Araç yükseltme nasıl yapılır?

Araç yükseltme işlemleri oldukça profesyonellik gerektiren işler arasında yer alır. Günümüzde her ne kadar basık araç seven olsa da yüksek araç severlerin sayısı da oldukça fazladır. Araç yükseltenler genellikle arazi şartlarında  performans isteyenler olmaktadır. Bu nedenle basık araçları yükseltmek istenilmektedir. Aracı yerden yükseltmek için işini iyi bilen, bu işlerde isim yapmış kişiler ile çalışmalısınız. Aksi taktirde hiç istenmeyen sonuçlarla uğraşabilirsiniz.

Takoz ile araç yükseltme işleri genellikle uğraş istemeyen çözümler arasında yer alır. Helezon yayları arasına atılan ufak takozlar ile aracın kasası 3-4 cm yükselebilir. Oldukça kolay ve maliyet gerektirmeyen bu işleri herhangi bir serviste yaptırabilirsiniz. Fakat bu yapılan işlem kesinlikle profesyonel olmayacak ve aracınız çok az yükselecektir. Daha fazla takoz atılması aracın tüm açılarını bozabilir ve ön düzen sorunları yaşayabilirsiniz.

Lastikle araç yükseltme de olabilmektedir. Daha büyük lastik takılarak aracın yerden yüksekliği belirli miktarda artabilmektedir. Büyük lastik takabilmek içinse çamurluk yüzünde bazı kaporta işlemleri gerçekleşmektedir.

Gerek koyarak yükseltme yapan bazı araç sahipleri de hedeflerine ulaşmaktadır. Bu işlemde amortisorler uzatılarak araya get koyulmaktadır ve bu şekilde yükseltilme sağlanmaktadır. Fakat 3 cm den fazlası tavsiye edilmez. Daha fazla get yükseltme yapılırsa araçta ciddi sorunlar çıkabilir.

Araç yükseltme kiti

En sağlıklı yöntemler arasında gelir. Araç yükseltme kitleri ile yükseltilen araçlar uzman kişiler tarafından yapıldığında hiç bir sorun çıkartmadan kullanılabilir. 1 ve 10 cm arasında yükseltme kitleri bulunmaktadır. Ülkemizde birçok off road aracında bu kitler mevcuttur.

Yükseltme kitlerinin içeriğinde 2 ön amortisor, 2 arka amortisör ve helezon yayları bulunmaktadır. Bunlar orijinal uzunluklarından daha yüksektir. Bunun yanında birçok yükseltme kitinde salıncaklara kadar mevcuttur. Bunlar takım halinde araca takıldıktan sonra araç yükselmekte ve herhangi bir açı bozukluğu, kasma olmamaktadır.

Bu kitler 3bin ile 15 bin tl arasında değişmektedir. Oldukça masraflı olan bu yükseltme işleminden sonra aracınıza gönül rahatlığı ile bilebilirsiniz.

5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.