Baskı Balata Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Baskı balata konusuna girmişken öncelikle baskı balatanın ne işe yaradığı hakkında bilgiler sunalım. Aracın rahatlıkla ilerlemesi ve kalkış yapabilmesi için baskı balatanın görevini en iyi şekilde yapması gerekir. Motor ile şanzıman arasında yer alan baskı balata, kullanıcının isteği doğrultusunda gücün tekerlere aktarımını sağlayan bir parçadır.

Baskı balatanın belirli periyotlarda kontrol edilmesi gerekir. Baskı balatanın ortalama ömrü 80.000 km- 120.000 km arasıdır. Baskı balata kavraması çok zayıfladığında araç hantallaşmaya ve kalkışlarda çok zorlanmaya başlar. Özellikle dik yokuşlarda bu şekilde aracı zorlamak baskı balatanın komple bitmesine ve yolda kalmanıza neden olur.

Baskı Balata Zayıflığı Belirtileri Nelerdir?

Baskı balatanın zayıflaması sonucu kullanıcılar tarafından hemen hissedilecek belirtiler meydana gelir.

  • Debriyaj pedalı çok yukarıdan kavramaya başlar.
  • Pedalda sertleşme olur.
  • Kalkışlarda aşırı titreme yapar.
  • Araç dolu iken hareket zor zorlaşır.
  • Motor bağırır ama araç hızlanmaz.

Baskı balata kavrama testini siz de yapabilirsiniz. Bu sayede baskı balatanın durumunu öğrenebilir ve buna göre aksiyon alabilirsiniz.

Baskı Balatanın Kavrama Testi

Sürüş esnasında baskı balata kavraması kolaylıkla yapılmaktadır. Araç ile hızlanmaya başlayın. Aracınızın motor devri yükselmesine rağmen istediğiniz performansta ilerlemiyorsa baskı balata zayıflamış demektir. Halk diliyle motor bağırıyor ama araba hızlanmıyor durumu baskı balatanın zayıfladığına işarettir.

Viteste test etme ise öncelikle aracı çalıştırın. El frenini sıkınca çekin. Ardından vitesi 1e takarak gaza dokunmadan debriyajdan ayağınızı yavaşça çekin. Araç ileri gitmeye çalışır ve ardından stop ederse baskı balata sağlamdır. Fakat araç stop etmiyor, titremeye başlıyorsa baskı balatanızın bittiği anlamına gelmektedir.

Yorum yapın