Arabaya Gaz Dolmaması ve Şamandıra Takılması Neden Olur?

Araçlarında lpg sistemi olanların başına gelecek sorunlar arasında yer alır. Aracın deposunu doldurulduğun da bazı durumlarda şamandıra takılı kalabilir ve aracın deposu boşken gaz almaz. Depo boş ama gaz almıyor sorunuyla sanayide çözüm arayışına girilir. LPG dolum sorunu yaşayan arkadaşlara şimdi birkaç tavsiye vereceğiz.

Bu durum şamandırayı eski haline getirmek için kullanılabilir. Şamandıra düzelmez ise en son çare şamandıra değişimi olur. Genellikle simit tüplerde şamandıra takılması meydana gelmektedir. Bu durumda aracınızda gaz yok ama gösterge ful gösterir. Buradan da şamandıra arızası olduğu netlik kazanır.

İlk olarak lpg dolum ağzındaki basıncı almalısınız. Bu basıncı ufak bir tornavida yardımı ile alabilirsiniz. Dolum ağzındaki bilyeye bastırarak içeride ki basınçlı gazı boşaltın.

Sonrasında ise elinize plastik bir tokmak alarak lpg tankının etrafına vurabilirsiniz. Şamandıra ortalama olarak saat 4 yönünde bulunur. Bu noktaya bir takoz koyarak vurabilir ve şamandıranın düşmesini sağlayabilirsiniz.

Hala düzelme yok ise şamandıra seti alabilir ve kendiniz değiştirebilirsiniz. Şamandıra değişimi için depodaki gazın tamamen bitmesi gerekmektedir. Zor bir işlem değildir. Yaptıktan sonra gaz kaçak testi için herhangi bir lpg servisine kontrol ettirebilirsiniz.

LPG tank değişiminde şamandıra değişir mi?

LPG şamandırası ne kadar?

LPG şamandırası bir depolama tankındaki sıvı propan gazı seviyesini ölçmek için kullanılır. Genellikle aşırı doldurma veya yakıtın bitme riski yüksek olan büyük tanklarda kullanılırlar. Günümüz itibariyle LPG şamandırası fiyatları gündeme geldiği zaman karşımıza farklı seçenekler çıkar. 2023 LPG şamandırası fiyatları söz konusu olduğu zaman aşağıdaki seçenekler karşımıza çıkar;

Marka AdıModel ÖzelliğiFiyat Aralığı
Atiker244, 270, 315,360 Silindir Şamandıra1200 TL – 2500 TL
Atiker180, 200, 220 Simit Şamandıra1100 TL – 2400 TL
Atiker180, 200, 220 Simit Şamandıra1200 TL – 2500 TL
Atiker0° Simit Şamandıralar1200 TL – 2500 TL

2023 yılındaki LPG şamandırası satın alacaksanız mutlaka kapsamlı bir şekilde fiyat araştırması yapmalısınız. Ancak bu sayede bütçe dostu bir şekilde bu tarz ürünleri satın alabilirsiniz.

LPG şamandırası ne kadar?

LPG tank değişiminde şamandıra değişir mi?

Hayır, LPG tank değişiminde kesinlikle şamandıra değişimini gerektirmez. LPG şamandırası, tanktaki LPG seviyesini tespit eden bir parçadır. Sıvının üzerinde yüzen ve sıvı seviyesi değiştikçe yukarı ve aşağı hareket eden bir şamandıradan oluşur. Şamandıranın bir elektrik devresine bağlı iki kontağı vardır. Devre alarm görevi görür ve LPG seviyesi belirli bir noktanın altına düştüğünde uyarı verir. Sonuç olarak tanklardaki sıvı seviyesini ölçmek için LPG şamandıraları kullanılır. Sıvı seviyesi, mekanik bir şamandıra veya elektrikli bir sensör kullanılarak ölçülebilir. LPG şamandıraları çeşitli tasarım ve özelliklerde mevcuttur. Bu aşamada LPG şamandırasının araçlar için kritik bir öneme sahip olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

Yorum yapın