lambasıLinea arıza kaynağı
Linea aracınızın aküsünün bittiğini, zayıfladığını belirtir. Bir yandan da şarj etmediğini gösterebilir. Akü ve şarj bileşenlerinin kontrol edilmesi gerekir.
Linea araçlarında bu uyarı lambası yanıyorsa motorda bir arıza var demektir. Linea motor arıza ışığı yanıyorsa hemen bir servise gidilmelidir.
Lastik basınç uyarı lambasıdır. Lastik basınçları tek tek kontrol edilmelidir.

Fiat Araçlarında En Sık Yanan Arıza Lambaları

Fiat marka araçlarda ( Linea, Punto, Egea, Ducato, Doblo, Fiorino ) en sık yanan arıza lambalarını sizler için listeledik. Bu arıza ışıkları oldukça önemlidir ve bilinmesi gerekmektedir. Sık karşılaşılan ve hayati derecede öneme sahip bu arıza ışıklarının hemen giderilmesi de gerekir. Yolda devam edildiği taktirde çok büyük arızalar daha çıkabilir.

  • Hararet göstergesi arıza lambası

Fiat aracınızda bu arıza lambası yanıyorsa motor suyunun sıcaklığının ciddi derecede arttığını göstermektedir. Bu şekilde sürüşe devam edilirse beraberinde çok daha büyük arızalar meydana gelecektir. Su seviyesi hemen kontrol edilerek gerekli tamamlamalar sağlanmalıdır.

  • ESP/ASR sistemleri uyarı lambası

Fiat aracınız da bu uyarı lambası sürekli yanıyorsa ESP/ASR sisteminde bir arıza var demektir. Güvenliğiniz için oldukça öneme sahip bu sistemlerin servis tarafından çalışır hale getirilmesi gerekmektedir.

Fiat Punto arıza Lambaları ve Anlamları

Fiat punto araçlarında ki arıza lambalarının anlamlarını ve arıza kaynaklarını altta bulabilirsiniz. Punto araçlarında olası bir arıza lambasının sebeplerini öğrenmek sürücü açısından iyi olmaktadır. Unutmayın ki bir arıza lambası bütçenize ciddi derece zarar verebilir. Bu gibi ikaz lambalarının çözümü için acele etmek her zaman daha fazla arızanın gelmesini engellemektedir.

Punto arıza lambalarıPunto Arıza kaynağı
Güç aktarımında bir problem olduğunu bildiren ikaz lambasıdır.
Şanzıman sıcaklık derecesinin arttığını bildiren ikaz lambasıdır.
Fiat ABS sisteminde bir arızanın olduğunu belirten işarettir.
Hidrolik seviyesinde azalma olduğunu belirtir. Frenler kontrol edilmelidir.
Hava filtresi değişim vaktinin geldiğini veya tıkanmış olduğunu bildiren uyarı lambasıdır.
Motor yağ seviye sensörü hatasıdır. Sensörde bir arıza vardır ve değişimi gereklidir.

Fiat otomobillerinde en çok yanan arıza lambaları ve anlamlarını bir araya topladık. Fiat grubu tüm araçlarda bu arıza lambaları ve anlamları aynıdır. Tüm modelleri en iyi şekilde derledik. Sık karşılaşılan bu arıza lambaları en önemlileri arasında yer alır. Eğer ki biri aracınız da gösterge ekranında çıktıysa hemen servisle irtibata geçebilirsiniz.

Doblo Arıza Lambaları

Fiat Doblo arıza lambalarını ve anlamlarını siz Doblo sürücüleri için bir arada topladık. Arıza lambalarının oldukça önemi vardır. Kimi zaman ufacık bir sorun için yansa da bazı zamanlar gelir ki çok ciddi bir masrafın habercisi olur. Bu yüzden Doblo arıza ışıklarını takip etmek ve ikaz lambası yandığı zamanlar hemen müdahale etmek oldukça önem arz etmektedir.

Fiat EGEA İngiliz Anahtar İşareti Ne Anlama Gelir?

Linea Ünlem İşareti Ne Anlama Gelir?

Linea marka araçlarda çıkan ünlem işareti genel bir arıza olduğunu belirtmek için kullanılır. İşaretin çıkmasının ardından yol bilgisayarına bir arıza kodu da düşebilir.  Bu durumda sürücünün aracı en kısa sürede servise götürmesi gereklidir. Lambalarda bir arıza olabilir. Sensörlerin herhangi birinde arıza olabilir. Partikül filtresi tıkalı olduğu durumlarda da bu işaret yanabilmektedir. Şayet aracınızda ünlem işareti varsa ilk önce sensörlerinizi kontrol etmenizde fayda vardır. Çünkü bu sorun herhangi bir sensörde yer alan hatadan da kaynaklanabilir. Ancak bu parçalardan herhangi bir sorun yoksa böyle bir durumda aracınızı servisinize götürme vaktiniz gelmiş demektir.

Linea Ünlem İşareti Ne Anlama Gelir?

Fiat Doblo Motor Arıza Lambası Neden Yanar?

