Araç yükseltme nasıl yapılır?

Araç yükseltme işlemleri oldukça profesyonellik gerektiren işler arasında yer alır. Günümüzde her ne kadar basık araç seven olsa da yüksek araç severlerin sayısı da oldukça fazladır. Araç yükseltenler genellikle arazi şartlarında  performans isteyenler olmaktadır. Bu nedenle basık araçları yükseltmek istenilmektedir. Aracı yerden yükseltmek için işini iyi bilen, bu işlerde isim yapmış kişiler ile çalışmalısınız. Aksi taktirde hiç istenmeyen sonuçlarla uğraşabilirsiniz.

Takoz ile araç yükseltme işleri genellikle uğraş istemeyen çözümler arasında yer alır. Helezon yayları arasına atılan ufak takozlar ile aracın kasası 3-4 cm yükselebilir. Oldukça kolay ve maliyet gerektirmeyen bu işleri herhangi bir serviste yaptırabilirsiniz. Fakat bu yapılan işlem kesinlikle profesyonel olmayacak ve aracınız çok az yükselecektir. Daha fazla takoz atılması aracın tüm açılarını bozabilir ve ön düzen sorunları yaşayabilirsiniz.

Lastikle araç yükseltme de olabilmektedir. Daha büyük lastik takılarak aracın yerden yüksekliği belirli miktarda artabilmektedir. Büyük lastik takabilmek içinse çamurluk yüzünde bazı kaporta işlemleri gerçekleşmektedir.

Gerek koyarak yükseltme yapan bazı araç sahipleri de hedeflerine ulaşmaktadır. Bu işlemde amortisorler uzatılarak araya get koyulmaktadır ve bu şekilde yükseltilme sağlanmaktadır. Fakat 3 cm den fazlası tavsiye edilmez. Daha fazla get yükseltme yapılırsa araçta ciddi sorunlar çıkabilir.

Araç yükseltme kiti

En sağlıklı yöntemler arasında gelir. Araç yükseltme kitleri ile yükseltilen araçlar uzman kişiler tarafından yapıldığında hiç bir sorun çıkartmadan kullanılabilir. 1 ve 10 cm arasında yükseltme kitleri bulunmaktadır. Ülkemizde birçok off road aracında bu kitler mevcuttur.

Yükseltme kitlerinin içeriğinde 2 ön amortisor, 2 arka amortisör ve helezon yayları bulunmaktadır. Bunlar orijinal uzunluklarından daha yüksektir. Bunun yanında birçok yükseltme kitinde salıncaklara kadar mevcuttur. Bunlar takım halinde araca takıldıktan sonra araç yükselmekte ve herhangi bir açı bozukluğu, kasma olmamaktadır.

Bu kitler 3bin ile 15 bin tl arasında değişmektedir. Oldukça masraflı olan bu yükseltme işleminden sonra aracınıza gönül rahatlığı ile bilebilirsiniz.

Kupa Yükseltmenin Avantajları ve Dezavantajları
Kupa Yükseltmenin Avantajları ve Dezavantajları

Kupa Yükseltme Nedir?

Kupa yükseltme; aracınızda belirli bir yükseltmenin sağlanması amacıyla yapılan bir işlemdir. Profesyoneller tarafından yapılması şart olan bu işlem; kupayla şase arasında yer alan bağlantı noktalarında yer alan cıvataların sökülmesiyle başlar. Bu aşama kritik bir aşama olduğundan dikkat etmek şarttır. İşlem sonrasında kupayı yükseltmede kullanılacak parçalara göre kupa yukarı kaldırılır. Daha sonrasında artık kupa parçaların üzerine yerleştirilecektir. Bu kısımda mutlaka titiz bir çalışmanın içerisinde yer alıyor olmak gerekmektedir. Devamında kupa ile şase bağlantısının bulunduğu noktalardan yeniden birleştirilmektedir. Bu aşamada cıvataların doğru bir şekilde yerine konulması ve birleştirme işleminin hatasız bir şekilde yapılması şarttır.

Kupa Yükseltme Nedir?
Kupa Yükseltme Nedir?

Kupa Yükseltmenin Avantajları ve Dezavantajları

Kupa yükseltmenin avantajları ve dezavantajları söz konusu olduğu zaman karşımıza farklı alternatif seçenekler çıkar. Bu işlemde kupanın yükseleceği parçalar eklenerek; araçta belirgin bir yükselme yaşanır. İşlemin mutlaka alanında uzman olanlar tarafında yapılması şarttır. Ancak bu sayede aracın mekanik düzeninde herhangi bir bozulma da yaşanmaz. Yine bu sayede yay, salıncak ya da amortisör bölümlerinde herhangi bir sıkıntı yaşanmayınca aracın konforundan da bir kaybınız olmaz. Böylece kupa yükseltmenin avantajlarından yararlanabilirsiniz. Ancak bu tarz işlemler doğru bir şekilde yapılmazsa öncelikli olarak aracın mekanik düzeni bozulacaktır. Bu da doğrudan aracın sürüş konforunu olumsuz olarak etkileyecektir. Bir de hatalı bir işlem araçta sürüş güvenliğinde de sorunlara neden olabilir.

Yorum yapın