Araç Klimasından Kötü Koku Gelmesi Neden Olur

Klima, gelişen teknolojinin bize sağladığı en büyük nimetlerden birisi olarak kendisini ön plana çıkartıyor. Özellikle sıcak yaz günlerinde onun bize sağladığı ferahlama hissinin değeri paha biçilemez. Fakat bu ferahlamanın dışında burnumuza gelebilecek kötü kokular keyfimizi oldukça kaçırır değil mi? Nereden geliyor bu kötü kokular, klimayı açınca gelen kokulardan nasıl kurtulabilirim?

Araç Klimasından Kötü Koku Geliyor

Hiçbir zaman unutmayın ki aracınız seyir halinde durup motor çalışmazken bile aracınızın filtreme yapan bir parçası var, o da polen filtresi. İster otomobil çalışsın, ister siz evinizde beklerken dışarıda ya da otoparkınızda dursun polen filtresi gelen havayı devamlı filtreleme yapmaktadır. Toz, toprak, yaprak, kum tanecikleri gibi dış etkenleri süzüp aracın içine göndermeyerek otomobil içindekilerin konforunu arttırır. Gelen hava direkt olarak aracın içine girerse kalorifer ızgarasından hava yerine birden yüzünüze doğru yaprak kırığı fırlayabilir. Bunun olmasını hiç birimiz istemeyiz değil mi?

Klimadan Kötü Koku Gelmesi Nasıl Engellenir?

Otomobilin klimasında ki kokuları engellemek mümkündür. Bunun için her parçada olduğu gibi bununda bakımı düzenli olarak yapılmalıdır.

  • Klimanıza düzenli bakım yaptırmak
  • Klima filtresini düzenli olarak temizlemek
  • Önerilen konfor derecesi altında çalıştırmamaya özen göstermek
  • Klima Dezenfektan işlemi yaptırmak

klimadan Kötü Koku Gelmesi Nasıl Engellenir

Polen filtresinde filtrelenen saymış olduğumuz bu maddeleri temizleyen bir sistem ne yazık ki bulunmuyor. Yani, her şey onun üzerinde yapışık bir konumunda bulunuyor. Bu da bakteri ve küflenmelere neden olabilmektedir. Her hava süzülüp araç içine gönderilmese de kokusunu değiştirebilecek bir sistem yok. Yani giren hava polen filtresi üzerindeki kötü kokuyu alıp aracın içine ondan sonra gönderiliyor. Bu sistemi kırmak için günümüzde kokulu ve katkılı polen filtreleri geliştirilse de çok fazla işe yaradığından söz edemeyiz.

Bu nedenle polen filtrenizin değişimini sağlığınız için ihmal etmemeniz gerekli. Olay bununla da yeterli kalmıyor. Birde filtreye gelene kadar sistem içinde yerleşmiş olan bakteriler mevcut. Bu nedenle dönem dönem mutlaka aracınıza klima dezenfektan sistemini uygulamayı ihmal etmeyin. Çok pahalı bir işlem olmamakla birlikte bütün oto kuaförlerde bulunmaktadır. Hatta internette satılan küçük spreyler sayesinde kendi temizliğinizi kendinizin yapabilmesi de mümkün.

Polen değişimi ve klima dezenfekte işleminizi ne kadar sık yaptırırsanız o denli yararınıza olur. Aksi durumda bakteriler polenle sınırlı kalmayıp, aracınızın içine yerleşerek kötü kokuların klima açık değilken bile burnunuza gelmesine neden olacaktır.

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.