Elektrikli Araba Ne Kadar Yakar ?

Çevre dostu ve ekonomik yapılarıyla öne çıkan elektrikli otomobiller, yakın zamanda yollarda fazlasıyla görmeye başlayacağımız araç modelleri arasında yer almaya hazırlanıyor. Araçların modeli ve farklı seçeneklerin olması nedeniyle kafa karıştıran sorulardan biri de, elektrikli araba ne kadar yakar? sorusudur.

Elektrikli araba ne kadar yakar? gibi soruları en detaylı bir şekilde cevaplandırdık.

Dünyada ilk doğuştan elektrikli otomobili üretmeye hazırlanan Türkiye’de, bu sorunun cevabı çok daha merak edilen bir konu olmaya başladı. Bildiğiniz üzere özellikle son birkaç yıldır daha yoğun bir şekilde yollarda gördüğümüz hibrit araçlar full elektrikli araçlar olmasa da, özellikle yoğun trafiğin bulunduğu yerlerde yakıt tasarrufu konusunda büyük avantaj sunuyor.

Elektrikli Otomobiller Ne Kadar Yakar?

Asıl sorumuzun cevabına gelecek olursak, bu konuda ancak ortalama bir maliyetten bahsetmek mümkün olacaktır. Zira aracın özelliklerine ve kullanıldığı yol şartlarına göre, bu sorunun cevabı oldukça değişkenlik göstermektedir. Elektrikli araba km ne kadar yakar ? Elektrikli araba 100 km de ne kadar yakar ?

Elektrikli araçlar ortalama olarak 100km/16-22 kWh elektrik tüketmektedir. Yani 100 kilometre de 16-22 kWh elektrik harcamaktadır.

Elbette ki bu yakıt maliyetleri, yol şartlarının yanı sıra mevsimsel şartlar gibi farklı birçok etkene göre ufak değişiklikler göstermektedir.
Baz aldığımız ortalama 8 TL olarak belirtilmiş olsa da, tam olarak gerçek araç konseptine sahip olmadan bazı üniversiteler tarafından üretilen basit elektrikli arabaların 100 kilometrede, 2 ile 6 TL arasında değişen yakıt maliyetlerine sahip oldukları söylenmektedir. Ancak burada hemen belirtelim ki, bu araçlar normal trafikte seyir edecek kapasitede donanıma sahip olmayıp, sadece test amaçlı üretilen araçlardır. Bu yüzden bilindik özelliklere ve özellikle ağırlıklara sahip araç olmaları durumunda, bu araçlarında muhtemelen 100 km için maliyetleri 10 TL’ye yaklaşacaktır.

Elektrikli Otomobillerin Avantajları Nelerdir?

• Çok sessiz bir yapıya sahiptir.
• En önemli avantajı, düşük yakıt maliyetleridir.
• Çevre dostu araçlardır.
• Özellikle dur-kalk yapılması gereken durumlarda, çok daha fazla yakıt tasarrufu sağlamaktadır.
• Zararlı gaz salınımı, yok denecek kadar azdır.


Elektrikli Otomobiller ile Hibrit Otomobiller Farklı mı?
İki tanımında aynı zannedilmesi, yaygın olarak düşülen hataların başında geliyor. Zira hibrit teknolojisine sahip araçlarla, elektrikli otomobiller arasında farklılıklar bulunmaktadır.
Elektrikli otomobillerde, sadece elektrikle çalışan motorlar bulunmaktadır. Yani alternatif bir yakıt motoru bulunmadığı için, şarj edilerek kullanılması mümkündür.
Hibrit teknolojisine sahip araçlar ise benzin ve elektrikli motorlara sahiptir. Aracın çalışması esnasında elektrikli motor kendini şart ettiği için, günümüzde birçok hibrit aracın harici şarj edilmesine gerek duyulmamaktadır.

Elektrikli otomobiller ne kadar yakar?

Sorusuna cevap verdik. Elektrikli otomobillerin geleceği sizce ne olur? Düşüncelerinizi, yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

“Elektrikli Araba Ne Kadar Yakar ?” üzerine 2 yorum

  1. Elektrikli otomobillerin yakıt tüketimi neye göre hesap edilerek 8-10 Tl gibi bir fiyat çıkartılıyor anlayabilmiş değilim. 100 km/ h hızla giden bir otomobil, sadece hava direncini karşılamak için 16 kWh enerjiye ihtiyacı vardır. Otomobilin kendi verimi %90 olduğunu kabul etsek bile ihtiyaç enerji 17,6 kWh olur. enerji sağlayıcının karını ve alternatif akımın doğru akıma çevrilerek depolanmasındaki kayıpları da hesaba katmayalı. Günümüz şartlarında her şey dahil 2 TL yi bulan elektrik enerjisi ile yapılacak 100 km yolun maliyeti 40 TL’yi bulmaktadır. Çok ekonomik denilen maliyet, dizel maliyetinin yarısından daha fazladır. Lütfen TL hesabı yapanlara, harcanacak enerji hesabını sorun

    Cevapla
    • Vermiş olduğunuz değerli bilgiler için teşekkür ederiz. Elektrikli otomobiller konusunda ki yakıt tüketimi hakkında bilgilendirici konularımız en kısa sürede tekrardan güncellenecektir.

      Cevapla
Yorum yapın