Araç Klimasından Kötü Koku Gelmesi Neden Olur

Klima, gelişen teknolojinin bize sağladığı en büyük nimetlerden birisi olarak kendisini ön plana çıkartıyor. Özellikle sıcak yaz günlerinde onun bize sağladığı ferahlama hissinin değeri paha biçilemez. Fakat bu ferahlamanın dışında burnumuza gelebilecek kötü kokular keyfimizi oldukça kaçırır değil mi? Nereden geliyor bu kötü kokular, klimayı açınca gelen kokulardan nasıl kurtulabilirim?

Araç Klimasından Kötü Koku Geliyor

Hiçbir zaman unutmayın ki aracınız seyir halinde durup motor çalışmazken bile aracınızın filtreme yapan bir parçası var, o da polen filtresi. İster otomobil çalışsın, ister siz evinizde beklerken dışarıda ya da otoparkınızda dursun polen filtresi gelen havayı devamlı filtreleme yapmaktadır. Toz, toprak, yaprak, kum tanecikleri gibi dış etkenleri süzüp aracın içine göndermeyerek otomobil içindekilerin konforunu arttırır. Gelen hava direkt olarak aracın içine girerse kalorifer ızgarasından hava yerine birden yüzünüze doğru yaprak kırığı fırlayabilir. Bunun olmasını hiç birimiz istemeyiz değil mi?

Klimadan Kötü Koku Gelmesi Nasıl Engellenir?

Otomobilin klimasında ki kokuları engellemek mümkündür. Bunun için her parçada olduğu gibi bununda bakımı düzenli olarak yapılmalıdır.

  • Klimanıza düzenli bakım yaptırmak
  • Klima filtresini düzenli olarak temizlemek
  • Önerilen konfor derecesi altında çalıştırmamaya özen göstermek
  • Klima Dezenfektan işlemi yaptırmak

klimadan Kötü Koku Gelmesi Nasıl Engellenir

Polen filtresinde filtrelenen saymış olduğumuz bu maddeleri temizleyen bir sistem ne yazık ki bulunmuyor. Yani, her şey onun üzerinde yapışık bir konumunda bulunuyor. Bu da bakteri ve küflenmelere neden olabilmektedir. Her hava süzülüp araç içine gönderilmese de kokusunu değiştirebilecek bir sistem yok. Yani giren hava polen filtresi üzerindeki kötü kokuyu alıp aracın içine ondan sonra gönderiliyor. Bu sistemi kırmak için günümüzde kokulu ve katkılı polen filtreleri geliştirilse de çok fazla işe yaradığından söz edemeyiz.

Bu nedenle polen filtrenizin değişimini sağlığınız için ihmal etmemeniz gerekli. Olay bununla da yeterli kalmıyor. Birde filtreye gelene kadar sistem içinde yerleşmiş olan bakteriler mevcut. Bu nedenle dönem dönem mutlaka aracınıza klima dezenfektan sistemini uygulamayı ihmal etmeyin. Çok pahalı bir işlem olmamakla birlikte bütün oto kuaförlerde bulunmaktadır. Hatta internette satılan küçük spreyler sayesinde kendi temizliğinizi kendinizin yapabilmesi de mümkün.

Polen değişimi ve klima dezenfekte işleminizi ne kadar sık yaptırırsanız o denli yararınıza olur. Aksi durumda bakteriler polenle sınırlı kalmayıp, aracınızın içine yerleşerek kötü kokuların klima açık değilken bile burnunuza gelmesine neden olacaktır.

Araba klima gazı kokar mı?
Araba klima gazı kokar mı?

Oto klima kokusu nasıl giderilir?

Oto klimada yer alan koku, soğutucu sızıntısından kaynaklanır. Koku bazen güçlü ve rahatsız edici olabilir. Klima gazı gibi kokan bir arabanız varsa, aracınızın klima sisteminde kaçak olabilir. Klima sisteminizde bir sızıntı olup olmadığını belirlemenin yolları vardır. Klima sistemi sızıntısının en bariz işareti, arabanın veya kamyon kabininin içindeki kokudur. Havalandırma deliklerinden yanık kokusu geldiğini fark ederseniz. Bir klima kaçağının başka bir işareti, klima ünitenizin soğutma performansının düşük olmasıdır. Bu da otoyolda yüksek hızda araç kullanırken gürültü seviyelerinin artmasına ve kabin basıncının azalmasına neden olabilir.

Oto klima kokusu nasıl giderilir?
Oto klima kokusu nasıl giderilir?

Araba Klimasından neden yanık kokusu gelir?

Arabanızın klimasından gelen yanık kokusuna pek çok şey neden olabilir. Ancak, buna neyin neden olduğunu ve nasıl düzelteceğinizi biliyorsanız, arabanızın daha fazla hasar görmesini önleyebilir ve onarım masraflarından tasarruf edebilirsiniz! Bunun en yaygın nedeni sistemin içinde çok fazla basınç olmasıdır. Aracınızın klima sisteminde çok fazla basınç oluşursa, bu durum sızıntılara ve hatta contaların tamamen patlamasına neden olabilir. Bu, soğutucu gaz sızıntısına veya kaybına neden olur. Bu, hoş olmayan bir kokuya ve AC sisteminizden düşük performansa neden olur. Bir de yanık kokusu, sızan soğutucu akışkanın sıcak motor parçaları veya egzoz sistemi bileşenleri ile temas ettiğinde veya hava ile karıştığında yanmasından kaynaklanır.

Araba Klimasından neden yanık kokusu gelir?
Araba Klimasından neden yanık kokusu gelir?

Araba klima gazı kokar mı?

Araç klimasının kokusu en yaygın sorunlarından biridir. Klima, aracınızdaki havayı soğutan ve hoş bir koku veren özel bir gaz kullanır. Bu gaz ayrıca buzdolapları ve dondurucular gibi diğer alanlarda da kullanılır çünkü çok fazla elektrik kullanmadan soğuk tutar. Farklı amaçlar için kullanılan pek çok farklı türde gaz olduğundan, bazen birisi aracınızın klima sistemini çok fazla veya yetersiz gazla doldurduğunda bir karışıklık olabilir. Bu, motor bölmenize gazın taşmasına neden olur, burada motorunuzdan çıkan diğer dumanlarla karışır ve egzoz dumanı veya benzin dumanı gibi kokan aşırı güçlü bir koku üretir. Bu da rahatsız edibi bir durumdur. Böyle bir durumda tamircinize gitmenizde fayda vardır.

Yorum yapın