Bakım Onarım 123 0

Buji Yağlanması Ve Kararması Neden Olur? Nasıl Temizlenir?

Benzinli bir aracın motorunun olmazsa olmazlarından biride bujilerdir. Bu parçalar otomobil motorlarında hava ile benzini karıştırarak ateşlenmeyi yani bir manada motorun çalışmasını sağlayan önemli bir unsurdur. Bujilerin kullanım süreleri arabanızın türüne ve modeline göre farklılık gösterebilir. Yeni model araçlarda üçüncü genel yağ bakımında değişmesi tavsiye edilse de 100bin KM’ye kadar değiştirmenize gerek olmayabilir.

Buji Yağlanması Neden Olur?

Bujilerde en çok karşılaşılan sorunlardan biri olan bujilerin yağlanması problemi, zamanla çevresel etkilerden kaynaklanacağı gibi, motorunuzdaki bir problem nedeniyle özellikle ateşleme sistemini oluşturan parçaların bulunduğu herhangi bir yerdeki yağ kaçağından da meydana gelebilmektedir. Arabanızda böyle bir kaçak olduğunu düşünüyorsanız en kısa sürede ustanıza gitmeniz daha büyük masraflar oluşmasının önüne geçecektir. 2 zamanlı motorlarda (motosiklet, mobilet, motorlu bisikletler v.b.) ise bujilerin yağlanmasının sebebi genelde benzine karıştırılan yakıt katkısıdır.


Bujiler Neden Kararır?

Kararma veya siyah bir kurumla kaplanma problemi de bujilerimizde sıklıkla yaşanan sorunlar arasında yer alır. Araç motorlarında bujiler karardıysa ya da is gibi bir kurumla kaplandıysa bunun en önemli sebebi motorun çalışmasını sağlayan dinamiklerde bozukluklar olmasıdır. Bu arızaları teknik ve kısa bir şekilde özetlemek gerekirse benzin akışındaki veya benzine karışan hava akımındaki sorunlardır. Bu sorunu çözmek için benzin akışını sağlayan parçalar ile aracın hava akımının önemli unsuru hava filtrelerinizi kontrol ettirmeniz faydanıza olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Kalorifer Soğuk Üflüyor! Ne yapılmalı?

Buji Temizliği Nasıl Olur?

Eğer aracınız fazla benzin yakıyorsa bunun sebebi bujilerdeki yağlanma ya da kararmadan başka bir şey değildir. Fazla yakıt yakmanın yanında yüksek devirlerde tekleme, düşük devirlerde gaz alması diye tabir edilen durumlarda homurtu, tıkırtı gibi sesler oluyorsa bujilerin temizlenmesi gerekmektedir. Buji temizliği için sanayide kullanılan kumlama ile temizlik yapan makineler ile tam anlamıyla mümkün olacaktır. Elle yapılan silme gibi işlemlerle sorunu çözemeyip daha da büyütebileceğinizi unutmayın. Ucuz parçalar olduğu için bujileri düzenli olarak ve ustanıza kontrol ettirerek değiştirmenizi öneririz.

Buji arızası nasıl belli olur?

Araçlarda ki bujiler artık ömrünü tamamladığında birçok sorunları da beraberinde getirir.

  • Sabahları araç ilk çalışmada tekliyor ve sonra düzeliyorsa bujilerin değişim zamanı gelmiştir.
  • Belli kilometreler de tekleme varsa bujilerde arızalanma başlamıştır.
  • Araç fazla yakmaya başladıysa bujiler ömrünü tamamlamıştır.
  • Araç sabahları zor çalışıyorsa bujiler yavaş yavaş arıza vermeye başlamış demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir