Çukurlardan, Kasislerden Geçince Ses Geliyor

Aracınız, çukurlardan, kasislerden ya da hafif tümseklerden geçerken anlam veremediğiniz sesler çıkarabilir. Bu seslerin, birçok farklı nedeni olabildiği gibi, ciddi maliyet gerektiren sorunlara da beraberinde yol açabilirler. Bu nedenleri gözlem yapmadan anlamak oldukça zor olacaktır. Ancak biz yine de, kasisten geçerken hangi sebeplerin ses çıkarabileceğine değinelim;

Bunun ilk nedenlerinden biri  viraj denge demirinin kol lastikleri olabilir. Bu lastikler, sıcak ve soğuk hava değişimlerinde sertleşirler ve dolayısıyla ortaya karyola benzeri bir gıcırtı sesi çıkartırlar.  Bunlar, uzun süredir değiştirilmiyorsa lastikler deforme olur ve fonksiyonlarını kaybederler. Bu lastikleri değiştirmek çözüm olabileceği gibi, gres yağı ile yağlamak da sesi engelleyebilir.

Eğer çukurlardan veya kasislerden geçerken gıcırtı değil de, “pıss” gibi bir hava sesini anlık olarak duyuyorsanız, korkulacak bir şey yok demektir. Bu durum, ön amortisörlerin gazlı olmasından dolayı kaynaklanır. Hatta bu sesi duymuyorsanız, ortada bir sorun vardır denebilir.

Eğer kasislerden geçerken tok bir “lok” ses alıyorsanız, amortisörlerin patladığından söz edilebilir. Bu durumda aracınızın ve kendi güvenliğiniz için servise gitmekte gecikmemenizi tavsiye ederiz. Ancak yine de sonun kaynağı tahmin ile ulaşılamayacak kadar zor olabilir. Aracınız için en doğru problem tespitini işinin ehli ustalar ya da yetkili servisleriniz yapacaktır.

Çukurlardan geçerken “tak-tuk” veya “çat” türü metal sesleri geliyor ise, tak sesleri salıncaklardan  geliyor olabilir. “çat” türü sesler ise aks ve aks başlarından geliyor olabilir. Vakit kaybedilmeden oto servisine göstermemiz gerekmektedir.

Dikkatli ve güvenli sürüşler dileriz…

5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.