Devirdaim Pompası Su Kaçırıyor İse

Devirdaim pompaları araçların can damarından biridir. Genellikle 50-60 bin bakımlarında değişmesi gereken bu parça çoğunlukla geç kilometrelere kadar tutulmaktadır. Bu sebeple olacak her hangi bir devirdaim arızası motorun komple arızalanmasına sebebiyet vermektedir. Devirdaim pompası arıza yaptığında araçtaki su sirkülasyonu durur ve motor ısısının artmasına neden olur. Buda motorda hararet ve conta takma gibi bir takım arızaları meydana getirir.
Devirdaim arızaları hemen yaptırılmalıdır. Geciktirme oldukça motorda büyük sorunlar olmaya başlar ve masraf oldukça büyür. Bu nedenle devirdaim su kaçırma, devirdaim kayışı kopma gibi basit arızaları hemen yaptırmanız araç açısından oldukça yararlı olacaktır.

Devirdaim pompası su kaçırıyor ise bunun bazı sebepleri vardır. Bu sebepler;

  • Devirdaim pompası neden su kaçırır
  • Conta veya Yalıtım Macunu Sorunları
  • Devirdaim iç kısmında aşınmalar ve bozulmalar

Devirdaim Contasından Su Kaçırması :

Devirdaim pompasının etrafından su kaçırıyorsa bu sorun genellikle ufak bir bakımdan sonra düzen tutmaktadır. Devirdaim içerisinde bazı contalar mevcuttur ve bu contalar zaman içerisinde yırtılabilmektedir. Buda zamanla su sızmasına neden olacak ve devirdaim su kaçırma olayı yaşanacaktır. Devirdaim pompa contası alınarak kısa sürede değişim yapılabilir.


Devirdaim içinde Bozulmalar:

Devirdaim pompasının içinde devir daim yapabilmesi adına bir takım parçalar vardır. Bu parçalar belli bir süre içinde değişmez ise yıpranmaya başlar ve görev yapamaz hale gelirler. En basiti de devirdaim kayışını tutan dişlilerin aşınmasıdır. Devirdaim kayışının kopması aracın motor ısısının artmasına neden olur ve büyük hasarlar verebilir. Devirdaim kitlenmesi ile araçta daha büyük sorunlar olabilir. Bu yüzden iç kısmında bozulmalar olan devirdaimin değişmesini tavsiye ederiz.

Hangi Aralıklarda Devirdaim Değişmesi Gereklidir
Günümüz de devirdaim pompasının değişmesi için belirlenmiş bir kilometre veya süre bulunmamaktadır. Fakat birçok servis ve ustalar triger seti değişimi sırasında devirdaim pompasının değişimini tavsiye etmektedir.
Her periyodik bakımlarda devirdaim pompasının çalıştığını kontrol etmek gerekir. Bu hem maddiyat olarka hemde araç sağlığı olarak oldukça önem taşır. Periyodik bakımlara gittiğinizde servis veya ustanızdan devirdaim kontrolü de yapmasını isteyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Fiat Doblo, Egea, Linea Arıza Lambası ve Anlamları
Devirdaim Pompası Arızası Sorunları Nedir?
Devirdaim Pompası Arızası Sorunları Nedir?

Devirdaim pompası neden ses yapar?

Devirdaim pompasından gelen sesler çoğunlukla bu parçanın içerisinde bilgilerden gelmektedir. Bu genel olarak bilgilerin tüm yüzeylerinin zemine tam olarak oturmadığı zaman meydana gelmektedir. Bir de bilyelerin yerinde laçkalaşma varsa böyle durumlarda da devirdaim pompasından ses gelir. Devirdaim pompası arıza sorunlarına bir dizi farklı faktör neden olur. Çoğu durumda devirdaim pompasının yenisiyle değiştirilmesi yeterlidir. Ancak devirdaim pompanızın arızalanmasına neden olabilecek çok çeşitli potansiyel sorunlar vardır. Ayrıca devirdaim pompası, yanlış hızda veya yanlış yönde döndüğü için ses çıkarıyor olabilir. Bu, çark değiştirilerek kolayca düzeltilebilir. Kötü bir motor veya kablo tesisatı da devirdaim pompasının ses çıkarmasına neden olabilir.

Devirdaim Pompası Arızası Sorunları Nedir?
Devirdaim Pompası Arızası Sorunları Nedir?

Devirdaim Pompası Arızası Sorunları Nedir?

Şayet devirdaim pompanızda bir arıza meydana gelirse böyle zamanlarda aracınızda motor suyu devirdaim yapmaz. Böylece radyatördeki suyun soğuması da engel olur. Bu da aracınızın motor bölümündeki hareketi kontrol etmenize engel olacaktır. Dolayısıyla devirdair pompası arızası gündeme geldiği zaman bu arızayı hemen anlayabilirsiniz. Çünkü arıza sonrasında aracınızdaki meydana gelen değişiklikler göz ardı edilemeyecek kadar fazladır. Şayet devirdaim pompanızda bir su kaçağı mevcutsa; böyle durumlarda devirdaim pompasından şüphelenebilirsiniz. Yine normalden daha gürültülü çalışan bir devirdaim pompanız varsa da arıza durumunu değerlendirmelisiniz. Ayrıca arabanız beklenmedik bir şekilde hararet yapıyorsa böyle durumlarda da devirdaim pompası arızasından şüphelenmelisiniz.

Yorum yapın