Arka da emniyet kemeri yok muayeneden geçer mi?

Muayene araçların güvenliği için oldukça önemli kriterlerden birisidir. Her aracın 1 veya 2  senede bir muayeneye girmesi ve gerekli kontrollerin sağlanması gereklidir. Bu kontroller arasında hayati önem taşıyan emniyet kemeri gibi birçok yer kontrol edilir. Son zamanlarda  ise en çok sorulan sorular arasında, arkada emniyet kemeri yok muayeneden geçer mi diye bir çok soru gelmektedir.

Muayene istasyonlarının belirlediği bazı kurallar vardır. Bu kurallar arasında otomobillerde bulunan emniyet kemerlerinin detaylı bir açıklaması mevcuttur. Buna göre belirli bir yıldan önceki araçlarda arkada emniyet kemeri olmaması , muayeneden geçmediği anlamına gelmemektedir. Bu yıllara ait olan araçların ön emniyet kemerlerinin sorunsuz şekilde çalışması gereklidir ki muayeneden geçebilesiniz.

Arka emniyet kemeri zorunlumu ?

1993 modelinden daha önce üretilen birçok araçta fabrika çıkışı arka emniyet kemerleri bulunmamaktadır. Bu yüzden muayeneden geçebilmektedirler. Sizlerin de 1993 altı aracınız var ve arka tarafta emniyet kemeri yoksa , muayene sırasında herhangi bir işlem yapılmaz ve bu durumdan etkilenmezsiniz.

CEVAP: Aracınız 1993 model altıysa Muayeneden geçer.

Aracınız bir klasik ise ve 1993 modelden eski ise gönül rahatlığı ile muayene istasyonuna gidebilirsiniz. Bu durumda belirli bir rapor vardır ve kesinlikle aksi işlem uygulanmamaktadır. Fakat bazı eski model sahipleri bu durumda araç muayeneden kalmasın diye , arka koltuklara da emniyet kemeri taktırabilmektedirler. Yapılan bu davranış , ciddi anlamda güvenlik için yapılan güzel bir adımdır. Fakat böyle bir zorunlulukta bulunmamaktadır.

Arka emniyet kemeri hangi araçlarda zorunludur?
Arka emniyet kemeri hangi araçlarda zorunludur?

Arka emniyet kemeri hangi araçlarda zorunludur?

Türkiye’de 1995 yılından bu yana arka koltuklarda emniyet kemeri yasal bir zorunluluktur. Bu zorunluluk Trafik Yasası çerçevesinde 1 buçuk metreden daha uzun olan araçlar için geçerlidir. Bu arada Avrupa’da satılan tüm yeni araçlarda ön ve arka emniyet kemeri zorunludur. Sürücü ve ön koltuklardaki yolcular kendi kemerini takmalıdır. Arkada sadece 12 yaşından küçük çocukların emniyet kemeri takması gerekmektedir. Ülkemizde yürürlükteki mevzuata göre, tüm araçlarda arka emniyet kemerinin takılması için bir bağlantı noktası bulunmalıdır. Bu durum araç sürüş güvenliğini doğrudan etkilediği için üzerinde fazlaca durulmaktadır. Sonuç olarak arka emniyet kemeri, yasal bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır.

Emniyet kemeri geri sarmıyor muayeneden geçer mi?

Emniyet kemeri geri sarmıyor muayeneden geçer mi?

Emniyet kemeri araç muayenesi sırasında en çok dikkat edilen kriterler arasında yer alır. Dolayısıyla emniyet sisteminde ortaya çıkan herhangi bir sorun muayeneden de geçememeniz anlamına gelecektir. Peki, emniyet kemeri geri sarmıyorsa araç muayeneden geçer mi? Şayet aracınızın emniyet kemerinde bir tutukluk durumu mevcutsa böyle durumlarda aracınız hiçbir şekilde muayeneden geçmeyecektir. Bu kemerin geri sarmaması ve çalışmaması durumu için de geçerliliğini korumaktadır. Bu arada aracınızın ön koltuğunda 2 noktalı; araka koltuğundaysa 2 ya da 3 noktalı emniyet kemeri sistemi bulunmalıdır. Ancak bu sayede aracınız muayeneden kolay bir şekilde geçecektir.

“Arka da emniyet kemeri yok muayeneden geçer mi?” üzerine 2 yorum

  1. Merhaba 1995 model Broadway ile Arka koltuklarda 2 adet emniyet kemeri olduğu için muayeneden kaldım. 3. Emniyet kemerini istiyorlar. Bende orta koltuğa belden bağlama 2 noktalı emniyet kemeri taktım (bir ucu sabit diğer ucu tokalı, sarmasız) acaba muayeneden geçebilir miyim?

    Cevapla
Yorum yapın