Çukurlardan, Kasislerden Geçince Ses Geliyor

Aracınız, çukurlardan, kasislerden ya da hafif tümseklerden geçerken anlam veremediğiniz sesler çıkarabilir. Bu seslerin, birçok farklı nedeni olabildiği gibi, ciddi maliyet gerektiren sorunlara da beraberinde yol açabilirler. Bu nedenleri gözlem yapmadan anlamak oldukça zor olacaktır. Ancak biz yine de, kasisten geçerken hangi sebeplerin ses çıkarabileceğine değinelim;

Bunun ilk nedenlerinden biri  viraj denge demirinin kol lastikleri olabilir. Bu lastikler, sıcak ve soğuk hava değişimlerinde sertleşirler ve dolayısıyla ortaya karyola benzeri bir gıcırtı sesi çıkartırlar.  Bunlar, uzun süredir değiştirilmiyorsa lastikler deforme olur ve fonksiyonlarını kaybederler. Bu lastikleri değiştirmek çözüm olabileceği gibi, gres yağı ile yağlamak da sesi engelleyebilir.

Eğer çukurlardan veya kasislerden geçerken gıcırtı değil de, “pıss” gibi bir hava sesini anlık olarak duyuyorsanız, korkulacak bir şey yok demektir. Bu durum, ön amortisörlerin gazlı olmasından dolayı kaynaklanır. Hatta bu sesi duymuyorsanız, ortada bir sorun vardır denebilir.

Eğer kasislerden geçerken tok bir “lok” ses alıyorsanız, amortisörlerin patladığından söz edilebilir. Bu durumda aracınızın ve kendi güvenliğiniz için servise gitmekte gecikmemenizi tavsiye ederiz. Ancak yine de sonun kaynağı tahmin ile ulaşılamayacak kadar zor olabilir. Aracınız için en doğru problem tespitini işinin ehli ustalar ya da yetkili servisleriniz yapacaktır.

Çukurlardan geçerken “tak-tuk” veya “çat” türü metal sesleri geliyor ise, tak sesleri salıncaklardan  geliyor olabilir. “çat” türü sesler ise aks ve aks başlarından geliyor olabilir. Vakit kaybedilmeden oto servisine göstermemiz gerekmektedir.

Amortisör neden ses yapar?

Arabanın altından neden ses gelir?

 Şayet aracınız hareket halindeyken özellikle de sürücü koltuğunun hemen altından bir ses geliyorsa; egzoz sisteminde yer alan manifold kısmında bir çatlak ya da sızıntı olması muhtemeldir. Lastikleriniz düzgün şekilde şişirilmemişlerse veya yoldaki kaldırım veya çukur gibi bir şeye çarparak hasar görmüşlerse arabanın altından ses gelebilir. Ayrıca, otoyollarda yüksek hızlarda sürerken, yoldaki tümseklerin üzerinden geçerken titreşime neden olacak arızalı bir tekerlek yatağına da sahip olabilirsiniz. Bir de aracınızın süspansiyon sistemi, yoldaki tümsekleri ve sarsıntıları emecek şekilde tasarlanmıştır. Böylece onları hissetmezsiniz. Ancak amortisörler aşınmışsa işlerini iyi yapamayacaklardır. Bu, bir tümseğe çarptığınızda otomobilin daha yüksek hızlarda zıplamasına veya tıkırtı sesi çıkarmasına neden olabilir.

Amortisör neden ses yapar?

Amortisör neden ses yapar?

Amortisörün sesi, küçük bir patlama yaratan havanın serbest bırakılmasından kaynaklanır. Bu, bir amortisör aşındığında ve değiştirilmesi gerektiğinde ses yapar.  Araba yaşlandıkça, amortisörler giderek daha fazla aşınma ve yıpranmaya maruz kalır. Bu, tümseklerin üzerinden geçerken tıkırtı sesi veya çukurlardan geçerken tıkırtı sesi çıkarmalarına neden olabilir. Ses, daha hızlı sürerken daha belirgin olacaktır. Bir de aracınız kaza yaptıysa amortisörlere zarar vermiş olabilir. Böyle durumlarda da amortisörlerden ses gelebilir. Şayet amortisörlerinizle ilgili bir sorununuz varsa, önce sızıntı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Sızıntı yoksa sorun aracınızın hizasına veya süspansiyon sisteminin diğer parçalarına zarar verebilecek kusurlu burçlar veya bilyeli mafsallardan kaynaklanıyor olabilir.

Dikkatli ve güvenli sürüşler dileriz…

Yorum yapın