Doğru Araba Satma İşlemleri Nasıl Yapılır ?

İkinci el aracınızı hemen satmak istediğinizde nasıl bir yol izleyeceğinizi biliyormusunuz? İşte tamda bu gibi durumlarda sizlere yardımcı olabilmek adına araba satma işlemlerinizi hızlı ve kolayca nasıl yapabileceğinizden bahsetmek istiyoruz.

İkinci el Araba Satma Nasıl Yapılır ?

İkinci el araç satışı nasıl yapılır?
İkinci el araç satışı nasıl yapılır?

Araba satma işlemleri ilan vermek, alıcı bulmak, ve noter devir ayağı olarak üçe ayırabiliriz. Aracınızı satmak istediğinizde bu aşamalardan geçerek arabanızı satabileceksiniz. Araba satmanın ilk ayağı olan ilan vermek ile dilerseniz başlayalım.

İlan Vermek :

Aracınızı satmak için ilan siteleri üzerinden ilan vererek satmak bir tercih sebebi olabilir. İlan sitelerine ilan vermeden önce aracınızı hazırlamasınız. İç dış kondisyonu düzgün olmalı ve fotoğrafları en uygun açılardan çekilmelidir. Açıklayıcı bir ilan açıklaması girmeli arayan her müşteriye sabırlı şekilde cevap vermelisiniz.

Alıcı İle buluşma :

Alıcı ile aracınızı satmak için buluştuğunuzda ilk olarak ekspertiz yaptırmak isteyebilirsiniz. Bazı kullanıcılar mobil oto ekspertiz tercihi ilede bu süreci hızlıca geçebiliyorlar. Ekspertizden çıkan sonuca göre alıcı aracı alıp almama noktasında size kararını bildiriyor. Eğer aracı almaya karar verirse bir sonraki aşama noter’de araç devir işlemleri süreci başlıyor.

Noter’de Devir İşlemleri

Aracınızı noterde devir işlemlerini yapmak için alıcı satıcı notere gidiyorsunuz. Orada sistemden noter satış sözleşmesi çıkarılıyor, imzalar alındıktan sonra para alış verişi yapılması gerekiyor. Bunun için taşıt takas yada benzeri uygulamalar üzerinden para alış verişinizi yapabiliyorsunuz. Ve böyle araba satma işlemlerinizi kolayca bitirerek aracınızı güvenli bir şekilde satmış oluyorsunuz.

Notere gitmeden araç satışı yapılır mı?

Araba satarken hangi işlemler yapılır?

Araba satarken ilk önce ilan vermelisiniz. İlan sonrasında sizi arayanlarla ya da arabayı görmek isteyenlerle görüşmelisiniz. Fiyatta vs anlaştıysanız, aracınızı almak isteyen kişi büyük olasılıkla aracı ekspertize götürmek isteyecektir. Ekspertiz sonrasında aracınızın satışı için notere gidersiniz. Notere gitmeden önce aracınızın herhangi bir borcunun bulunup bulunmadığına dikkat etmeniz gerekir. Bu borçlara trafik borcu ya da vergi borcu vs de dahildir. Çünkü bu borçları kapatmadan aracınızı satamazsınız. Noterde aracınızın satışını gerçekleştirdikten sonra artış satış işlemi de tamamlanmış olur.

Araba satarken hangi işlemler yapılır?

Araba al sat yaparken nelere dikkat edilmeli?

Araba al sat işlemi kesinlikle uzmanlık ister! Çünkü hatalı bir karar binlerce lira zarar neden olabilir.  Bu aşamada araba al sat yapacaksanız piyasaya da hakim olmanız gerekir. İkinci el piyasasına etki eden temel dinamiklere hakim olmanız; karlı bir şekilde araç alım satımı yapmanızı mümkün kılar. Araç alım satım işlemlerinde herhangi bir şekilde ön ödeme vs yapmamalısınız. Yine araç alırken mutlaka aracı ekspertize götürmenizde fayda vardır. Hatta aracın hangi ekspertize götürüleceğine de siz karar vermelisiniz. Ancak bu sayede sorunsuz bir şekilde al ve sat yapabilirsiniz!

Araba al sat yaparken nelere dikkat edilmeli?

Notere gitmeden araç satışı yapılır mı?