Motor arıza lambasının iki türlü uyarı verme şekli bulunmaktadır. Bunlardan birinde sarı renkli yanar. Bu arıza olduğu anlamına gelir. Bu noktadan sonra motor koruma modunda çalışır. Sürücülerin en kısa zamanda servise gitmesi gerekir. Kırmızı yandığı durumda ise oldukça ciddi bir problem var demektir. Sürücünün aracı zorlamaması gereklidir. Aracı sağa çekip servisi aramak ve çekici istemek en doğrusu olacaktır. Motor arıza lambasının yanması genel olarak aracınızda ciddi bir sorunun varlığına işaret ettiğini için böyle bir durumda aracınızı tamircinize götürmenizde fayda vardır. Ancak bu sayede aracınızdaki sorunların ne olduğunu daha isabetli bir şekilde öğrenme fırsatınız olacaktır. Unutmamak gerekir ki bu tarz bir arıza lambası önemsenmezse çok daha büyük arızaların yaşanılması kaçınılmaz olur.

Fiat Doblo Motor Arıza Lambası Neden Yanar?
Fiat Doblo Motor Arıza Lambası Neden Yanar?

Fiat Doblo Üçgen İçinde Ünlem İşareti Nedir?

Özellikle aracınızın park sensöründe bir sorun algılanmışsa üçgen işareti yanacaktır. Şayet bu ışık yanıp sönüyorsa aracınızın lastiklerinde basınçla ilgili bir sorun olabilir. Yine üçgen içinde ünlem işaretinin nedeni farklı sebeplerden de kaynaklanabilir. Bu işaret genel bir arıza olduğunda yanmaya başlar. Sürücüler bu noktadan sonra araçlarını dikkatli kullanmalıdır. Çünkü sürüş güvenliğini tehlikeye atacak bir durum yaşanabilir. Sürücü aracınızı kenara çekip arıza veren bir parça olup olmadığını kontrol edebilir. Lambaların yanıp yanmadığına bakabilir. Aracına sıvı kaçırıp kaçırmadığı ile ilgili kaputu açıp gözlem yapabilir. Eğer ciddi bir sorun görünmüyorsa aracı dikkatli kullanmalı ve servise gitmelidir. Böylece daha isabetli bir şekilde sorunun nedenini öğrenebilirsiniz.

Fiat Doblo Üçgen İçinde Ünlem İşareti Nedir?

Fiat Doblo Aracın Koruma Sistemi Arızası Nedir?

Bu sistemin arıza yapması önemsenmesi gereken bir durumdur. Çünkü aracınızı kilitledikten sonra tekrar aracı açmakta sorun yaşayabilirsiniz. İmmobilizer sistemi arızalı olduğunda, ECU anahtarda ki kodu tanımadığında, akü arızalı olduğunda bu arıza yaşanabilir. Düzelmesi için servise gitmeniz gerekir. Serviste sorunu olan parça değiştirilir. Yeniden kod tanımlanması yapılır ve sorun düzeltilmiş olur. Fiat Doblo aracın koruma sistemi arızası yandığı zaman öncesinde sensörleri kontrol etmeniz öneriliyor. Çünkü kimi zaman basit bir sensör hatası bu tarz ışıkların yanmasına neden oluyor. Mesela kablolardan birisinde bir şekilde temassızlık varsa böyle bir durumda uyarı lambası yanacaktır.

Fiat Doblo Aracın Koruma Sistemi Arızası Nedir?

Fiat EGEA Sarı Anahtar İşareti Ne Anlama Gelir?

Direksiyon kilidinde bir arıza olduğu taktirde bu işaret yanmaya başlayacaktır. Normalde direksiyon kilidi oldukça yararlı bir sistemdir. Araç durduktan sonra direksiyon kilitlenir. Böylece aracın çalınması zor bir hale gelir. Fakat sistemin arızalı olması durumunda araç yolda giderken direksiyon kilitlenebilir. Böyle bir durumda sürücü araç hakimiyetini kaybedecektir. Bu sebeple oldukça dikkatli olunmalıdır. Sonuç olarak aracınızda yanan sarı anahtar uyarısını ciddiye almanız önerilmektedir. Ancak bu sayede tam olarak aracınızdaki sorunun etkili bir düzeyde tamir edilmesini mümkün kılmak konusunda önemli bir kazanıma sahip olabilirsiniz.

Fiat EGEA Sarı Anahtar İşareti Ne Anlama Gelir?

Fiat EGEA İngiliz Anahtar İşareti Ne Anlama Gelir?

İngiliz anahtarı korkutucu bir ikaz işareti değildir. Sürücülerin korkmasına gerek yoktur. Aracın bakım zamanı geldiğinde bu işaret yanmaya başlamaktadır. Böylece sürücü aracının periyodik bakımlarını kaçırmamaktadır. Genelde bakımdan sonra belirli bir mesafe gidildiğinde simge aktif olur. Bu süre çoğu araçta 40.000 kilometre olarak ayarlanmıştır. Serviste yağ değişimi yapıldıktan sonra işaret sönecektir. İngiliz anahtarı işareti genel olarak telaşlanmanıza gerek olmayan bir uyarı işaretidir. Ancak yine de bu ışık yandığı zaman mutlaka çok vakit kaybetmeden aracınızı servisinize götürmeniz gerekiyor. Çünkü bu işaret aracınızın bakım zamanının geldiğinde yanar.

Yorum yapın