Fiat Doblo, Egea, Linea Arıza Lambası ve Anlamları

Fiat marka otomobiller de arıza lambası ve anlamları her zaman sürücüler tarafından merak edilmiştir. Sizler için detaylıca bir bunlardan bahsedeceğiz. Fiat markası ülkemizde en çok tercih edilen, trafikte bol bol gördüğümüz araçların başında gelir. Sürekli görülen bu araçlarda arıza lambalarının her birinin bir manası vardır. Bunları bilmek , kullanıcıyı olası büyük bir hatadan en kısa sürede kurtulmayı gösterir. Fiat arıza lambalarının anlamlarını alttaki tabloda görebilirsiniz. Tablolarda Egea, Linea, Punto, Doblo, Fiorino , Ducato modellerinde olan arıza ışıklarını görebilirsiniz.

Egea arıza lambaları anlamları nelerdir?

Fiat Egea modeli çok popüler olan bir otomobildir. Oldukça fazla tercih edilmiştir ve sportif görünümü ile her zaman kullanılan bir araç haline gelmiştir. Egea ikaz ve arıza lambalarının yandığı sırada dikkatli olmanızda fayda vardır. Eğer ki yolda ilerlerken özellikle motor arıza lambası, yağ ikaz lambası gibi uyarı veriyorsa hemen araç durdurulmalıdır. Bazı ikaz lambaları da vardır ki sorunun basit olduğunu gösterebilir. Bu yüzden hangi uyarı ışığının ne anlama geldiğini bilmek en iyi seçenek olacaktır.

Egea Arıza LambasıEgea Arıza kaynağı
Egea aracınızın fren sisteminde bir arıza olduğunu gösterir. Bir frenciye veya servise danışmanızda fayda vardır.
Egea aracınızın motor suyunun ısındığını belirtir. Motor su seviyesi kontrol edilmelidir. Aksi taktirde egea aracınız hararet yapabilir.
Yağ seviyesinde azalma vardır. Birçok otomobilde her 10.000 km’ de bir yağ seviyesi azalmasa dahi yanmaktadır. Yağın değişmesi gerektiğini bildirmektedir.

Linea Arıza Lambaları ve Anlamları

Line arıza lambaları da tüm Fiat modellerinde olduğu gibi aynıdır. Yukarıda ki tabloya bakarak arıza lambası ve arıza nedenlerini görebilirsiniz. Linea araçlarında olan herhangi bir arıza sırasında bu ikaz lambaları kullanıcıyı uyarır. Bu şekilde arızanın nereden kaynaklandığını görebilir ve ona göre hareket edebilirsiniz. Fiat Linea gösterge ekranın da arızanın nedeni de yazmaktadır.

Linea Arıza lambasıLinea arıza kaynağı
Linea aracınızın aküsünün bittiğini, zayıfladığını belirtir. Bir yandan da şarj etmediğini gösterebilir. Akü ve şarj bileşenlerinin kontrol edilmesi gerekir.
Linea araçlarında bu uyarı lambası yanıyorsa motorda bir arıza var demektir. Linea motor arıza ışığı yanıyorsa hemen bir servise gidilmelidir.
Lastik basınç uyarı lambasıdır. Lastik basınçları tek tek kontrol edilmelidir.

Fiat Araçlarında En Sık Yanan Arıza Lambaları

Fiat marka araçlarda ( Linea, Punto, Egea, Ducato, Doblo, Fiorino ) en sık yanan arıza lambalarını sizler için listeledik. Bu arıza ışıkları oldukça önemlidir ve bilinmesi gerekmektedir. Sık karşılaşılan ve hayati derecede öneme sahip bu arıza ışıklarının hemen giderilmesi de gerekir. Yolda devam edildiği taktirde çok büyük arızalar daha çıkabilir.

  • Hararet göstergesi arıza lambası

Fiat aracınızda bu arıza lambası yanıyorsa motor suyunun sıcaklığının ciddi derecede arttığını göstermektedir. Bu şekilde sürüşe devam edilirse beraberinde çok daha büyük arızalar meydana gelecektir. Su seviyesi hemen kontrol edilerek gerekli tamamlamalar sağlanmalıdır.

  • ESP/ASR sistemleri uyarı lambası

Fiat aracınız da bu uyarı lambası sürekli yanıyorsa ESP/ASR sisteminde bir arıza var demektir. Güvenliğiniz için oldukça öneme sahip bu sistemlerin servis tarafından çalışır hale getirilmesi gerekmektedir.

Fiat Punto arıza Lambaları ve Anlamları

Fiat punto araçlarında ki arıza lambalarının anlamlarını ve arıza kaynaklarını altta bulabilirsiniz. Punto araçlarında olası bir arıza lambasının sebeplerini öğrenmek sürücü açısından iyi olmaktadır. Unutmayın ki bir arıza lambası bütçenize ciddi derece zarar verebilir. Bu gibi ikaz lambalarının çözümü için acele etmek her zaman daha fazla arızanın gelmesini engellemektedir.

Punto arıza lambalarıPunto Arıza kaynağı
Güç aktarımında bir problem olduğunu bildiren ikaz lambasıdır.
Şanzıman sıcaklık derecesinin arttığını bildiren ikaz lambasıdır.
Fiat ABS sisteminde bir arızanın olduğunu belirten işarettir.
Hidrolik seviyesinde azalma olduğunu belirtir. Frenler kontrol edilmelidir.
Hava filtresi değişim vaktinin geldiğini veya tıkanmış olduğunu bildiren uyarı lambasıdır.
Motor yağ seviye sensörü hatasıdır. Sensörde bir arıza vardır ve değişimi gereklidir.

Fiat otomobillerinde en çok yanan arıza lambaları ve anlamlarını bir araya topladık. Fiat grubu tüm araçlarda bu arıza lambaları ve anlamları aynıdır. Tüm modelleri en iyi şekilde derledik. Sık karşılaşılan bu arıza lambaları en önemlileri arasında yer alır. Eğer ki biri aracınız da gösterge ekranında çıktıysa hemen servisle irtibata geçebilirsiniz.

Doblo Arıza Lambaları

Fiat Doblo arıza lambalarını ve anlamlarını siz Doblo sürücüleri için bir arada topladık. Arıza lambalarının oldukça önemi vardır. Kimi zaman ufacık bir sorun için yansa da bazı zamanlar gelir ki çok ciddi bir masrafın habercisi olur. Bu yüzden Doblo arıza ışıklarını takip etmek ve ikaz lambası yandığı zamanlar hemen müdahale etmek oldukça önem arz etmektedir.

Yorum yapın