Direksiyon Pompası Tamiri ve Fiyatları

Araçlarda direksiyon sisteminde ortaya çıkan sorunlar direksiyon pompası kaynaklı olabilmektedir. Direksiyon pompası arızası birçok nedenden ötürü olabilmektedir. Hidrolik sıvısı içerisinde kalıntılar ve farklı toz şeklinde maddeler var ise direksiyon pompasının arızalanması an meselesidir.

Direksiyon pompası tamiri teknik olarak yapılsa da bazı araç modelleri için oldukça yüksek maliyetler gerektirebilmektedir. Bu gibi durumlarda pompa tamiri yapan servisler araştırılmalı, fiyatlar hakkında bilgi edinilmeli ve garanti durumları netleştirilmelidir.

Direksiyon pompası tamiri fiyatı

Direksiyon pompasında ki bir arızadan dolayı her zaman farklı servisleri araştırmayı unutmayın. Pompanın tamirinden sonra belirli bir km veya süre garantisi veren tamircilerle çalışmak en mantıklı çözümdür. Tamir işlemini yapacak olan servisin müşteri yorumlarını ve tavsiyelerini dikkate almanız da fayda var. Tamir fiyatları elektrikli direksiyon pompası tamiri ve hidrolik direksiyon pompası tamiri işlemine göre farklılık gösterecektir. Genellikle bazı modellerin direksiyon pompası tamiri fiyatları alttaki gibidir.

Marka ModelTamir ücreti
Tofaş hidrolik direksiyon pompası tamiri150 TL
Accent hidrolik direksiyon pompası tamiri2000 TL
Mazda 323 – 626 direksiyon pompası tamiri2200 TL
Megane 1 direksiyon pompası tamiri1800 TL
Renault Clio direksiyon pompası tamiri2000 TL
Bmw e46 direksiyon pompası tamiri2700 TL
Audi a4 direksiyon pompası tamiri2600 TL
Renault 19 hidrolik direksiyon pompası tamiri1700 TL
Opel astra g direksiyon pompası tamiri2300 TL
Toyota corolla direksiyon pompası tamiri2300 TL

Direksiyon pompası arızası nedenleri

Hidrolik destekli direksiyon pompasında ki arızaların başlıca nedenleri şunlardır:

  • Hidrolik yağında ki eskime
  • Hidrolik sıvısının direk pompanın emiş kısmına ulaşması
  • Hidrolik sıvısının içinde talaş vb farklı maddeler varsa

direksiyon pompasında arızanın olması kaçınılmaz hale gelmektedir.

Bu gibi arızalarda araç modeline göre direksiyon pompa tamiri ücreti minimum 1500 TL’den başlamaktadır. Aracın segmentine ve model yılına göre fiyatlar çok daha yüksek seviyelere de çıkabilmektedir. Bu aşamada fiyat araştırması yapmak her zaman önerilmektedir.

Direksiyon pompasındaki ses nasıl kesilir?

Direksiyon pompasındaki ses nasıl kesilir?

Direksiyon pompasında ki sesin kesilmesi için hemen bir tamirhaneye görünmekte fayda var. Erken müdahale ile sesin ilerlemesi kesilir ve direksiyon pompası eski netliğine geri getirilir. Bunun için birkaç parçanın değişimi gerekecektir ve arıza büyümeden bir miktar ücret ile sorun çözülecektir. Günümüz de en çok direksiyon pompası arızası görülen araçlar ise genellikle; megane 1 , astra g, golf 4, clio 2 gibi araçlardır.

Ustanın bakacağı ilk yer direksiyon hidroliği olacaktır. Usta gerekli görürse hidrolik değişimi yapabilir veya üstüne ekleyebilir. Hidrolik sağlığını ölçen dijital bir alet ile ölçüm yapılır ve sorun yoksa üzerine ekleme yapılabilir. Bu gibi durumlarda pompa sesi giderilmiyorsa yenisi ile değişim veya sağlıklı çalışacak ise tamiri önerilmektedir. Ancak bu sayede bu sorunun çözümü mümkün olacaktır.

Direksiyon pompası değişimi

Direksiyon pompası değişimin de araçta ki birçok parça sökülür. Bu parçalar söküldükçe direksiyon pompasına olan ulaşım kolaylığı daha da artar. Bazı modellerde egzoza kadar sökülebilir. Araçtan araca göre bu işlem değişebilmektedir. Bu işlemi yapacak olan firmayı araştırarak seçebilirsiniz. Yüksek hassasiyet ve tecrübe gerektiren bir işlemdir. Sonuç olarak direksiyon pompası değişimi profesyonel bir süreci beraberinde getirmektedir. Bu sürecin başarılı olması için mutlaka alanında uzman olan bir servise gitmek gerekmektedir.

Yorum yapın