Audi Arıza Lambası ve Anlamları

Günümüz otomobil dünyasında araçlarda bir sorun olduğunda karşımıza çıkan arıza lambaları ile çok kolay arıza tespiti yapılabilmektedir. Aracın herhangi bir yerinde bir problem olduğunda gösterge panelinde ikaz lambaları ile sürücüler uyarılmaktadır. Audi ikaz lambaları sürücüyü hemen uyarır. Sürücü ise bu arıza lambasını gördüğünde panik olmamalı ve Audi servisi ile iletişime geçerek neler yapacağı hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Audi arıza ışıkları ne anlama gelir ?

Tüm otomobil markaları sürücüyü herhangi bir arızada, bakım vakti geldiğinde gösterge ekranı sayesinde bilgilendirmek ister. Bu bilgilendirmeler gerek bakım vaktinin geldiğini, gerek balataların değişeceğini veya bir arıza olduğunda sürücüye gösterilir. Eski otomobillerde herhangi bir arıza tespiti zor oluyorken, yeni araçlarda gösterge ikaz lambaları sayesinde oldukça kolaylaşmıştır. Hatanın nedeni ikaz lambasında veya Audi gösterge panelinde görünebilmektedir.

Tüm modellerde bu arızaların işaretleri ve anlamları aynıdır. Hatta birçok markanın araçlarında ki işaretlere kadar aynı anlamları taşımaktadır.

  • Audi a3 arıza lambası
  • Audi a4 ikaz lambaları
  • Audi a5 uyarı ışıkları
  • Audi a6 arıza lambası

yukarıdaki tüm modellerde kiarıza lambalarının sebepleri aynı olmaktadır. Eğer ki aracınızda bir ikaz ışığı yanıyorsa bunun sebebini öğrenebilirsiniz. Sizler için Audi ikaz lambalarının anlamlarını güzel bir tabloda sunduk. Audi uyarı lambalarının en önemlilerini sizler için bir araya getirdik. Tabloyu inceleyerek görsel ve arızanın kaynağını görebilirsiniz.

Audi Gösterge İkaz İşaretleriAudi arıza lambası nedenleri
Audi şerit takip sistemi uyarı lambası
Yolda seyir halinde iken araç şeritten çıkmaya başladığında otomatik olarak bu arıza lambası yanar. Bir nevi Audi şerit takip sistemi tarafından uyarılırsınız.
Audi İmmoblizer arıza lambası
Audi marka aracınızın kontağında bir sorun olduğunda bu sarı renkteki lamba yanar. Resimde de görüldüğü gibi anahtar simgesinden anlayabilirsiniz.
Audi aracınızda cam silecek suyunun azalması sonucunda bu ikaz lambası yanar. Bu ışığı gördükten sonra cam suyunuzu doldurmalısınız.
Audi Esp arıza lambası
ESP sisteminde bir arıza olduğunu bildiren ikaz lambasıdır. Bu mod sürücü güvenliği açısından oldukça önemlidir ve arıza yaptığında aracın savrulmasını önleyen sistem devre dışı kalmış demektir. Hemen bir servise danışmalısınız.
Audi motor yağı arıza lambası
Bu ikaz lambası yandığı andan itibaren aracı stop etmelisiniz. Hemen Audi aracınızın motor yağını kontrol etmeli ve azalma varsa tamamlamalısınız. Yağ tamamen dolu fakat hala motor yağı arıza lambası yanıyorsa servisle irtibata geçiniz.
Audi motor suyu sıcaklığı uyarı lambası
Bu arıza ışığı motor suyu sıcaklığının arttığını ve hararet yapmaya doğru ilerlediğini gösterir. Audi aracın motor suyunu kontrol etmeli ve eksik varsa tamamlamalısınız. Hala sönmüyorsa en kısa sürede servisle irtibata geçmelisiniz.
Audi ABS Sistemi Arıza Lambası
Bu ikaz lambası frenlerde bir problem olduğunu ve ABS sisteminin devre dışı olduğunu bildirir.
Audi El Freni Arıza Lambası
El freninin aktif olduğunu bildiren uyarı ışığıdır. El freni çekili ise bu ışık yanar. El freni çekili değil fakat hala bu ışık yanıyorsa servise gidilmelidir.
Audi Akü Şarjı Arıza Lambası
Aracınızın aküsünde veya şarj dinamo sisteminde bir sorun olduğu zaman bu uyarı lambası devreye girer. Ya akü arızasıdır yada şarj arızasıdır.

Audi aracınız da sürüş esnasında ikaz lambası yandığında araç durdurulmalıdır. Sonrasında ise gösterge panelinde ki açıklamaya bakmalısınız. Eğer yağ seviyesinde azalma, motor suyunda azalma olduğunu gösteren bir arıza ise bunu kendiniz de yapabilirsiniz. Eksi su veya yağ tamamlandıktan sonra uyarı lambasının söndüğünü göreceksiniz. Fakat bazı ışıklar vardır ki yandığı andan itibaren mekanik bir onarım gerekeceği anlamına gelmektedir. Bu gibi durumlarda hemen Audi servisiniz ile iletişime geçmeniz gidilecek en iyi yol olacaktır.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.