Evet araç alım ve satımı işlemleri noter üzerinden gerçekleşmektedir. Notere giderken yanınızda kimlik kartınız bulunmalıdır. Ayrıca kimlik kartı yerine geçmesi muhtemel olan farklı belgeler de noterde kullanılabilir. Noterde araç satışı yapacaksanız; aracınızın borucunuzun bulunup bulunmadığına dikkat etmeniz gerekecektir. Yine noterde satış işlemi öncesinde paranızı tam bir şekilde almış olmaya dikkat etmelisiniz. Bu sırada satın alma işlemi sırasında ödenen paranın sahte olmamasına ya da banka üzerinden bir işlem gerçekleştiriliyorsa bu işlemin tam ve doğru olduğuna özen göstermelisiniz. Ancak bu sayede tam olarak beklentinizi karşılayacak bir şekilde araç alım ve satış işlemini tamamlama fırsatını elde edersiniz.

Trafik Sigortası Satış Sırasında Devredilebilir Mi?

Sıfır veya İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle sıfır veya ikici el araba alırken dikkat etmeniz gereken husus ihtiyaçlarınızı doğru belirlemektir. İhtiyacınız olan segmentten yüksek bir araba almanız, ihtiyacınız olandan büyük ve pahalı bir araba almanız gereksiz harcama olacaktır. Aracın yakıt türü, vergi giderleri ve aracın bakım için ne kadar gideri olduğuna dikkat etmelisiniz. Sonrasında aracın fiziki durumunu incelemelisiniz. Özellikle sıfır araç alacaksanız öncesinde kapsamlı bir fiyat araştırması yapmanız önerilmektedir. Bu aşamada fiyat araştırması yaparken model karşılaştırması da yapmalısınız. Hatta araç alırken bu aracın ikinci el piyasasının da nasıl olduğuna dikkat etmeniz önerilmektedir. Böylece daha mantıklı ve avantajlı bir şekilde araç satın alabilirsiniz.

Sıfır veya İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araba Satmanın Püf Noktaları

Araç satmanın püf noktaları aracınızın ne kadar hızlı satışa hazır olacağıyla ilgilidir. Öncelikle kozmetik olarak aracınızda kaportada küf, çatlak, boya yanığı ve kullanım hataları olmadığından emin olmalısınız. Sonrasında aracın iç kısmında koltukların ve genel kozmetiğinin düzgün olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Motor aksamı da aynı şekilde performans kısmında kontrol edilmelidir. Ayrıca aracınızın market değerini dikkatli bir şekilde araştırmalısınız. Araba satacaksanız aracınızı iç ve dış yıkatmanız faydalı olacaktır. Bu aracınızın bakımlı olduğu anlamına gelir. Hatta bakım demişken satışa çıkarmadan önce mutlaka aracınıza genel bir bakım yaptırmalısınız. Böylece ekspertize gittiğiniz zaman bir sürprizle de karşılaşmazsınız. Bir de varsa aracınızın vergi borcu vs durumlarını da kapatmalısınız.

Araba Satmanın Püf Noktaları

Araba Satışında Gerekli Evraklar Nelerdir?

Sahibinden araç devredilirken gerekli evraklar şunlardır:

Aracın vergi numarası, trafik sigortası poliçesi, tescil ve trafik belgesi, plaka numarası, kişinin araç ile vergi ilişiği kesme belgesi bulundurulmalıdır. Ayrıca noterin aracın satışa uygun olduğunun belgesi gerekmektedir. Eğer işlem araç sahibinden başka bir kişi tarafından yapılacaksa noter onaylı vekalet belgesi de bulundurulmalı, noter huzuruna araç satışı sırasında getirilmelidir. Satış sırasında ödemenin tam ve sorunsuz olmasına dikkat etmelisiniz. Şayet ödeme banka aracılığıyla yapılacaksa böyle durumlarda mutlaka aracın alıcısıyla banka üzerinden ödeme yapan kişinin aynı kişi olmasına dikkat etmelisiniz. Diğer türlü kimi dolandırıcılık olaylarına rastlanmaktadır.

Araba Satışında Gerekli Evraklar Nelerdir?

Trafik Sigortası Satış Sırasında Devredilebilir Mi?

Trafik sigortası satış sırasında yeni araç sahibine devredilememektedir. Önceki uygulamalarda araç sahibi 8 gün içerisinde aracın sigortası bulunan sigorta şirketine bilgilendirmede bulunarak aracın sigorta poliçesini yeni sahibine devredebiliyordu. Ancak bu uygulamanın günümüzde geçerliliği bulunmamaktadır. Bundan dolayı araç sahibinin aracın sigortası bulunan sigorta şirketine gidip noter sözleşmesi ile poliçeyi iptal ettirmesi gerekiyor. Sonuç olarak trafik sigortası satış sigortası devredilemez. Çünkü sigorta her ne kadar araç içi yapılsa da araç sahibinin ismine düzenlenir. Dolayısıyla aracı sattığınız anda sigortadan kalan para da sigorta sahibine ödenir.

Yorum yapın