Audi Arıza Lambası ve Anlamları

Günümüz otomobil dünyasında araçlarda bir sorun olduğunda karşımıza çıkan arıza lambaları ile çok kolay arıza tespiti yapılabilmektedir. Aracın herhangi bir yerinde bir problem olduğunda gösterge panelinde ikaz lambaları ile sürücüler uyarılmaktadır. Audi ikaz lambaları sürücüyü hemen uyarır. Sürücü ise bu arıza lambasını gördüğünde panik olmamalı ve Audi servisi ile iletişime geçerek neler yapacağı hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Audi arıza ışıkları ne anlama gelir ?

Tüm otomobil markaları sürücüyü herhangi bir arızada, bakım vakti geldiğinde gösterge ekranı sayesinde bilgilendirmek ister. Bu bilgilendirmeler gerek bakım vaktinin geldiğini, gerek balataların değişeceğini veya bir arıza olduğunda sürücüye gösterilir. Eski otomobillerde herhangi bir arıza tespiti zor oluyorken, yeni araçlarda gösterge ikaz lambaları sayesinde oldukça kolaylaşmıştır. Hatanın nedeni ikaz lambasında veya Audi gösterge panelinde görünebilmektedir.

Tüm modellerde bu arızaların işaretleri ve anlamları aynıdır. Hatta birçok markanın araçlarında ki işaretlere kadar aynı anlamları taşımaktadır.

  • Audi a3 arıza lambası
  • Audi a4 ikaz lambaları
  • Audi a5 uyarı ışıkları
  • Audi a6 arıza lambası

yukarıdaki tüm modellerde kiarıza lambalarının sebepleri aynı olmaktadır. Eğer ki aracınızda bir ikaz ışığı yanıyorsa bunun sebebini öğrenebilirsiniz. Sizler için Audi ikaz lambalarının anlamlarını güzel bir tabloda sunduk. Audi uyarı lambalarının en önemlilerini sizler için bir araya getirdik. Tabloyu inceleyerek görsel ve arızanın kaynağını görebilirsiniz.

Audi Gösterge İkaz İşaretleriAudi arıza lambası nedenleri
Audi şerit takip sistemi uyarı lambası
Yolda seyir halinde iken araç şeritten çıkmaya başladığında otomatik olarak bu arıza lambası yanar. Bir nevi Audi şerit takip sistemi tarafından uyarılırsınız.
Audi İmmoblizer arıza lambası
Audi marka aracınızın kontağında bir sorun olduğunda bu sarı renkteki lamba yanar. Resimde de görüldüğü gibi anahtar simgesinden anlayabilirsiniz.
Audi aracınızda cam silecek suyunun azalması sonucunda bu ikaz lambası yanar. Bu ışığı gördükten sonra cam suyunuzu doldurmalısınız.
Audi Esp arıza lambası
ESP sisteminde bir arıza olduğunu bildiren ikaz lambasıdır. Bu mod sürücü güvenliği açısından oldukça önemlidir ve arıza yaptığında aracın savrulmasını önleyen sistem devre dışı kalmış demektir. Hemen bir servise danışmalısınız.
Audi motor yağı arıza lambası
Bu ikaz lambası yandığı andan itibaren aracı stop etmelisiniz. Hemen Audi aracınızın motor yağını kontrol etmeli ve azalma varsa tamamlamalısınız. Yağ tamamen dolu fakat hala motor yağı arıza lambası yanıyorsa servisle irtibata geçiniz.
Audi motor suyu sıcaklığı uyarı lambası
Bu arıza ışığı motor suyu sıcaklığının arttığını ve hararet yapmaya doğru ilerlediğini gösterir. Audi aracın motor suyunu kontrol etmeli ve eksik varsa tamamlamalısınız. Hala sönmüyorsa en kısa sürede servisle irtibata geçmelisiniz.
Audi ABS Sistemi Arıza Lambası
Bu ikaz lambası frenlerde bir problem olduğunu ve ABS sisteminin devre dışı olduğunu bildirir.
Audi El Freni Arıza Lambası
El freninin aktif olduğunu bildiren uyarı ışığıdır. El freni çekili ise bu ışık yanar. El freni çekili değil fakat hala bu ışık yanıyorsa servise gidilmelidir.
Audi Akü Şarjı Arıza Lambası
Aracınızın aküsünde veya şarj dinamo sisteminde bir sorun olduğu zaman bu uyarı lambası devreye girer. Ya akü arızasıdır yada şarj arızasıdır.

