Araç Bor Katkısı Faydalı mı?

Birçok kullanıcı merak etmektedir. Bor katkı maddelerinin araca be gibi bir faydası vardır veya bor katkısının araca zararları var mıdır diye yüzlerce soru sorulmaktadır. Bor maddesi ülkemizde sert bir katık madde olarak çıkmaktadır ve bunlar gelişmiş teknolojiler ile sıvı hale getirilip kullanılmaktadır.

Piyasa da satılan ucuz bot katkı maddeleri adı altında satışı yapılan ürünlerden uzak durmalısınız. Bu ürünler araca oldukça fazla zarar verebilir.

Motor kapağından dökülen bor katkıları aracı ciddi manada fayda verebiliyor. Motora konulan yağın ömrünü oldukça fazla uzatmakta olan bu katkı maddesi, düşük performansında önüne geçebiliyor.

Kullanıcı yorumlarına göre de yakıt miktarında çok olmasa da ufak düşüşler görülmekte.

Bor motor yağ katkısı faydaları

 • Motorda oluşan sürtünmeleri azaltmaktadır.
 • Düşük miktarlarda yakıt tasarrufu sağlamaktadır.
 • Egzoz gazında ciddi anlamda azalma sağlıyor.
 • Çalıştırma esnasında oluşan sürtünme azalıyor.

Bor katkı maddesi kullananlar arasına katılmak istiyorsanız her zaman orijinal ürün kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Çok ucuza satılan ürünlerden uzak durmanızda fayda var. Bu gibi sahte ürünler araca büyük sorunlar açabilir.

Bor yakıt katkısı nasıl kullanılır?
Bor yakıt katkısı nasıl kullanılır?

Motor Yağı Katkı Maddelerinin Özellikleri Nelerdir?

Motor yağı katkıları, aracınızın performansına doğrudan katkı sunmaktadır. Özellikle ham petrolden elde edilmiş olan katkı maddelerinin sın zamanlarda sıklıkla tercih edildikleri bilinmektedir. Motor yağı katkı maddeleri, motor performansını artırmak için motor yağına eklenen özel karışımlardır. Bu özel karışımlar; yağ değişim aralıklarının uzatılması ve soğuk hava performansının iyileştirilmesi dahil olmak üzere çeşitli faydalar sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Motor yağı katkı maddeleri gündeme geldiği zaman aşağıdaki özellikler karşımıza çıkmaktadır;

 • Aracınızın sızdırmazlığını arttırır
 • Aşınma ve yıpranmanın azalmasını sağlar
 • Servise gitme aralığınızın uzamasını mümkün kılar
 • Aracınızda oluşabilecek aşırı ısınma sorununun önüne geçer
 • Motor yağını stabilize ederek; aracınızdan üst düzeye performans elde etmenizi mümkün kılar
  Motor Yağı Katkı Maddelerinin Özellikleri Nelerdir?
  Motor Yağı Katkı Maddelerinin Özellikleri Nelerdir?

Motor Yağına Eklenen Katkı Maddelerinin Çeşitleri Nelerdir?

Motor yağına eklenebilecek iki tür katkı vardır: performans artırıcı katkılar ve koruyucu katkılar. Performans artırıcı katkı maddeleri arasında, bir motorun iç bileşenlerini temizlemeye ve yağlamaya yardımcı olan deterjanlar, dağıtıcılar ve sürtünme düzenleyiciler bulunur. Koruyucu katkı maddeleri, bir motoru aşınma ve korozyondan koruyan viskozite geliştiricileri, antioksidanları ve aşınma önleyici maddeleri içermektedir. Tüm bu bilgiler ışığında motor yağı katkı maddeleri, motor performansını artırmak için motor yağlarına eklenen bileşiklerdir. Bu katkı maddeleri genellikle sentetik ve sentetik karışımlardır ve her bir motor yağı türünün belirli özellikleriyle çalışmak üzere tasarlanmıştır.

Motor Yağına Eklenen Katkı Maddelerinin Çeşitleri Nelerdir?
Motor Yağına Eklenen Katkı Maddelerinin Çeşitleri Nelerdir?

Motor Yağı Katkı Maddelerinin Özellikleri Nelerdir?

Motor yağı katkı maddeleri, motorunuzun performansını artırmak için tasarlanmıştır. Sentetik ve konvansiyonel yağlar dahil olmak üzere her türlü yağda kullanılabilirler. Motor yağı katkı maddeleri, motorlarda aşınma ve korozyonu önlemeye veya azaltmaya yardımcı olan çeşitli kimyasallar içerir. Ayrıca ısıya karşı korunmaya, yakıt ekonomisini iyileştirmeye ve beygir gücünü artırmaya yardımcı olurlar. Motor yağı özellikleri gündeme geldiği zaman aracınızı koruyan ve performansına olumlu yönde etki eden özellikler karşımıza çıkar. Hatta motor yağı katkı maddeleri aracınızdaki korozyonun önlenmesine yönelik olarak adımları atmanızı da kolaylaştırır. Elbette ki bu aşamadan üst düzeyde bir etkiye sahip olan motor yağı katkı maddelerini tercih etmelisiniz.

Motor Yağı Katkı Maddelerinin Özellikleri Nelerdir?
Motor Yağı Katkı Maddelerinin Özellikleri Nelerdir?

Bor yakıt katkısı nasıl kullanılır?

Bor yakıt katkısı her şeyden önce aracınızın gücünü arttırıcı bir etkiye sahiptir! Motor gücü arttırıcı bir etkiye sahip olan bor yakıt katkısı aynı zamanda aracınızı koruyucu bir etkiye de sahiptir. Bor katkısını mutlaka ılık haldeki motor yağına eklemelisiniz. Hata özellikle motor yağı değişimi döneminde bor yakıt katkısını da eklerseniz; daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca bor yakıt katkısını benzin istasyonundan yakıt alırken de kullanabilirsiniz. Son zamanlarda özel kitler halinde karşımıza çıkan bor yakıt katkısı; yakıttan tasarruf etmek konusunda da iddialıdır. Yine de bor yakıt katkısı koyduğunuzda aracınızı test etmenizde fayda vardır. Bu sayede yakıt katkısının etkisini görebilirsiniz!

Yorum yapın