EGR Arızası Nasıl Anlaşılır?

EGR arızası nasıl anlaşılır? Sorusuna cevap vermeden önce, EGR aksamının ne olduğundan bahsederek öncelikle EGR valfi hakkında bilgi vermek daha faydalı olacaktır.

EGR Valfi Nedir?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

EGR Valfi; Çoğunlukla emme manifoldu üzerinde bulunan ve emme manifolduna motor kontrol aksamından gelen egzoz gazının geçişinin kontrolünü sağlamaya yarayan bir parçadır.

AGR valfinin bir diğer görevi ise, motorun yanma odasında bulunan oksijenin yanmamış kısmının ayrıştırılarak yeniden yanma odasına gönderilmesini sağlamaktadır. Bu dönüşüm sayesinde, yanma odasındaki patlamanın daha kaliteli ve güçlü bir şekilde gerçekleşmesi sağlanmaktadır.

EGR Arızası Nasıl Anlaşılır?

Belirtileriyle birlikte AGR Valfi arızasından bahsedecek olursak, şunları söyleyebiliriz.

• Aracın hiç çalışmaması veya aracın kullanımı esnasında sıra dışı sarsıntıların yaşanması, bu arıza için bir belirti sayılabilmektedir.
• Olağandışı yakıt tüketiminin artmasının da, EGR valfi ile bağlantısı olabilmektedir.
• Sürüş esnasında ayağınızı gaz pedalında çektikten sonra hissedilen motor teklemesi, yine bu arızaya bir işaret olarak sayılabilir.

Çünkü EGR valfi yanma odasında oksijenin yanmasını sağlayarak, aracın performansını yükseltmektedir. Valfin arıza vermesi veya yoğun olarak kirlenmiş olması gibi durumlarda, tekleme ve performans düşüklüğü yaşanmaktadır.

• Egzozdan aşırı derece de siyah duman gelmesi ve bununla birlikte araç performansındaki düşüklükte, AGR arızası nasıl anlaşılır? Sorusuna verilecek cevaplardan biridir.

EGR arızasını anlamanın yolları, genel olarak bu belirtilerle daha mümkün olmaktadır. Bazı durumlarda valfin değişmesi gerekebileceği gibi, genellikle güzel bir temizliğin yapılması sorunun giderilmesini sağlayabilmektedir.

EGR Temizliği Nasıl Yapılabilir?

Bu parçanın temizliğinin nitelikli bir şekilde yapılabilmesi için, ustasınd yian yardım alınması çok daha faydalı olacaktır. Hem sökme ve montaj esnasında ve hem de temizlik esnasında yapılacak yanlış uygulamalar, farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Valf üzerinde bulunan kir ve kurumdan parça temizlenerek iyice arındırıldıktan sonra, özel sıvıların içerisinde bir süre bekletilmelidir. Sıvı içerisinde yapılacak temizliğin ardından da, yeniden profesyonel bir şekilde yerine takılmalıdır.

EGR valfinin sökümü ve temizliği konusunda, ilgili servislerden yardım alınması hem performansın düzenli olmasına ve hem de yeni bir sorunla karşı karşıya kalınmamasına yardımcı olacaktır.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.