Elektrikli Araba Ne Kadar Yakar ?

Çevre dostu ve ekonomik yapılarıyla öne çıkan elektrikli otomobiller, yakın zamanda yollarda fazlasıyla görmeye başlayacağımız araç modelleri arasında yer almaya hazırlanıyor. Araçların modeli ve farklı seçeneklerin olması nedeniyle kafa karıştıran sorulardan biri de, elektrikli araba ne kadar yakar? sorusudur.

Elektrikli araba ne kadar yakar? gibi soruları en detaylı bir şekilde cevaplandırdık.

Dünyada ilk doğuştan elektrikli otomobili üretmeye hazırlanan Türkiye’de, bu sorunun cevabı çok daha merak edilen bir konu olmaya başladı. Bildiğiniz üzere özellikle son birkaç yıldır daha yoğun bir şekilde yollarda gördüğümüz hibrit araçlar full elektrikli araçlar olmasa da, özellikle yoğun trafiğin bulunduğu yerlerde yakıt tasarrufu konusunda büyük avantaj sunuyor.

Elektrikli Otomobiller Ne Kadar Yakar?

Asıl sorumuzun cevabına gelecek olursak, bu konuda ancak ortalama bir maliyetten bahsetmek mümkün olacaktır. Zira aracın özelliklerine ve kullanıldığı yol şartlarına göre, bu sorunun cevabı oldukça değişkenlik göstermektedir. Elektrikli araba km ne kadar yakar ? Elektrikli araba 100 km de ne kadar yakar ?

Elektrikli araçlar ortalama olarak 100km/16-22 kWh elektrik tüketmektedir. Yani 100 kilometre de 16-22 kWh elektrik harcamaktadır.

Elbette ki bu yakıt maliyetleri, yol şartlarının yanı sıra mevsimsel şartlar gibi farklı birçok etkene göre ufak değişiklikler göstermektedir. Elektrikli araçlar ortalama olarak 100 kilometrede 24 TL ile 36 TL arasında değişen miktarlarda yakıt tüketirler. Bu miktar elektrik fiyatlarında değişikliklere bağlı olarak da değişiklik göstermektedir. Bundan dolayı maliyetlerin sürekli bir şekilde güncellendiğini rahatlıkla ifade edebiliriz.

Elektrikli Otomobillerin Avantajları Nelerdir?

• Çok sessiz bir yapıya sahiptir.
• En önemli avantajı, düşük yakıt maliyetleridir.
• Çevre dostu araçlardır.
• Özellikle dur-kalk yapılması gereken durumlarda, çok daha fazla yakıt tasarrufu sağlamaktadır.
• Zararlı gaz salınımı, yok denecek kadar azdır.

Elektrikli Otomobiller ile Hibrit Otomobiller Farklı mı?

İki tanımında aynı zannedilmesi, yaygın olarak düşülen hataların başında geliyor. Zira hibrit teknolojisine sahip araçlarla, elektrikli otomobiller arasında farklılıklar bulunmaktadır.
Elektrikli otomobillerde, sadece elektrikle çalışan motorlar bulunmaktadır. Yani alternatif bir yakıt motoru bulunmadığı için, şarj edilerek kullanılması mümkündür.
Hibrit teknolojisine sahip araçlar ise benzin ve elektrikli motorlara sahiptir. Aracın çalışması esnasında elektrikli motor kendini şart ettiği için, günümüzde birçok hibrit aracın harici şarj edilmesine gerek duyulmamaktadır.

Elektrikli otomobiller ne kadar yakar?

Sorusuna cevap verdik. Elektrikli otomobillerin geleceği sizce ne olur? Düşüncelerinizi, yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Elekrikli araçların pil ömrü ne kadar?

Elektrikli araçlar km’de kaç tl yakar?

