Teknik Bilgi 1.222 0

Elektrikli arabalar ne kadar yakıyor?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )


Çevre dostu ve ekonomik yapılarıyla öne çıkan elektrikli otomobiller, yakın zamanda yollarda fazlasıyla görmeye başlayacağımız araç modelleri arasında yer almaya hazırlanıyor. Araçların modeli ve farklı seçeneklerin olması nedeniyle kafa karıştıran sorulardan biri de, elektrikli otomobiller ne kadar yakar? Sorusudur.

Dünyada ilk doğuştan elektrikli otomobili üretmeye hazırlanan Türkiye’de, bu sorunun cevabı çok daha merak edilen bir konu olmaya başladı. Bildiğiniz üzere özellikle son birkaç yıldır daha yoğun bir şekilde yollarda gördüğümüz hibrit araçlar full elektrikli araçlar olmasa da, özellikle yoğun trafiğin bulunduğu yerlerde yakıt tasarrufu konusunda büyük avantaj sunuyor.

Elektrikli Otomobiller Ne Kadar Yakıyor?

Asıl sorumuzun cevabına gelecek olursak, bu konuda ancak ortalama bir maliyetten bahsetmek mümkün olacaktır. Zira aracın özelliklerine ve kullanıldığı yol şartlarına göre, bu sorunun cevabı oldukça değişkenlik göstermektedir.

100 kilometrede yaklaşık 45-55 TL arası benzin yakan bir aracın elektrikli motora sahip olması durumunda harcayacağı elektrik maliyeti yaklaşık 8 TL’yi bulabilmektedir

Elbette ki bu yakıt maliyetleri, yol şartlarının yanı sıra mevsimsel şartlar gibi farklı birçok etkene göre ufak değişiklikler göstermektedir.
Baz aldığımız ortalama 8 TL olarak belirtilmiş olsa da, tam olarak gerçek araç konseptine sahip olmadan bazı üniversiteler tarafından üretilen basit elektrikli arabaların 100 kilometrede, 2 ile 6 TL arasında değişen yakıt maliyetlerine sahip oldukları söylenmektedir. Ancak burada hemen belirtelim ki, bu araçlar normal trafikte seyir edecek kapasitede donanıma sahip olmayıp, sadece test amaçlı üretilen araçlardır. Bu yüzden bilindik özelliklere ve özellikle ağırlıklara sahip araç olmaları durumunda, bu araçlarında muhtemelen 100 km için maliyetleri 10 TL’ye yaklaşacaktır.

Elektrikli Otomobillerin Avantajları Nelerdir?

• Çok sessiz bir yapıya sahiptir.
• En önemli avantajı, düşük yakıt maliyetleridir.
• Çevre dostu araçlardır.
• Özellikle dur-kalk yapılması gereken durumlarda, çok daha fazla yakıt tasarrufu sağlamaktadır.
• Zararlı gaz salınımı, yok denecek kadar azdır.
Elektrikli Otomobiller ile Hibrit Otomobiller Farklı mı?
İki tanımında aynı zannedilmesi, yaygın olarak düşülen hataların başında geliyor. Zira hibrit teknolojisine sahip araçlarla, elektrikli otomobiller arasında farklılıklar bulunmaktadır.
Elektrikli otomobillerde, sadece elektrikle çalışan motorlar bulunmaktadır. Yani alternatif bir yakıt motoru bulunmadığı için, şarj edilerek kullanılması mümkündür.
Hibrit teknolojisine sahip araçlar ise benzin ve elektrikli motorlara sahiptir. Aracın çalışması esnasında elektrikli motor kendini şart ettiği için, günümüzde birçok hibrit aracın harici şarj edilmesine gerek duyulmamaktadır.

Elektrikli otomobiller ne kadar yakar?

Sorusuna cevap verdik. Elektrikli otomobillerin geleceği sizce ne olur? Düşüncelerinizi, yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir