2023 Egzoz Emisyon Muayene Ücretleri ve Cezası

Her yıl sıklıkla sorulan sorular arasında egzoz muayene ücreti yer almaktadır. Egzoz muayenesi araçlarda egzoz emisyon ölçümü için yapılmakta olan bir kontroldür. Bu kontrolde belirli bir limit vardır. Limitin altında kalır ise araç egzoz muayenesinden geçmeyecek ve gerekli onarımların yapılıp tekrar gelinmesi istenecektir.

Egzoz muayenesi ne demek?

Bilindiği gibi araç egzozlarından çıkan gazlar zehirli gazdır. Bu gazların çevreye ciddi seviyede zararları bulunmaktadır. Çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından da egzozdan çıkan bu gazlara bir önlem gelmektedir. Bu sayede belirlenen bir limit vardır.

Bu yüzden de egzoz muayenesi yapılmalı ve araçtan çıkan gazın ne kadar zararlı olup olmadığı tespit edilmektedir. Eğer ki egzoz muayenesinde belirtilen limitler aşılıyorsa sizden tekrar gerekli egzoz ve diğer bakımların yapılması istenmektedir. Egzoz muayeneleri araçlar için oldukça önemli bir işlemdir.

Egzoz Muayene Fiyatları 2023

Egzoz muayene ücreti 2023 yılında 1 ocak 2023 tarihi itibariyle 180 liradır. Her yıl belirli bir artış yaşanmaktadır. Egsoz muayene ücretleri normal binek araçlarda her 2 yılda bir yapılmaktadır. Dizel , benzin ve LPG’li araçlarda farklı şekillerde muayene yapılmaktadır. Eğer ki araç egzoz muayenesinde kalır ise gerekli egzoz bakımları ve değişimleri yapılmalı ve tekrardan araç egzoz muayenesine gidilmelidir.

Egzoz muayeneleri hem TÜVTÜRK muayene istasyonlarında hem de sanayi sitelerinde bulunan izinli ve yetkili egzoz muayene testi iş yerlerinde yapılabilmektedir. Randevu almadan gitmek istiyorsanız günümüz de birçok sanayi sitesinde egzoz muayenesi yapan yer mevcuttur.

Egzoz Muayenesi Cezası 2023 Ne Kadar?

Egzoz muayenesi yaptırmayanlara 3093 TL gibi bir cezai işlem uygulanmaktadır. Bu yüzden trafiğe egzoz muayenesi olmadan çıkmanız tavsiye edilmemektedir. Egzoz muayene işlemi oldukça basittir ve ufak düzenlemeler sayesinde sorunsuzca muayene onaylanmaktadır.

Egzoz Muayene Sorgulama nasıl yapılır?

Egzoz muayene detaylarını E-Devlet üzerinden araçlarım kısmından anında öğrenebilirsiniz. Egzoz muayenesi varsa geçerlilik tarihini görebilirsiniz.

Egzoz Emisyon Ölçümü Olmadan Muayeneden Geçer mi ?

TÜVTÜRK araç istasyonlarına kayıt yaptırırken araç egzoz muayenesi yoksa direk egzoz muayenesi yaptırıp öyle gelmeniz istenir. Yani kısacası egzoz muayenesi olmadan muayeneden geçemezsiniz. Egzoz emisyon ücreti 180 Lira gibi bir ücrete yaptırılmaktadır.

Motosiklette egzoz muayenesi var mı ?

Çokça merak edilen sorular arasında birde motosiklet egzoz muayenesi yer alır. Motosikletler de egzoz muayenesi yoktur. Muaf kategorisinde yer almaktadır.

Egzoz muayenesinden geçmek için trafik sigortasının olması gerekmektedir. Trafik sigortanız yok ise muayeneden geçemeyecek ve sigorta yaptırıp gelmeniz istenecektir.

Egzoz muayenesi yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler

Egzoz emisyonu yaptırırken bir takım kurallara dikkat edilmesi gerekir. Bunlar arasında araç egzoz sisteminde bir hata olmamalıdır. Egzoz sisteminde patlak, çatlak ve kaçırma varsa emisyon değerleri yüksek çıkacak ve aracınız egzoz emisyon değerlerinde farklılık olduğu için onay almayacaktır.

