Teknik Bilgi 3.484 0

Benzinli Arabaların Motor Ömrü Ortalama Ne Kadar?

Motorların stabil çalışma süresine etki eden birçok dinamik vardır. Ancak motor teknolojilerinde, eski motorlar ile yeni motorlar arasında çok büyük üretim farklılıkları söz konusudur. Bu nedenle benzinli arabaların motor ömrünün ortalamasını tespit etmek de zorlaşacaktır. Eski teknoloji ile üretilmiş motorların ömrü daha kısayken, günümüz modern otomobil motorları, periyodik bakımlarının düzenli olarak yapıldığı takdirde uzunca yıllar çalışmaya devam edecektir.

Bu periyodik bakımların yanında, kullanım şartları da motorun ömrü konusunda önemli bir etkendir. Motoru ideal devirde kullanmamak, hararet yaptırmak, yağ değişimlerini aksatmak, kullanılan yakıtın kalitesi, yol koşulları ve düşük hacim gibi etkenler, motorunuzun ömrünü düşüren faktörler arasındadır. Bu nedenle motorun kilometre ömrü konusunda çok farklı tecrübeler söz konusudur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Rot Balans Ayarının Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Örnek olarak, 1.600.000 km yol yapan 2007 Model Toyota Tundra sahibine, firma yetkilileri tarafından sıfır araç hediye edilmiştir. Ancak aynı aracın motoru, farklı sürücüler tarafından çok daha kısa sürede bitirildiği de bir gerçektir. Mercedes gibi yüksek teknolojiye sahip motorlar 1 milyon kilometreye yakın yol yapabilirken, uzak doğu firmalarının motorlarının ortalama ömrü 500.000 km olarak tespit edilmiştir.  Ancak yukarıda da belirtildiği gibi, bu rakamları yükseltip azaltmak yine kullanıcının elindedir. Eğer motorda fabrika hatası ya da kronik bir problem mevcut değilse, periyodik bakımlar ve bilinçli kullanım eşliğinde çok yüksek rakamlarda kilometre yapmanız mümkün.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Yağ Yakan Araç Nasıl Anlaşılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir