Arabanın Pert Olması İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Her geçen gün trafiğe çıkan araçların sayısı artmaktadır ancak riskleri de vardır. Aynı anda binlerce sürücünün trafiğe çıkması olası kazaları da beraberinde getirmektedir. Kimi zaman ölümcül kaza yapan araçların satışa sunulması veya trafiğe çıkması gibi durumlarda ters köşe olabilmektedirler. Günümüz de trafik polisi çevirme yaptığı vakit bir farınız yanmadığı için uyarı alabilirsiniz. Geçmişte geçirilmiş bir kaza olarak kalıyor. Pert kayıtlı araç tamiri sonrasında ise kasko masrafları ile birlikte araç trafiğe dahil edilir. Eksper tarafından incelemeye alınan araç %70 oranında değer kaybettiği gözlemlenmesi durumunda pert damga yemektedir ve aracın kendisine kullanılamaz raporu verilmektedir.

Pert aracın trafiğe çıkması ile çok büyük bir risk taşımaktadır yola çıktığı vakit beklenmedik bir anda arza verebilir ve diğer sürücüler veya yayaların hayatını riske atmaktadırlar.

Aracın perti çıktığı anlaşılmasının şartlarında biri çok ağır bir hasar alması gerekmektedir. Hasarın büyüklüğünün tam olarak oranı bilinmese de günümüzde %70 oranında değer kaybettiği gözlemlenmesi durumunda pert damga yemektedir.

Aracınızın pert olması durumunda sigorta şirketinden ödeme alabilmeniz için kazadan sonra 5 iş günü içerisinde bazı evrakları şirkete teslim etmeniz, pert olma şartları aşağıdaki gibidir;

1. Eksper raporu,
2. Sürücüye ait ehliyetin fotokopisi,
3. Araç ruhsat fotokopisi,
4. Sigorta poliçesi,
5. Trafik kaza raporu,
6. Aracın hasarlı halde iken net çekilmiş fotoğrafları,
7. Sürücünün alkol almış mı almamış mı bunu belirten raporlar,
Sigorta şirketleri, kazada mevcut hasarın duruma göre hareket etmektedir örnek verilecek olursa 50.000 TL’lik bir aracın 12.000 TL’lik hasarı karşılayabilmektedir ancak 30.000 TL’lik masrafı varsa buna pek odaklanmaz en küçük miktarları ele almaktadır. Diğer deyişle 30.000 TL’lik masrafı pert olarak görmemektedir.

Taşıtın onarım kabul etmez bir hale geldiğinin tespit edilebilmesi durumunda, araç tam hasara uğramış sayılmaktadır. Kısaca aracın kendisi tahmin edilenin en üst düzeyinde bahsi geçilen %70 oranında hasar kaydı oluşmuşsa pert olarak sayılmaktadır aynı zamanda bu hasar görünüş olarak ortaya çıkmışsa pert sayılmaktadır.

Yorum yapın