Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2022 Yılında Ne Kadar?

İnternet arama motorlarında sıklıkla araştırılan ehliyetsiz araç kullanma cezası bilgileri, özellikle 18 yaşını doldurmamış ve bilinçsiz bir şekilde araç kullanımı yapan bireyler için büyük bir önem taşıyor. Geçmişten bugüne Karayolları Trafik Kanunu gereğince, kişilerin akan trafikte araç kullanımı yapabilmesi için sürücü belgesine sahip olması gerekiyor. Bu anlamda motorlu araçların sürücü belgesi olmayan kişiler tarafından kullanılması ve durumun tespit edilmesi, kişiye yüksek tutarlarda ceza yazılmasını gerektirir.

Öyle ki, motorlu araçlar, kanun gereğince yurt içi veya uluslararası sürücü belgesine sahip olan kişiler tarafından kullanması uygun görülmüştür. Sürücü belgesi olmayan kişiler trafikte aktif araç kullanımı yaptıklarında uygulanan cezalar, aynı şekilde sürücü belgesi iptal olan kişiler için de geçerlidir. Sürücü belgesi olmayan kişilere kesilen ceza, kişinin kullanmış olduğu aracın diğer resmi aksaklıklarına bağlı olarak değişiklik gösterir.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezaları Nasıl Belirlenir?

Karayolları Trafik Yönetmenliği gereğince ehliyetsiz bir şekilde trafiğe çıkan kişiler uygulanan cezalar, bazı şart ve koşullar göz önünde bulundurularak belirlenir. Kişiler verilen sürücü belgeleri, sürücünün yaşına ve kişinin kullanacağı aracın cinsine göre sınıf sınıf belirlenmiştir. Bu anlamda kişinin kullanacağı araca uygun araç seçimini yapması gereklidir. Sürücü belgesi olmadan trafiğe çıkan kişilerde, sürücü belgesinin bulunmamasının yanı sıra kişinin kullanmış oldu araca bağlı olarak farklı tutarlarda ceza yazılır.

Ayrıca ehliyetsiz araç kullanımı yapan kişinin alkol, uyuşturucu gibi yasaklı maddeler ile yakalanması, ehliyetsiz araba kullanma cezası tutarının da farklı olmasında etkili olacaktır. Tüm bunların yanı sıra kişilerin ehliyetsiz bir şekilde araç kullanımı yaparken kırmızı ışık ihlali, otoyolda belirlenen hız sınırının aşılması gibi ihlallerde göz önünde bulundurulur.

18 Yaş Altı Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezaları

2021 yılının bitmesi ve 2022 yılının başlaması ile birlikte trafikte belirlenen kanunlar içerisinde ehliyetsiz araba kullanma cezası da araştırılan konuların başında yer alıyor. Kişilerin trafik içerisinde araç kullanımı yapmak için 18 yaşını doldurmuş ve sağlık açısından da herhangi bir probleminin bulunamaması gereklidir. Ehliyetlerde araç sınıflarına göre belirlenen türler, 18 yaş üzeri olan sınıfların bulunması da görülebilir. Karayolları genel kanunları kapsamında, 18 yaşını doldurmamış bir bireyin araç kullanımı kesinlikle yasaktır.

18 yaş altında ehliyetsiz bir şekilde araç kullanırken yakalanan bireyin aile fertlerine idari para cezası uygulanır. Bunun yanı sıra kişinin 16 yaşını doldurması ile birlikte M, A1 ve B1 sürücü belgelerine sahip olması, trafik içerisinde motorlu taşıt kullanımına çıkabileceği anlamına gelmez. 2022 yılı itibari ile trafik içerisinde herhangi bir sürücü belgesi bulunmadan ehliyetiz bir şekilde araç kullanan ve yakalanan kişilere ortalama 1228 türk lirası para cezası kesilir.

2022 ehliyetsiz araç kullanma cezası3.675 TL
Ehliyeti olup yanında bulundurmamak428 TL

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası İptal Edilir Mi?

Kişinin ehliyetsiz olarak trafiğe çıkması ve yakalanması sonucunda ehliyetsiz araç kullanımından dolayı, kişi 18 yaş altında ise aile fertlerine, 18 yaş üzeri olan kişilerin şahsına idari para cezası kesilir. Ehliyetsiz bir şekilde araç kullanma cezası, kişiye kesildikten sonra ortalama 15 gün içerisinde mernis adresine tebliğ edilir. Kişinin haksız olarak gördüğü bu cezaya Sulh Ceza Hakimliği aracılığı ile itiraz dilekçesi vermesi mümkündür. İtiraz dilekçesinde yaptırımlı olmak adına bir avukattan destek almak avantajlı olacaktır. Bunun yanı sıra kesilen ceza da ehliyetsiz araç kullanımın yanı sıra farklı konular nedeni ile de ceza uygulanması durumunda, idare mahkemesine başvurulması da gerekebilir. Açılacak olan iptal davası, ikna edilebilir dilekçe ile kısa süre içerisinde karara bağlanır.

Ehliyetsiz Kazaya Karışmak

Ehliyetsiz araba kullanmakta ötürü kazaya karışılması, kişi hakkında uygulanacak farklı farklı ceza hususlarının olduğunu belirtmek en doğrusudur. Kişinin trafik cezasına karışması ile birlikte işlemiş olduğu suçun yanı sıra ehliyetsiz olması, cezayı artırıcı durumların başında gelir. Bu anlamda kişiye sadece ehliyetsiz araç kullanımından ceza kesilmez. Öyle ki ehliyetsiz araç kullanımında herhangi bir yayaya çarpması söz konusu olduğunda ya da yapılan kazanın ölümlü sonuçlar doğurması, kişi için hapis cezasına kadar gidebilecek büyük cezalar ile sonuçlanabilir.

Alkollü Ehliyetsiz Araç Kullanma cezası

Alkollü ve ehliyetsiz araç kullanma cezaları alttaki tabloda görüldüğü gibidir.

Ceza miktarı %25 indirim Ceza puanı Ehliyete El Koyma Süresi
1. Defada  1825 TL1368,75 TL20 ceza puanı6 ay
2. Defada  2287 TL1715,25 TL20 ceza puanı2 yıl
3 ve 3’ten fazlasında 3675 TL2756,25 TL20 ceza puanı5 yıl

Ehliyetsiz Motor Kullanmanın Cezası Ne Kadar?

Ehliyetsiz motor kullanma cezası 2022 yılında araçlara yazılan ceza tutarı ile aynı olmaktadır. Kısacası ehliyetsiz motor kullanma cezası 3.675 TL olmaktadır.

Yorum yapın