Audi aracınız da sürüş esnasında ikaz lambası yandığında araç durdurulmalıdır. Sonrasında ise gösterge panelinde ki açıklamaya bakmalısınız. Eğer yağ seviyesinde azalma, motor suyunda azalma olduğunu gösteren bir arıza ise bunu kendiniz de yapabilirsiniz. Eksi su veya yağ tamamlandıktan sonra uyarı lambasının söndüğünü göreceksiniz. Fakat bazı ışıklar vardır ki yandığı andan itibaren mekanik bir onarım gerekeceği anlamına gelmektedir. Bu gibi durumlarda hemen Audi servisiniz ile iletişime geçmeniz gidilecek en iyi yol olacaktır.

Audi A5 Gösterge İkaz Lambasının Anlamı Nedir?

Audi A1 A2 A3 A4 A5 Gösterge İkaz Lambaları Nelerdir?

Audi A1 alet ikaz lambalarının anlamı: Motor yağ basıncı çok düşük demektir. Yağ basıncı kontrol edilmelidir. Gerekirse motor yağı seviyesi düzeltilmelidir. Kontrol kontrol lambası da kontrol edilmelidir. Audi A2 alet ikaz lambalarının anlamı: Motor yağ basıncı çok düşük olması anlamına gelmektedir. Yağ basıncı kontrol edilmelidir. Gerekirse motor yağı seviyesi düzeltilmelidir. Kontrol kontrol lambası da kontrol edilmelidir. 2010 yılında tanıtılan Audi A1, Alman otomobil üreticisi Audi tarafından üretilen bir süper mini otomobildir.

Audi A4 Gösterge İkaz Lambasının anlamı, aracınızın aydınlatma sisteminde bir arıza tespit edildiğini gösterir. Bunun nedeni bir elektrik sorunu veya basitçe değiştirilmesi gereken bir ampul olabilir. Audi A3 Gösterge İkaz Lambasının anlamı, aracınızın aydınlatma sisteminde bir arıza tespit edildiğini gösterir. Bunun nedeni bir elektrik sorunu veya basitçe değiştirilmesi gereken bir ampul olabilir.

Audi A1 A2 A3 A4 A5 Gösterge İkaz Lambaları Nelerdir?

Audi A5 Gösterge İkaz Lambasının Anlamı Nedir?

Audi A5 gösterge ikaz ışığı, aracınızın ön panelinde bulunan küçük bir ampuldür. Göstergenizde bir sorun olup olmadığını veya başka bir şey olup olmadığını belirtmek için kullanılır. Audi A5 gösterge ikaz lambası, ne tür bir sorununuz olduğuna bağlı olarak farklı şekillerde görüntülenebilir. Gösterge panelinizde bu uyarı lambasını fark ederseniz, en kısa sürede aracı bir tamirciye götürmek en iyisidir.

Audi A Serisinin gösterge ve ikaz lambalarının anlamları nelerdir?

Audi A(1 A2 A3 A4 A5) gösterge ikaz lambaları ve anlamları

Audi A serisi, size aracınız hakkında önemli bilgiler veren bir dizi gösterge ikaz lambasına sahip bir seridir. Mesela; Servis Motoru Yakında ışığı (SES);  bu ışığın yanması, motorunuzun servise ihtiyacı olduğu anlamına gelir. ABS ışığı şayet yanıp sönerse, kilitlenmeyi önleyici fren sistemi arızalıdır. Dolayısıyla biran önce tamircinize gitmenizde fayda vardır. Aracınızda fren lambaları yanıyorsa; frene bastığınızda bunlar yanmazsa, bu, fren servosunda veya ana silindirde bir sorun olduğu anlamına gelebilir. Dolayısıyla Audi A serisiyle ilgili herhangi bir ikaz lambası uyarısıyla karşılaşırsanız hızlı bir şekilde tamircinize uğramanızda fayda vardır.

Audi A(1 A2 A3 A4 A5) gösterge ikaz lambaları ve anlamları

Audi A Serisinin gösterge ve ikaz lambalarının anlamları nelerdir?

Audi A serisinde yer alan gösterge ve ikaz lambalarını dikkate almanız gerekmektedir. Çünkü bu modellerde yer alan gösterge uyarı lambası kritik bir öneme sahiptir. Bu ışıklar aracın gösterge panelinde bulunurlar. Aşağıda sıraladığımız işaretler en sık karşımıza çıkan işaretlerdir;

  • A1: Düşük yakıt seviyesi anlamına gelir
  • A2: Düşük yağ basıncı anlamına gelir
  • A3: Arızalı motor sıcaklık sensörü anlamına gelmektedir
  • A4: Arızalı şanzıman sıvısı seviye sensörüne işaret etmektedir
  • A5: Arızalı soğutma suyu sıcaklık sensörü sorunundan kaynaklanmaktadır

Sonuç olarak Audi A serisinin ikaz lambaları yandığı zaman mutlaka dikkat etmek gerekmektedir.

Yorum yapın