Çekme Belgeli Araç Nedir? Ne Demek?

Çekme belgesi nedir? Sorusuna cevap verilecek olursa; sahibi, kendi isteği sonucundan aracını trafikten çekmesine olanak sağlayan araçlar için düzenlenen belgedir. Çekme Belgesi, aracın trafiğe çıkmadığı süre boyunca masraf ödenmemesine olanak tanımaktadır ancak satışı da gerçekleştirilebilmektedir.

Bu belge nedeniyle de araç fiyat olarak değerinin altında kalmıştır. İkinci el araba satışı ilanlarına bakıldığında genellikle yazılan şeyler şunlardır; “çekme belgelidir, vergiden muaftır, borcu yoktur” şeklinde not almaktadırlar. Burada yazılan “çekme belgelidir” notu aracın herhangi bir borcunun olmadığını göstermekte ve aracın trafikte kullanılmayacağı belirtilmektedir.

Çekme belgesine sahip olan araçlarda karşılaşılan sorunlardan bir tanesi de ağır bir hasar kaydı olması ve trafiğe bu nedenle çıkamamasıdır bahsedilen durum 2.el araba satışlarında gerçekleşmektedir. Hasar kaydı olması sadece nedenlerinden biridir daha fazla neden koyacak olursak çekme belgeli araç, muayene olmaması gibi diğer sorunlarda eklenebilmektedir.

Çekme Belgesi Neden Alınmaktadır?

Çekme belgesi, alınmasının temel 2 nedeni vardır bunlardan biri sahibinin kendi isteğiyle trafiğe çıkarmama isteğidir diğeri ise ağır hasar kaydı veya hafif hasar kaydı ile aracı yatırmasıdır. Daha çok 2.el satışlarında gözükmektedir kimileri ise satışını gerçekleştirmez emek vermiş olduğu arabayı trafiğe çıkarmama istediğidir.

Araç sahibinin arabayı kullanmamaya karar verip aracı için gereksiz yere vergi ödemek istememesi temel sebepler arasına girmektir. Bu yüzden araç sahipleri çekme belgeli araçlarını 2.el araç satışı olarak görmektedir.
Aracın çekme belgeli olması trafiğe çıkma hakkının olmaması anlamına gelmektedir ancak araç sahibi istediği zaman aracını geri trafiğe çıkarma hakkına da sahiptir.

Bu yüzden araç satın almak isteyen kişiler piyasayı araştırırken hasarı olmayan sağlam ve uygun fiyata bir araç buldukları zaman çekme belgeli olmasını bir dezavantaj olarak görülmeksizin bu aracı satın alabilirler.

Çekme belgeli araç satın alırken gereken evraklar vardır bunlar:

  • Nüfus cüzdanı belgesi.
  • Trafik sigortasını gösterecek olan belge.
  • Muayene işlemlerinin tamamlandığını gösteren belge.
  • Aracın tescil belgesi.
  • Araçta yapılmış olan farklılıklara ait belgeleri.
  • Aracın özellikleri ile vasıta sahibinin bilgilerini gösteren EK1 belgesi.
Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.