Boğaz (Gaz) kelebeği nedir? Temizliği nasıl yapılır?

Temizleme işine başlamadan önce boğaz kelebeğinin ne yaptığınız sizlere açıklayalım.

Gaz keleği aracın motoruna girmekte olan havaya göre ayar yapar. Gelmekte olan bu havaya göre ince bir ayar yaparak motorun rölantide sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.

Gaz kelebeği arızalanırsa ne olur?

Her araçta gaz kelebeği arıza yapabilir. Bu gibi durumda hemen yenisi alınmamalıdır. Boğaz kelebekleri genellikle kolay tamir edilebilir bir yapıdadır. Boğaz kelebeği arızasında genellikle ayağınızı gazdan çektiğinizde hareketlenme, devirde dalgalar görülür. Bunun gibi sebepler varsa gaz kelebeği arızası dikkate alınabilir. Kirlendiği durumlarda arıza yapabilir.

Gaz kelebeği temizliği 

Boğaz kelebeği temizliği oldukça kolaydır. Arızalı olan gaz keleği dikkatli bir şekilde sökülür ve boğaz kelebeği temizleyici spreyler ile temizlenmeye başlar. Tiner veya alkol gibi maddeler kullanmak yerine karbüratör temizleme kitlerinden de yararlanabilirsiniz. Temizledikten sonra iyice kuruması beklenir ve tekrar takılır. Gaz kelebeği temizliği sonrası aracınız kalibrasyonu kendiliğinden yapacaktır. Karbüratörlü araçlarda gaz kelebeği temizliği sonrası rölanti tutmama, rölantide stop etme ve sabah zor çalışma gibi sorunlar meydana gelebilir. Karbüratörlü gaz kelebeği temizliği sonrasında gaz ayarı yaptırarak soruna çözüm bulunur.

Gaz kelebeği neden kirlenir?

Karter havalandırma sisteminde arıza bulunan araçlarda gaz kelebeği kirlenir. Havalandırma valfi ve hortumları özenle kontrol edilmelidir. Yırtık, çatlak hortumlar gaz kelebeğinin kirlenmesine ve yağlanmasına neden olur. Karter havalandırma hortumu tıkalı olursa araç yağ yakmaya başlayacak ve daha büyük sorunlara neden olacaktır.

Boğaz Kelebeği Adaptasyonu Yapılmazsa Ne Olur?
Boğaz Kelebeği Adaptasyonu Yapılmazsa Ne Olur?

Gaz Kelebeği Arızası Nasıl Anlaşılır?

Aracınızın gaz kelebeğinde bir arızanın yaşanılması; aracınızın hava alma sisteminde sorunlara neden olur. Yine aracınızın yakıt yakma sisteminde de bozulmalar meydana gelir. Bir de gaz kelebeği arızalıysa aracınızda bulunan gösterge paneli; motor arızası ışığını yakabilir. Çünkü bu tarz bir sorunu yaşıyor olmanız sanki aracınızın motorunda bir sorun yaşanıyormuş gibi bir görüntünün ortaya çıkmasını mümkün kılar. Çünkü gaz kelebeğinin arızalı olması demek; aracınızın düzgün çalışmaması anlamına gelir. Çünkü motora dolması gereken hava olmadığından aracınızın motoru da düzensiz çalışacaktır. Bu tarz bir sorunu yaşadığınız andan itibaren tamircinize gitmenizde fayda vardır. Ancak bu sayede sorununuzu çözebilirsiniz.

Gaz Kelebeği Arızası Nasıl Anlaşılır?
Gaz Kelebeği Arızası Nasıl Anlaşılır?

Boğaz Kelebeği Adaptasyonu Yapılmazsa Ne Olur?

Boğaz kelebeği monifold girişinde yer almaktadır. Aracınızın hava almasında kritik bir etkiye sahip olan bu parça adaptasyon sağlamazsa aracınızda ciddi miktarda sorunlar yaşanır. Çünkü bu parça hem aracınıza hava giriş miktarını hem de hava hızını engelleyecektir. Boğaz kelebeği kimi zaman kirlendiğinde böyle zamanlarda temizlenmesi, önemli kazanımları beraberinde getirmektedir. Şayet bu parça gerçek anlamda kirlenecek olursa böyle zamanlarda aracınızda basınç düşüklüğü sorunu yaşanılacaktır. Bu da doğrudan aracınızın düzgün çalışmasına engel olacaktır. Böylece aracınızda stop etme ya da rölanti dalgalanmasına dair sorunlar da yaşayabilirsiniz. Bundan dolayıdır ki boğaz kelebeğinin doğru çalışması aracın da performansını doğrunda etkilemektedir.

Yorum yapın