Buji Yağlanması Ve Kararması Neden Olur? Nasıl Temizlenir?

Benzinli bir aracın motorunun olmazsa olmazlarından biride bujilerdir. Bu parçalar otomobil motorlarında hava ile benzini karıştırarak ateşlenmeyi yani bir manada motorun çalışmasını sağlayan önemli bir unsurdur. Bujilerin kullanım süreleri arabanızın türüne ve modeline göre farklılık gösterebilir. Yeni model araçlarda üçüncü genel yağ bakımında değişmesi tavsiye edilse de 100bin KM’ye kadar değiştirmenize gerek olmayabilir.

Buji Yağlanması Neden Olur?

Bujilerde en çok karşılaşılan sorunlardan biri olan bujilerin yağlanması problemi, zamanla çevresel etkilerden kaynaklanacağı gibi, motorunuzdaki bir problem nedeniyle özellikle ateşleme sistemini oluşturan parçaların bulunduğu herhangi bir yerdeki yağ kaçağından da meydana gelebilmektedir. Arabanızda böyle bir kaçak olduğunu düşünüyorsanız en kısa sürede ustanıza gitmeniz daha büyük masraflar oluşmasının önüne geçecektir. 2 zamanlı motorlarda (motosiklet, mobilet, motorlu bisikletler v.b.) ise bujilerin yağlanmasının sebebi genelde benzine karıştırılan yakıt katkısıdır.


Bujiler Neden Kararır?

Kararma veya siyah bir kurumla kaplanma problemi de bujilerimizde sıklıkla yaşanan sorunlar arasında yer alır. Araç motorlarında bujiler karardıysa ya da is gibi bir kurumla kaplandıysa bunun en önemli sebebi motorun çalışmasını sağlayan dinamiklerde bozukluklar olmasıdır. Bu arızaları teknik ve kısa bir şekilde özetlemek gerekirse benzin akışındaki veya benzine karışan hava akımındaki sorunlardır. Bu sorunu çözmek için benzin akışını sağlayan parçalar ile aracın hava akımının önemli unsuru hava filtrelerinizi kontrol ettirmeniz faydanıza olacaktır.

Buji Temizliği Nasıl Olur?

Eğer aracınız fazla benzin yakıyorsa bunun sebebi bujilerdeki yağlanma ya da kararmadan başka bir şey değildir. Fazla yakıt yakmanın yanında yüksek devirlerde tekleme, düşük devirlerde gaz alması diye tabir edilen durumlarda homurtu, tıkırtı gibi sesler oluyorsa bujilerin temizlenmesi gerekmektedir. Buji temizliği için sanayide kullanılan kumlama ile temizlik yapan makineler ile tam anlamıyla mümkün olacaktır. Elle yapılan silme gibi işlemlerle sorunu çözemeyip daha da büyütebileceğinizi unutmayın. Ucuz parçalar olduğu için bujileri düzenli olarak ve ustanıza kontrol ettirerek değiştirmenizi öneririz.

Buji arızası nasıl belli olur?

Araçlarda ki bujiler artık ömrünü tamamladığında birçok sorunları da beraberinde getirir.

 • Sabahları araç ilk çalışmada tekliyor ve sonra düzeliyorsa bujilerin değişim zamanı gelmiştir.
 • Belli kilometreler de tekleme varsa bujilerde arızalanma başlamıştır.
 • Araç fazla yakmaya başladıysa bujiler ömrünü tamamlamıştır.
 • Araç sabahları zor çalışıyorsa bujiler yavaş yavaş arıza vermeye başlamış demektir.
Buji Temizliği ve Değişiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Buji Temizliği ve Değişiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şayet buji temizliği yapacaksanız mutlaka motorun soğuk olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü şayet aracınızın motoru sıcaksa böyle durumlarda bujilerin sökülmesi önerilmez. Çünkü siz bujileri çıkarırken; bujiler kırılabilir. Ayrıca siz bujileri çıkarırken buji yuvaları da bozulabilir. Bir de motor sıcakken bujileri çıkarırsanız dişlileri de bozabilirsiniz. Bununla birlikte motor sıcakken bujileri değiştirecek olursanız böyle durumlarda elinizi doğrudan bujilere değdirdiğiniz zaman, ellerinizi yakma olasılığınız da bulunacaktır. Bu aşamada mutlaka buji temizliği konusunda profesyonel bir destek almanız en mantıklısı olacaktır.  Bu durum esasında buji temizliği için de geçerli olan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

“Buji Yağlanması Ve Kararması Neden Olur? Nasıl Temizlenir?” üzerine 3 yorum

 1. Benim araç megane2 1.616 aracimda tekleme ve stop etme sorunu var bi bujinin biri kararma yapmiş sorun sizce ne olabilir teşekkür ederim

  Cevapla
 2. BUJI ÇOK KISA ZAMANDA DEFORME OLABİLİRMİ
  YANİ BAYRAMIN 4.GÜNÜ BUJILERİ DEĞİŞTİRDİM ARAÇ ÇEKİŞDEN DÜŞMÜŞTÜ
  YAPILDI DÜZELDİ
  FAKAT BUGUN İTİBARİ İLE TEKRAR ÇEKİŞDEN DÜŞTÜ VE ÖNCEKİ GİBİ MOTOR İŞARETİ YANDI

  Cevapla
  • Yan sanayi bujiler çok kısa sürede bozulabilir. Fakat araçtaki herhangi bir sorunda bujilerin bozulmasına yol açabilir. Conta yanık olup pistona su sızdırıyorsa bujiler sürekli bozulabilir. Aracınızın genel olarak kontrol edilmesi gerekir.

   Cevapla
Yorum yapın