Araç Arıza Tespit Cihazı Nasıl Kullanılır?

Araç içerisinde gerçekleşen arızalar zamanına göre doğru şekilde tespit edilmesi ve çıkarılacak olan masrafı en alt seviyeye çekmek önemlidir ancak eğer aracın arızası doğru zamanda doğru şekilde tespit edilmemesi durumunda arza yayılmakta ve tekrarlanma olasılığı yüksek olmaktadır.

Arıza tespit cihazlarını, özel servisler çoğunlukla birçok ortak markalar için bir araya gelinerek geliştirilmiş (üniversal) “bilgisayar üzerinden arıza tespit edilmesi amacı ile ortaya çıkan cihazların (Diagnostics Scan Tool) kullanılmaktadır;

Motor elektroniği arızalarında sık karşılaşılan yanlış arıza teşhislerin ve yanlış tamir-bakım veya parça değişimi sebebiyle yaşanan mağduriyetin şu şekilde gösterilmektedir:

• Tüm araçlarda kullanılan adi-sıradan (üniversal) diyagnostik cihazları sebebiyle arıza kodunun sistem tarafından yanlış okunabilmesi veya yanlış yorumlanabilmesi ve hatalı çözümler üretebilmesi.
• Hiçbir şekilde cihazın kendisine bağlanmadan “arıza şundan” denilip, tahmini fikir yürütme, yanılma yapılması ve gereksiz parça işçilik maliyeti ile karşılaşılması.
• Servis elemanının konu hakkında bilgi deneyiminin eksik olması

Nasıl Kullanılır?
Araç arıza tespit cihazlarının birçok çeşidi olmaktadır kendinden tabletli olanlar, bilgisayarlarla beraber kullanılan çokça arıza tespit cihazı bulunmaktadır Araç arıza tespit cihazı diğer adıyla OBD, aracın OBD cihazı üzerinden elektronik kontrol bölgesine takılarak yapılmaktadır.

Ortak marka için kullanılan cihazların eksiklikleri de vardır bunlar; her markaya tam uyumlu olamaması, okunan aktüel değerlerin (parametrelerin) detaylı ve tümünün gösterilememesi gibi durumlar ile karşılaşılabilmesi mümkün olabilmektedir.

Arıza Lambası Nasıl Söndürülür?

Yaşanan aksaklıklar nedeniyle arızalar araç sahibine ve servis elemanına uyarı ışıklarıyla kullanıcıya bildirilir. Bu yüzden kullanıcı arıza olduğuna dair haber almaktadır ve arıza tespit cihazı diğer deyişle ODB tarafından arıza hakkında bilgi alabilmektedir.

Motor arıza lambasının en sık yanan sensörleri ise lambda sensörü veya vuruntu sensörü olmaktadır. Lambda sensörü daha çok yakıt-akıtma veya hava-yakıt problemlerine göstermektedir.

Vuruntu sensörü ise ateşleme arızası ile ilgilidir.
Lambanın söndürülebilmesi için araç arıza tespit cihazına bağlanır ve arıza hafızasını silme diğer deyişle resetleme işlemi yapılmalıdır ancak arızanın kalıcı mı yoksa geçicimi bu gibi durumlara göre değişmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.