Elektrikli araçların yakıt miktarı, hane ve işyerlerine göre değişiklik göstermektedir. Bu tutar kilovatsaat başına hesaplanmaktadır. EPDK tarafında belirlenen oranlarsa; Hanelerde; kilovatsaat başına günlük 5 kWh olana kadar, 1.37 TL, bu miktardan daha fazla aşım olduğundaysa 2.06 TL’dir. İşyerleri içinse bu tutar sabittir. Kilovatsaat başına 1,89 TL bir ödeme miktarı karşınıza çıkar. Bu ücret tarifesine göre elektrikli bir araç ortalama 100 kilometrede 17,5 kilovatsaat elektrik tüketmektedir. Dolayısıyla 17,5 x 1,37 TL üzerinden; ortalama 24 TL bir tüketim miktarı karşımıza çıkar. Bu miktar şayet üst limitten hesaplanacak olursa 17,5 x 2,06 TTL= 36 TL civarındadır. Özetle bir elektrikli aracın yaktığı TL miktarının ortalama olarak 100 kilometrelik mesafede 30 TL kadar olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

Elektrikli araçlar km’de kaç tl yakar?

Tesla 100 km ne kadar yakar?

Standart bir elektrikli araç 100 kilometre mesafede 17,5 kilovatsaat elektrikli tüketmektedir. Tesla markasına ait elektrikli araçlarsa ortalama olarak 100 kilometrede 16,9 kWh elektrik tüketmektedir. Dolayısıyla Tesla 100 kilometrede ortalana olarak 27 – 28 TL civarında yakıt tüketmektedir. Burada elektrikli araç bataryasını evinizdeki yoksa dolum tesisinde mi doldurduğunuza göre harcanın miktar değişiklik göstermektedir. Bir de kimi zaman modelden modele dahi yakıt miktarı değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla hem Tesla araçlar için hem de diğer elektrikle çalışan araçlar için net bir tüketim miktarından ziyade ortalama bir tüketim miktarı vermek daha mantıklı olacaktır. Bir de elektrik fiyatlarının sürekli olarak değiştiğini göz önünde bulundurmakta fayda vardır.

Tesla 100 km ne kadar yakar?

Elektrikli Araba deposu kaç tl’ye doluyor?

Elektrikli arabalar için depo dolum miktarı markadan ve modelden modele değişiklik göstermektedir. Hatta kimi zaman dolumu yaptığınız şehirlerin fiyatları da farklı olabilmektedir. Tesla Model 3 için aracınıza yüzde 80 oranında dolum yaparsanız ortalama 170 TL gibi bir ödeme karşınıza çıkacaktır. Bu Hyundai Kona modellerindeyse yüzde 80 oranındaki dolum için 250 TL civarındadır. Ancak bu miktar aylık bazda dahi değişiklik gösterebiliyor. Enflasyona bağlı olarak elektriğe gelen zamlarla birlikte günümüz itibariyle bir elektrikli aracın ortalama olarak 400 ile 600 TL arasında değişiklik göstermektedir. Ancak bu ücretin dolum yaptığınız yere göre de değişiklik gösterdiğini unutmamamız gerekmektedir. Böylece daha isabetli bir şekilde yorumda bulunmak mümkün olacaktır.

Elektrikli Araba deposu kaç tl’ye doluyor?

Tesla tam dolum kaç TL?

En son elektrik zamlarıyla birlikte dolum fiyatları da değişiklik gösteriyor. Mesela geçtiğimiz yol model 3 için yüzde 80 oranındaki dolum miktarı 72 TL civarındaydı. Bu rakam yakın zamanda 170 TL olurken; Yine ortaya çıkan zamklarla birlikte bu rakamın da yüzde 30 oranında artış gösterdiği biliniyor. Dolayısıyla Tesla için şarj dolum miktarının ortalama 500 TL olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Burada dolumu evde yapmakla dolum tesisinde yapmak arasında da bir fark olduğunu ifade etmek gerekmektedir. Çünkü şayet aracınızın dolum işlemini evinizde yapacak olursanız maliyet konusunda daha bütçe dostu bir seçenekle karşılaşma şansını elde edebilirsiniz. Bundan dolayı evinize bir şarj istasyonu oluşturmanız öneriyoruz.

Tesla tam dolum kaç TL?

Elektrikli araba almak mantıklı mı?

