Arka da emniyet kemeri yok muayeneden geçer mi?

Muayene araçların güvenliği için oldukça önemli kriterlerden birisidir. Her aracın 1 veya 2  senede bir muayeneye girmesi ve gerekli kontrollerin sağlanması gereklidir. Bu kontroller arasında hayati önem taşıyan emniyet kemeri gibi birçok yer kontrol edilir. Son zamanlarda  ise en çok sorulan sorular arasında, arkada emniyet kemeri yok muayeneden geçer mi diye bir çok soru gelmektedir.

Muayene istasyonlarının belirlediği bazı kurallar vardır. Bu kurallar arasında otomobillerde bulunan emniyet kemerlerinin detaylı bir açıklaması mevcuttur. Buna göre belirli bir yıldan önceki araçlarda arkada emniyet kemeri olmaması , muayeneden geçmediği anlamına gelmemektedir. Bu yıllara ait olan araçların ön emniyet kemerlerinin sorunsuz şekilde çalışması gereklidir ki muayeneden geçebilesiniz.

Arka emniyet kemeri zorunlumu ?

1993 modelinden daha önce üretilen birçok araçta fabrika çıkışı arka emniyet kemerleri bulunmamaktadır. Bu yüzden muayeneden geçebilmektedirler. Sizlerin de 1993 altı aracınız var ve arka tarafta emniyet kemeri yoksa , muayene sırasında herhangi bir işlem yapılmaz ve bu durumdan etkilenmezsiniz.

CEVAP: Aracınız 1993 model altıysa Muayeneden geçer.

Aracınız bir klasik ise ve 1993 modelden eski ise gönül rahatlığı ile muayene istasyonuna gidebilirsiniz. Bu durumda belirli bir rapor vardır ve kesinlikle aksi işlem uygulanmamaktadır. Fakat bazı eski model sahipleri bu durumda araç muayeneden kalmasın diye , arka koltuklara da emniyet kemeri taktırabilmektedirler. Yapılan bu davranış , ciddi anlamda güvenlik için yapılan güzel bir adımdır. Fakat böyle bir zorunlulukta bulunmamaktadır.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.