EGR Arızası Nasıl Anlaşılır?

EGR arızası nasıl anlaşılır? Sorusuna cevap vermeden önce, EGR aksamının ne olduğundan bahsederek öncelikle EGR valfi hakkında bilgi vermek daha faydalı olacaktır.

EGR Valfi Nedir?

EGR Valfi; Çoğunlukla emme manifoldu üzerinde bulunan ve emme manifolduna motor kontrol aksamından gelen egzoz gazının geçişinin kontrolünü sağlamaya yarayan bir parçadır.

AGR valfinin bir diğer görevi ise, motorun yanma odasında bulunan oksijenin yanmamış kısmının ayrıştırılarak yeniden yanma odasına gönderilmesini sağlamaktadır. Bu dönüşüm sayesinde, yanma odasındaki patlamanın daha kaliteli ve güçlü bir şekilde gerçekleşmesi sağlanmaktadır.

EGR Arızası Nasıl Anlaşılır?

Belirtileriyle birlikte AGR Valfi arızasından bahsedecek olursak, şunları söyleyebiliriz.

• Aracın hiç çalışmaması veya aracın kullanımı esnasında sıra dışı sarsıntıların yaşanması, bu arıza için bir belirti sayılabilmektedir.
• Olağandışı yakıt tüketiminin artmasının da, EGR valfi ile bağlantısı olabilmektedir.
• Sürüş esnasında ayağınızı gaz pedalında çektikten sonra hissedilen motor teklemesi, yine bu arızaya bir işaret olarak sayılabilir.

Çünkü EGR valfi yanma odasında oksijenin yanmasını sağlayarak, aracın performansını yükseltmektedir. Valfin arıza vermesi veya yoğun olarak kirlenmiş olması gibi durumlarda, tekleme ve performans düşüklüğü yaşanmaktadır.

• Egzozdan aşırı derece de siyah duman gelmesi ve bununla birlikte araç performansındaki düşüklükte, AGR arızası nasıl anlaşılır? Sorusuna verilecek cevaplardan biridir.

EGR arızasını anlamanın yolları, genel olarak bu belirtilerle daha mümkün olmaktadır. Bazı durumlarda valfin değişmesi gerekebileceği gibi, genellikle güzel bir temizliğin yapılması sorunun giderilmesini sağlayabilmektedir.

EGR Temizliği Nasıl Yapılabilir?

Bu parçanın temizliğinin nitelikli bir şekilde yapılabilmesi için, ustasından yardım alınması çok daha faydalı olacaktır. Hem sökme ve montaj esnasında ve hem de temizlik esnasında yapılacak yanlış uygulamalar, farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Valf üzerinde bulunan kir ve kurumdan parça temizlenerek iyice arındırıldıktan sonra, özel sıvıların içerisinde bir süre bekletilmelidir. Sıvı içerisinde yapılacak temizliğin ardından da, yeniden profesyonel bir şekilde yerine takılmalıdır.

EGR valfinin sökümü ve temizliği konusunda, ilgili servislerden yardım alınması hem performansın düzenli olmasına ve hem de yeni bir sorunla karşı karşıya kalınmamasına yardımcı olacaktır.

EGR tamiri kaç para
EGR tamiri kaç para

EGR sürekli açık kalırsa ne olur?

EGR sürekli açık kalacak olursa; aracınızda motor sorunları yaşamanız muhtemeldir. Çünkü valfin açık kalması doğrunda motorun çalışmasına etki eder. Bu da motorun performansını olumsuz olarak etkilemektedir. EGR açık kalırsa, egzoz gazı motora geri sirküle edilir. Bu, zengin bir karışıma neden olduğundan yakıt miktarını doğrudan etkileyecektir. Bazı insanlar, EGR’nin sürekli açık kalmasının nedeninin arabanızın çok fazla hava alması olduğunu düşünür. Ama bu doğru değildir. EGR sürekli açık kalırsa, bu motorunuzda bir sorun olduğu anlamına gelir. Sonuç olarak bu tarz bir sorun meydana geldiği zaman hızlı bir şekilde tamir yaptırmanızda fayda vardır.

EGR sürekli açık kalırsa ne olur?
EGR sürekli açık kalırsa ne olur?

Araç neden EGR arızası verir?

Bir araçta EGR arızasının ortaya çıkmasına yıpranan parçalar ve aracın periyodik bakımının yapılması neden olur. Böyle bir sorunla karşılaştığınız zaman aracınızda net bir şekilde güç azalması ve tekleme gibi sorunlar yaşarsınız. Ayrıca ani hızlanma sorunları da yaşamanız kuvvetle muhtemeldir. EGR valfı açık veya kapalı kalarak bilgisayarın belleğinde bir arıza kodunun saklanmasına neden olabilir. EGR valfi, motorunuz belirli bir sıcaklığa ulaştığında açılacak şekilde tasarlanmıştır. Valf açılmıyorsa, motor yeterli yakıt almıyor veya yeterli hava almıyor demektir. EGR valfiniz açık kalmışsa, çok fazla hava ve yakıt birbirine karıştığı için teklemeye neden olabilmesidir. Bu aynı zamanda düşük performansa ve düşük yakıt ekonomisine ve ayrıca aracınızın emisyon sistemiyle ilgili diğer sorunlara neden olacaktır.

Araç neden EGR arızası verir?
Araç neden EGR arızası verir?

EGR tamiri kaç para

Ortalama 2 bin TL ile 4 bin TL arasında EGR tamiri yaptırmanız mümkün olacaktır. Bu tarz bir tamirat işlemi gündeme geldiği zaman işçilik ücretinin de ortalama bin TL olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Bir de EGR soğutucu değişecekse bu değişimin maliyeti de ortalama 4 bin TL civarındadır. EGR valfinin sürekli açık kalmasıyla aşırı miktarda yanmamış yakıtın beslendiği silindirlerde ateşlemenin geciktiği, aşırı yakıt kullanımı gibi sorunlar karşımıza çıkmaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında şayet EGR hatası ya da arızası sorunu yaşıyorsanız bir an önce tamircinize uğramanızda fayda vardır.

Yorum yapın