Arabaya Gaz Dolmaması ve Şamandıra Takılması Neden Olur?

Araçlarında lpg sistemi olanların başına gelecek sorunlar arasında yer alır. Aracın deposunu doldurulduğun da bazı durumlarda şamandıra takılı kalabilir ve aracın deposu boşken gaz almaz. Depo boş ama gaz almıyor sorunuyla sanayide çözüm arayışına girilir. LPG dolum sorunu yaşayan arkadaşlara şimdi birkaç tavsiye vereceğiz.

Bu durum şamandırayı eski haline getirmek için kullanılabilir. Şamandıra düzelmez ise en son çare şamandıra değişimi olur. Genellikle simit tüplerde şamandıra takılması meydana gelmektedir. Bu durumda aracınızda gaz yok ama gösterge ful gösterir. Buradan da şamandıra arızası olduğu netlik kazanır.

İlk olarak lpg dolum ağzındaki basıncı almalısınız. Bu basıncı ufak bir tornavida yardımı ile alabilirsiniz. Dolum ağzındaki bilyeye bastırarak içeride ki basınçlı gazı boşaltın.

Sonrasında ise elinize plastik bir tokmak alarak lpg tankının etrafına vurabilirsiniz. Şamandıra ortalama olarak saat 4 yönünde bulunur. Bu noktaya bir takoz koyarak vurabilir ve şamandıranın düşmesini sağlayabilirsiniz.

Hala düzelme yok ise şamandıra seti alabilir ve kendiniz değiştirebilirsiniz. Şamandıra değişimi için depodaki gazın tamamen bitmesi gerekmektedir. Zor bir işlem değildir. Yaptıktan sonra gaz kaçak testi için herhangi bir lpg servisine kontrol ettirebilirsiniz.

Yorum yapın