Elektrikli otomobillerin ulaşımın geleceği olduğuna şüphe yoktur. Temiz, sessiz ve geleneksel araçlara göre birçok avantajı vardır. Ama hala onlar hakkında birçok soru var. Pil ömrü ne kadardır? Elektrikli araba almak mantıklı mı? Gibi… Burada satın aldığınız aracın kullanım özelliklerine dikkat etmek gerekmektedir. Yine dolum özelliklerine de dikkat ediyor olmanız şarttır.  Şayet yakınlarda şarj istasyonlarının olduğu bir yerde yaşıyorsanız elektrikli araba satın almak mantıklıdır. Durum böyle değilse, başka bir araç türü ile gitmek daha iyi olabilir. Ancak, bölgenizde çok sayıda şarj istasyonu varsa elektrikli araç satın alma size konfor ve lüks kazandıracaktır. Ayrıca çevre şartları açısından da çevreci bir aracı tercih etmiş olacaksınız.

Elektrikli araba almak mantıklı mı?

TOGG evde şarj oluyor mu?

Yapılan açıklamalara göre TOGG evde şarj edilebilir bir özelliğe sahip olacak. TOGG markasının hem şarj istasyonlarında hem de hanelerde şarj edilebilir bir özelliğe sahip olması, önemli bir artısı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu arada TOGG kullanıcısına hem 300+ hem de 500+ km menzil sunabilen modellerden oluşacak. Dolayısıyla 2 farklı batarya seçeneği sunan bu marka aynı zamanda evdeki prizde de dolum özelliğine sahip olacak. Aracınız şayet 300+ km menzile sahipse evdeki prize taktığınız zaman 24 saatte 300 km menzil özelliğini sunacak. Bütün bu bilgiler ışığında şayet 300+ versiyon bir TOGG satın alırsanız 24 saatlik sürede aracınızın tam doldurmuş olursunuz.

TOGG evde şarj oluyor mu?

Elekrikli araçların pil ömrü ne kadar?

İnsanların elektrikli bir araba satın almadan önce kendilerine sordukları ana soru, ne kadar süre dayanacağıdır. Bu sorunun cevabı birçok faktöre bağlıdır. Motor tipi, pilin özellikleri, sürüş tarzı, modelin özellikleri gibi kriterler pil ömrünü doğrudan etkilemektedir. Modern arabaların çoğunda AC motorlar bulunur. Bu da onların alternatif akım kullanarak çalıştıkları anlamına gelir. Bu tip, şarj için herhangi bir ek ekipman gerektirmez ve standart voltajla herhangi bir ev prizinden şarj edilebilir. Ancak AC motorlar, DC motorlardan daha fazla enerji gerektirir ve bu nedenle DC motorlardan daha kısa menzile sahiptir.

“Elektrikli Araba Ne Kadar Yakar ?” üzerine 2 yorum

  1. Elektrikli otomobillerin yakıt tüketimi neye göre hesap edilerek 8-10 Tl gibi bir fiyat çıkartılıyor anlayabilmiş değilim. 100 km/ h hızla giden bir otomobil, sadece hava direncini karşılamak için 16 kWh enerjiye ihtiyacı vardır. Otomobilin kendi verimi %90 olduğunu kabul etsek bile ihtiyaç enerji 17,6 kWh olur. enerji sağlayıcının karını ve alternatif akımın doğru akıma çevrilerek depolanmasındaki kayıpları da hesaba katmayalı. Günümüz şartlarında her şey dahil 2 TL yi bulan elektrik enerjisi ile yapılacak 100 km yolun maliyeti 40 TL’yi bulmaktadır. Çok ekonomik denilen maliyet, dizel maliyetinin yarısından daha fazladır. Lütfen TL hesabı yapanlara, harcanacak enerji hesabını sorun

    Yanıtla
    • Vermiş olduğunuz değerli bilgiler için teşekkür ederiz. Elektrikli otomobiller konusunda ki yakıt tüketimi hakkında bilgilendirici konularımız en kısa sürede tekrardan güncellenecektir.

      Yanıtla
Yorum yapın