Egzoz sisteminde olan hatalar bir tamir atölyesinde veya serviste giderilmelidir. Hatasız bir egzoz sistemi ve yakıt ayarlamaları ile egzoz muayenesinden geçebilir ve gerekli onayları alabilirsiniz.

Konumuzda 2023 Tüvtürk egzoz muayene ücreti ve gecikme cezalarından bahsettik. Gerekli tüm bilgiye konumuzdan ulaşabilir ve merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Araç sahibinin muayeneye gelmesi şart mı?

TÜVTÜRK egzoz muayene ücreti kredi kartıyla ödeniyor mu?

Yapılan son düzenlemelerden sonra TÜVTÜRK egzoz muayenesinin ücretini kredi kartı kullanarak yapabilirsiniz. Bu işlem için herhangi bir bankaya ait kredi kartınızın bulunması yeterlidir. Ancak burada sadece yerli bankalara ait kredi kartı üzerinden ödeme yapılabildiğini hatırlatmakta fayda var. Eğer kredi kartınız; Mastercard, Visa ya da TROY özelliğine sahipse kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz. Bu arada TÜVTÜRK egzoz muayenesi ödemelerinin sadece istasyonlarda yapabilirsiniz. Yani ödemenizi herhangi bir şekilde çağrı merkezi vs gibi farklı şekillerde yapamazsınız. Bunun yerine doğrudan aracınızı muayeneye götürdüğünüz istasyonda muayene için işlem yaptırdığınız zaman ödemenizi yapabilirsiniz. Bir de kredi kartıyla ödeme yaptığınız zaman taksit olanağının bulunmadığını hatırlatmak isteriz.

TÜVTÜRK egzoz muayene ücreti kredi kartıyla ödeniyor mu?

Günü gelmeden egzoz muayenesi yapılır mı?

Evet, aracınızın muayenesi gelmeden de egzoz muayenesini yaptırabilirsiniz. Egzoz muayenesi aracınızın egzozundan çıkan gaz değerlerinin ölçülmesi işlemidir. Bu işlem aracınızı muayeneye götürecekseniz mutlaka yapılması şart olan bir işlemdir. Aracınız için son muayene günü gelmiş ancak; egzoz muayenenizin zamanı gelmişse; muayene süresine kadar beklemenize gerek bulunmaz. Hatta böyle bir durumda ceza ödeme gibi bir yaptırımla da karşılaşırsınız. Bundan dolayıdır ki aracınızın şayet muayene dönemi gelmişse vakit kaybetmeden egzoz muayenesini yaptırabilirsiniz. Bu arada egzoz muayene tarihi gelmese dahi aracınızın egzoz muayenesi yaptırmanız mümkündür. Böyle bir durum muayene yaptırdığınız son gün ruhsata işlenecektir.

Günü gelmeden egzoz muayenesi yapılır mı?

Araç sahibinin muayeneye gelmesi şart mı?

Hayır, araç sahibinin muayene sırasında aracın yanında bulunması şartı yoktur. Muayene istasyonuna gittiğiniz zaman araç sahibinin üzerinden bir işlem yapılmakla birlikte; araç sahibinin bizzat kendisinin bu işlemleri takip etmesine gerek yoktur. Doğal olarak araca sahip olmayan kimseler de araç muayenesini yaptırabilirler. Hatta ülkemizde genellikle eşler ya da 18 yaş üzerindeki çocuklar araç muayene işlemini yaptırmaktadır. Ancak burada aracı muayene etmek için kim götürmüşse mutlaka nüfus kimlik belgesini yanında bulundurmak durumundadır. Aksi taktirde araç muayenesi sırasında kimlik belgesi verilemeyeceğinden işlem yaptıramazsınız. Bir de bir kişi ayda en fazla 1 aracı muayene için götürebilir. Diğer türlü işlem yaptıracaksanız vekaletname istenecektir.

Yorum yapın