EPC Işığı Neden Yanar? Arıza Belirtileri ve Çözümü

EPC Işığı neden yanar, epc ışığını söndürmek ve diğer tüm EPC detaylarını konumuzda bulabilirsiniz. EPC sistemi genellikle VAG grubu araçlarda bulunmaktadır.

Kısaca bahsetmek gerekirse Audi, Skoda, Seat  VW araç gruplarına verilen ada VAG denmektedir. EPC arıza lambası sadece bu tür otomobillerde mevcuttur. Birden fazla donanım ile beraber çalışan EPC sisteminde olası bir arıza durumunda ikaz lambası yanar ve kullanıcıya bir uyarı verir. İkaz ışığı yandıysa hemen arızanın çözümü için bir servise danışmalısınız.

EPC lambası ‘boğaz kelebeği arızası’ durumunda yanabilmektedir. Sıklıkla yaşanan durumlar arasında boğaz ( gaz ) kelebeğinde bir sorun olduğu zaman EPC ışığı yanar. Boğaz kelebeği söküldükten sonra temizlenir ve tekrar takılır. İkaz lambası sönmüyor ise değişimi yapılır. Genellikle yapılan bu işlem sonucunda ışık sönmektedir.

Gösterge ekranında EPC ikaz lambası bulunan VAG grubu araçlarda ki bu arıza ciddi masrafları meydana getirebilir. Elektronik güç kontrol sistemi tüm araç parçalarıyla bir arada çalıştığı için oldukça önemli bir arızadır.

EPC ikaz lambası neden yanar?

EPC ikaz lambası yandığı zaman hemen bir servise gidilmeli ve sorunun kaynağına inilmelidir. Ertelendiği vakit daha büyük zararlar açabileceğini unutmayın. Bu gibi durumlar oldukça kritik öneme sahiptir. Aracın birden fazla donanımında herhangi bir sorun oluşmuş olabilir. Fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi birincil sebepleri arasında gaz kelebeği yer almaktadır. Sonrasında ise fren ve fren güvenlik sistemleri yer alır.

EPC arıza ışığı yanmasının sebepleri nelerdir

Arızalı direksiyon sensörü
Arızalı gaz kelebeği gövdesi
Yanlış uygulanan LPG sistemleri
Fren basınç sensörü arızaları
Çeşitli kablolama sorunları
Fren pedalı anahtarında arıza
Motor arızaları
Sensör arızaları
Servo direksiyon arızası
Arızalı ABS sensörü
Arızalı ABS sensörü kabloları

EPC ışığı nasıl söndürülür

EPC lambası gaz kelebeği veya diğer ismiyle boğaz kelebeğinden kaynaklanıyorsa  boğaz kelebeği değişimiyle sorun çözülür.

EPC ışığının sönmesi için arabanın kontrol ünitesine bağlanması gerekmektedir. Aracı ecuya bağladığınız zaman arızalı olan tüm donanımların diyagnostik arıza kodları tek tek görükecektir. Bundan sonrası oldukça kolay gelebilir.

Arızalı olan donanımlar temizlenebilir veya değişimi gerekiyorsa değişilir. Sensörler sürekli ecu tarafından kontrol edilerek arıza olup olmadığını takip eder. Herhangi bir EPC arızasında bilgisayar ekranın da direk görülmektedir. EPC İkaz lambası gördüğünüz vakit fazla geç kalmadan arızanın çözümü için uğraşmak her zaman siz kullanıcılar için iyi olacaktır.

EPC Arızası belirtileri

Elektronik güç kontrol sisteminde oluşacak bir hata EPC ikaz lambasını yakabilir.

EPC ışığı yanan arabada gaz yememe durumları başlar.
EPC sistemi araç ile uyumlu çalışır. Yani birçok donanım ile beraber çalışabilir ve oluşacak hatada diğer parçalarda etkilenebilir.
Araç 3.000 devir üzerine çıkmakta zorlanabilir.

EPC ikaz lambası VAG grubu Skoda; Octavia, Suberb, Yeti Yeti, Volkswagen; Passat, Jetta, Golf, Polo Seat; Leon, gibi araçlarda mevcuttur. Bu nedenle olası bir arıza durumunda VAG grubu servislerine veya ustalarına gitmeniz önemle tavsiye edilir.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.