Devirdaim Pompası Su Kaçırıyor İse

Devirdaim pompaları araçların can damarından biridir. Genellikle 50-60 bin bakımlarında değişmesi gereken bu parça çoğunlukla geç kilometrelere kadar tutulmaktadır. Bu sebeple olacak her hangi bir devirdaim arızası motorun komple arızalanmasına sebebiyet vermektedir. Devirdaim pompası arıza yaptığında araçtaki su sirkülasyonu durur ve motor ısısının artmasına neden olur. Buda motorda hararet ve conta takma gibi bir takım arızaları meydana getirir.
Devirdaim arızaları hemen yaptırılmalıdır. Geciktirme oldukça motorda büyük sorunlar olmaya başlar ve masraf oldukça büyür. Bu nedenle devirdaim su kaçırma, devirdaim kayışı kopma gibi basit arızaları hemen yaptırmanız araç açısından oldukça yararlı olacaktır.

Devirdaim pompası su kaçırıyor ise bunun bazı sebepleri vardır. Bu sebepler;

  • Devirdaim pompası neden su kaçırır
  • Conta veya Yalıtım Macunu Sorunları
  • Devirdaim iç kısmında aşınmalar ve bozulmalar

Devirdaim Contasından Su Kaçırması :

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Devirdaim pompasının etrafından su kaçırıyorsa bu sorun genellikle ufak bir bakımdan sonra düzen tutmaktadır. Devirdaim içerisinde bazı contalar mevcuttur ve bu contalar zaman içerisinde yırtılabilmektedir. Buda zamanla su sızmasına neden olacak ve devirdaim su kaçırma olayı yaşanacaktır. Devirdaim pompa contası alınarak kısa sürede değişim yapılabilir.


Devirdaim içinde Bozulmalar:

Devirdaim pompasının içinde devir daim yapabilmesi adına bir takım parçalar vardır. Bu parçalar belli bir süre içinde değişmez ise yıpranmaya başlar ve görev yapamaz hale gelirler. En basiti de devirdaim kayışını tutan dişlilerin aşınmasıdır. Devirdaim kayışının kopması aracın motor ısısının artmasına neden olur ve büyük hasarlar verebilir. Devirdaim kitlenmesi ile araçta daha büyük sorunlar olabilir. Bu yüzden iç kısmında bozulmalar olan devirdaimin değişmesini tavsiye ederiz.

 

Hangi Aralıklarda Devirdaim Değişmesi Gereklidir
Günümüz de devirdaim pompasının değişmesi için belirlenmiş bir kilometre veya süre bulunmamaktadır. Fakat birçok servis ve ustalar triger seti değişimi sırasında devirdaim pompasının değişimini tavsiye etmektedir.
Her periyodik bakımlarda devirdaim pompasının çalıştığını kontrol etmek gerekir. Bu hem maddiyat olarka hemde araç sağlığı olarak oldukça önem taşır. Periyodik bakımlara gittiğinizde servis veya ustanızdan devirdaim kontrolü de yapmasını isteyebilirsiniz.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.