Araç Muayene Ücretleri 2022

Araçların kategorisine göre yılda bir ve 2 yılda bir ve 3 yılda bir olmak üzere muayene edilmeleri gerekmektedir. Profesyonel kişiler tarafından kontrol edilen araçlarınız hafif kusurlu, ağır kusurlu ve emniyetsiz olarak sınıflandırılabilir. Hafif Kusurlu geçen araçlar muayeneden geçti sayılır. Diğerleri ise muayeneden geçemez. Ağır kusurlar yaptırıldıktan sonra tekrar randevu alınır ve işleme konur.

Her yıl fiyat bakımından ufak değişikliklere sebep olan TÜVTÜRK muayene ücretleri 2022 yılında alttaki tablodadır.

Muayene ücretlerine Ocak 1 ( 2022 ) tarihinde geçerli olmak üzere zam yapıldı. 2022 yılı içinde %22.58 oranında fiyatlar yükseldi.

2022 Yılı Muayene Fiyat Liste Tablosu
Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker685,58 TL
Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork507,40 TL
Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet 258,42 TL

[vurgu color=”#dd3333″]Araç Muayene Ücreti Nasıl Ödenir?[/vurgu]

Araç muayene ücretleri sadece TüvTürk İstasyonlarından nakit ve kredi kartı olarak ödenebilmektedir. Havale ve Eft gibi alternatif işlemler kesinlikle mevcut değildir.

[vurgu color=”#8224e3″]Muayene Kaç Yılda Bir Yaptırılır?[/vurgu]

İlk 3(üç) yaş sonrasında

Binek otomobil ve resmi olan otomobiller 2 yılda bir,

Traktör ve römorkları her 3 yılda bir,

Kamyon, taksi, otobüs ve ticari kategorisinde her alan araçlar ise 1 yılda bir,

Motosiklet, iki yada üç tekerli kategoriler ise her 2 yılda bir olarak muayene edilmelidir.

[vurgu color=”#2e8bad”]Araç Muayenesi Gecikme Cezası Ne Kadar?[/vurgu]

Gecikilen her ay için %5 oranında faiz ödemesi yapılır. Fazladan ücret ödememek için muayeneyi gününde yaptırabilirsiniz.

Araç Muayenesi Öncesi Ne Yapılmalıdır?

Öncelikle gideceğiniz TÜVTÜRK istasyonundan muayene için internet veya telefon üzerinden randevu almanız gerekmektedir. Muayene bitiminden 2-3 gün öncede randevu alınabilmektedir.

Randevu işlemleri tamamlandıktan sonra istasyona giderek bilgi işlem odasından fiş alınmalı ve sonra sıranızı takip etmelisiniz. Sıranız geldiğinde memurun yanına gidecek ve gerekli işlemler başlayacaktır. Fakat muayene kriterlerini sağlamanız için alttaki maddelerin kusursuz olması gerekli.

Aracınıza ait vergi borcu, trafik borcu ve mtv ödemesi varsa bunlar ödenmelidir. Ödenmediği taktirde işlem yapılmayacaktır. Ayrıca Egzoz emisyonu yapılmalıdır.

Yorum yapın