Baskı Balata Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Baskı balata konusuna girmişken öncelikle baskı balatanın ne işe yaradığı hakkında bilgiler sunalım. Aracın rahatlıkla ilerlemesi ve kalkış yapabilmesi için baskı balatanın görevini en iyi şekilde yapması gerekir. Motor ile şanzıman arasında yer alan baskı balata, kullanıcının isteği doğrultusunda gücün tekerlere aktarımını sağlayan bir parçadır.

Baskı balatanın belirli periyotlarda kontrol edilmesi gerekir. Baskı balatanın ortalama ömrü 80.000 km- 120.000 km arasıdır. Baskı balata kavraması çok zayıfladığında araç hantallaşmaya ve kalkışlarda çok zorlanmaya başlar. Özellikle dik yokuşlarda bu şekilde aracı zorlamak baskı balatanın komple bitmesine ve yolda kalmanıza neden olur.

Baskı Balata Zayıflığı Belirtileri Nelerdir?

Baskı balatanın zayıflaması sonucu kullanıcılar tarafından hemen hissedilecek belirtiler meydana gelir.

  • Debriyaj pedalı çok yukarıdan kavramaya başlar.
  • Pedalda sertleşme olur.
  • Kalkışlarda aşırı titreme yapar.
  • Araç dolu iken hareket zor zorlaşır.
  • Motor bağırır ama araç hızlanmaz.

Baskı balata kavrama testini siz de yapabilirsiniz. Bu sayede baskı balatanın durumunu öğrenebilir ve buna göre aksiyon alabilirsiniz.

Baskı Balatanın Kavrama Testi

Sürüş esnasında baskı balata kavraması kolaylıkla yapılmaktadır. Araç ile hızlanmaya başlayın. Aracınızın motor devri yükselmesine rağmen istediğiniz performansta ilerlemiyorsa baskı balata zayıflamış demektir. Halk diliyle motor bağırıyor ama araba hızlanmıyor durumu baskı balatanın zayıfladığına işarettir.

Viteste test etme ise öncelikle aracı çalıştırın. El frenini sıkınca çekin. Ardından vitesi 1e takarak gaza dokunmadan debriyajdan ayağınızı yavaşça çekin. Araç ileri gitmeye çalışır ve ardından stop ederse baskı balata sağlamdır. Fakat araç stop etmiyor, titremeye başlıyorsa baskı balatanızın bittiği anlamına gelmektedir.

Baskı balata değişim fiyatları

Baskı balata kaç km de bir değişir?

Araba Debriyaj baskı balatası uzun süre dayanabilir. Ancak bu, arabanızı nasıl kullandığınıza bağlıdır. Bir araba kazası geçiriyorsanız, arabanın Debriyaj baskı pedi hasar görebilir. Ayrıca, debriyajınızı sık sık kullanırsanız, arabanın Debriyaj baskı balatası hızla aşınır. Araba Debriyaj baskı balatasının ortalama ömrü yaklaşık 90 bin kilometre kadardır. Araba debriyaj baskı balatası ucu, modern arabada yaygın bir sorundur. Araç debriyaj baskı balatasının ömrü, bileşenlerinin kalitesine ve aracı nasıl kullandığınıza bağlıdır. Genel olarak, araç debriyaj baskı balatasını her 80.000 km’de bir değiştirmenizi öneririz. Ancak aracınızı ağır yükler için kullanıyorsanız veya düzenli olarak uzun mesafeler kat ediyorsanız, her 30.000 km’de bir değiştirmeniz en doğrusudur.

Baskı balata kaç km de bir değişir?

Debriyaj baskı balata nasıl biter?

Debriyaj baskı plakası ve diski birbirine uyan iki ayrı parçadan oluşur. Disk, volana bir adaptör plakası aracılığıyla tutturulmuştur. Arabanızda debriyaj pedalına bastığınızda baskı plakası debriyaj diskini iter. Baskı balata, bu iki yüzey arasındaki sürtünme nedeniyle zamanla aşınır. Bu olduğunda, arabanızın bir stop lambasından veya dur işaretinden kalkarken vitese geçmekte zorlandığını veya hiç devreye girmeyebileceğini fark edeceksiniz. Baskı plakasını değiştirmek bu sorunu tamamen çözecektir! Aracınızın baskı balatası yıprandığı zaman bu sürül güvenliğini olumsuz yönde etkiler. Dolayısıyla bu tür parçalarda ortaya çıkan arızaların hızlı bir şekilde tamir edilmesi gerekiyor.

Debriyaj baskı balata nasıl biter?

Baskı balata değişim fiyatları

Baskı plakası, içine yağın geçmesine izin veren bir dizi deliğin açıldığı metal yaylı çelik bir diskten yapılmıştır. Disk, volanın üstüne oturur ve onu itmek için yayın basıncını kullanır. Debriyaj pedalına bastığınızda bu plakayı aşağı doğru iterek volanı kavramasını ve vites değiştirmenizi sağlar. 2023 baskı balata fiyatları söz konusu olduğu zaman;

MarkaYapılan İşlemFiyat Aralığı
Renaultbaskı balata değişimi2000 TL – 4000 TL
Opelbaskı balata değişimi3000 TL – 5000 TL
Toyotabaskı balata değişimi2000 TL – 4000 TL
Volkswagenbaskı balata değişimi3000 TL – 5000 TL
Audibaskı balata değişimi4000 TL – 7000 TL
Mercedesbaskı balata değişimi4000 TL – 7000 TL
Fordbaskı balata değişimi2300 TL – 5000 TL
Yorum yapın