Boğaz (Gaz) kelebeği nedir? Temizliği nasıl yapılır?

Temizleme işine başlamadan önce boğaz kelebeğinin ne yaptığınız sizlere açıklayalım.

Gaz keleği aracın motoruna girmekte olan havaya göre ayar yapar. Gelmekte olan bu havaya göre ince bir ayar yaparak motorun rölantide sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.

Gaz kelebeği arızalanırsa ne olur?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Her araçta gaz kelebeği arıza yapabilir. Bu gibi durumda hemen yenisi alınmamalıdır. Boğaz kelebekleri genellikle kolay tamir edilebilir bir yapıdadır. Boğaz kelebeği arızasında genellikle ayağınızı gazdan çektiğinizde hareketlenme,devirde dalgalar görülür. Bunun gibi sebepler varsa gaz kelebeği arızası dikkate alınabilir. Kirlendiği durumlarda arıza yapabilir.

Gaz kelebeği temizliği 

Boğaz kelebeği temizliği oldukça kolaydır.Arızalı olan gaz keleği dikkatli bir şekilde sökülür ve boğaz kelebeği temizleyici spreyler ile temizlenmeye başlar. Tiner veya alkol gibi maddeler kullanmak yerine karbüratör temizleme kitlerinden de yararlanabilirsiniz. Temizledikten sonra iyice kuruması beklenir ve tekrar takılır.Gaz kelebeği temizliği sonrası aracınız kalibrasyonu kendiliğinden yapacaktır. Karbüratörlü araçlarda gaz kelebeği temizliği sonrası rölanti tutmama, rölantide stop etme ve sabah zor çalışma gibi sorunlar meydana gelebilir. Karbüratörlü gaz kelebeği temizliği sonrasında gaz ayarı yaptırarak soruna çözüm bulunur.

Gaz kelebeği neden kirlenir?

Karter havalandırma sisteminde arıza bulunan araçlarda gaz kelebeği kirlenir.Havalandırma valfi ve hortumları özenle kontrol edilmelidir.Yırtık, çatlak hortumlar gaz kelebeğinin kirlenmesine ve yağlanmasına neden olur.Karter havalandırma hortumu tıkalı olursa araç yağ yakmaya başlayacak ve daha büyük sorunlara neden olacaktır.

 

5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.