Arabanın Kilometresiyle Oynandığı Nasıl Anlaşılır

İkinci el araç alırken düzgün temiz olmasının yanında, bütçemize göre ve kilometresi düşük bir araç almak isteriz. Zira kilometresi yüksek araçlar yorulmuş, dolayısıyla parçaları eskimiş olacaktır. Böyle bir araç da uzun vadeli kullanıma hiç müsait olmayıp, sürekli olarak sorun çıkarması da muhtemeldir.

Kilometresi düşürülmüş araçlar nasıl anlaşılır ?

Maalesef bazı satıcılar, kullanıcıların bu tür beklentilerini iyi bildiklerinden, araç kilometresini düşürmek için çok çeşitli yöntemler kullanmaktadırlar.
Yazacağımız birkaç noktaya dikkat ederek, bu tür kötü niyetli kişilerin uyguladıkları bu tuzaklara düşmeyecek, beklentilerinize göre bir araç almak için iyi bilgiler elde edeceksiniz.
En Çok Uygulanan Yöntemlerden Kolay Kolay Vazgeçmeyin:
Örneğin bir araç almaya karar verdiniz ve ilanlara bakıyorsunuz. Bunu yapmak yerine daha önceden tanıdığınız, herhangi bir iş yapıp güvendiğiniz kişiler varsa, bu kişilerin satılık araçları olup olmadığını mutlaka araştırın. Araç almak için çevrenizi seçmek, bildiğiniz kişilerden araç almak en iyi yöntemlerden bir tanesidir.

Galerilerden veya İlanlardan Alacaksanız İşte Aracın Km ile Oynandığını Anlamanız için Yöntemler:
Güvendiğiniz insanlardan alabileceğiniz size uygun bir araç yoksa madde madde yazacağımız bu adımları uygulamaya özen gösterin.
Mümkünse ilk sahiplerinden almaya çalışın.
Satıcıdan yetkili servis kayıtlarını isteyin ve dikkatlice inceleyin.
Özel servise girmişse bu kayıtları ve en son servise girdiği kayıtları inceleyin.
TÜV-TÜRK muayene kayıtlarına bakın ve 5664 sorgularını plaka ve şase numaralarından yapın.

E-devlet sisteminden aracın plakası ile elde edebildiğiniz tüm bilgileri inceleyin.
Sigortacınıza araç ile ilgili gerekli bilgileri vererek kaçıncı sahibi olacağınızı öğrenin.
Aracın içindeki donanımları kontrol edin. Örneğin, direksiyon vites gibi bazı parçalar aşırı yıpranmış ise ve bu yıpranmaya nazaran kilometre düşük kalıyorsa şüphe edebilirsiniz.
Beygir gücü gereğinden düşük ise yine kilometre ile oynadığından şüphe edebilirsiniz.

10 yaş ve üstü arabalarda kilometre 150 binin altında ise, bu da pek karşılaşılan bir durum değildir. Özellikle bu araç ilk veya ikinci sahibi değilse kesinlikle şüphe duymalısınız.

Ekspertiz Şart:
Bütün bu anlattığımız bilgiler maalesef tam olarak yeterli değildir. Çünkü, araç kilometresi düşürme olayı, artık bilinen yöntemlerin dışında, daha da profesyonelce hazırlanmaktadır. Bırakın sürücüleri, alanında uzman kişiler bile yanılabiliyorlar. Hatta bu suçu, gelir kapısı haline getirmiş insanlarda az değildir.
Bu sebeplerle güvenilir bir ekspertiz firması bulup, mutlaka bir rapor almanız gerekmektedir.

Kaç bin km den sonra araba alınmaz?
Kaç bin km den sonra araba alınmaz?

Peki Orijinal Kilometresini Nasıl Öğreniriz:
Orijinal kilometre öğrenme en zor kısımlardan biridir. Eğer bir aracın kilometresi ile oynanmış ise, 5664 sorgulama servisinden veya HGS gibi bazı uygulamalar ile orijinal kilometresi öğrenilebilir. Fakat bu yöntemler, ücretli olması, güncel bilgileri anında verememesi, ya da son 3 kaydı gösterip diğerlerini göstermeme gibi problemleri içeriyor. Bu sebeple TÜV-TÜRK km sorgulama servisinden yararlanmak daha iyi olacaktır.

Kaç bin km den sonra araba alınmaz?
Kaç bin km den sonra araba alınmaz?

Km düşürme Ekspertizde çıkar mi?

Ekspertizde yapılan kontrollerin kapsamı araçta km düşürme olup olmadığının anlaşılmasını da mümkün kılar. Burada muayene tarihlerindeki km kayıtlarını takip etmek, hasar geçmişine bakmak ve araçtaki mekanik aksamları kontrol etmek kritik bir öneme sahiptir.  Araç iyi durumda ve herhangi bir kusurdan arınmış olmalıdır, aksi takdirde çok fazla sürülüp sürülmediğine karar vermek zor olacaktır. Kilometre sayacı okuması, servis defteri veya araçta bulunan diğer belgelerle eşleşmelidir. Bu, yalnızca yakın zamanda motorları veya vites kutularını değiştirmek gibi büyük bir revizyon çalışması yapılmadığında gerçekleşebilir. Çünkü genellikle bu parçalar, eski bir motor başarıyla birkaç bin kilometre kat ettikten sonra aşındığında değiştirilir!

Km düşürme Ekspertizde çıkar mi?
Km düşürme Ekspertizde çıkar mi?

Kilometresi ile oynanmış araç muayeneden geçer mi?

Kilometresiyle oynanmış olan bir araç muayeneden geçer. Ancak bu tür bir tespitin yapılması halinde kilometreyle oynanıldığına dair kayıt tutulur. Bu da hafif kusur olarak sayılır. Dolayısıyla günümüz itibariyle kilometresiyle oynanmış araçların muayeneden geçebildiklerini ifade etmek mümkün olur. kinci el otomobillerde, aracın kilometresini kontrol etmek için herhangi bir kural veya düzenleme yoktur. Ancak bir aracın kilometre sayacının geri alınması gerçekleştiğinde, önceki muayene dönemlerindeki km’ye dikkat etmek işinizi kolaylaştıracaktır. Unutmamak gerekir ki birisi size kilometresi değiştirilmiş bir aracı satacak olursa bu dolandırıcılık suçu kapsamına girmektedir.

Kilometresi ile oynanmış araç muayeneden geçer mi?Kilometresi ile oynanmış araç muayeneden geçer mi?
Kilometresi ile oynanmış araç muayeneden geçer mi?

Kaç bin km den sonra araba alınmaz?

Genel olarak 400.000 km’den fazla kullanılmış bir aracın değeri %40 oranında değer kaybetmiştir. Kullanılmış bir araba satın almak istiyorsanız, mutlaka bu tarz bir araç satın almadan önce ayrıntılı bir kontrol sürecini yakından takip etmeniz gerekir. Aracın kilometresi, beraberindeki belgelerle kilometre sayacı okuması kontrol edilerek doğrulanabilir. Ekspertizde kilometreyi kontrol ettirmenizde fayda vardır. Bir araba satın alamayacağınız kilometre konusunda belirli bir rakam yoktur. Satıcının üslubu ve tavrı, sizden bir şey saklayıp saklamadığı konusunda size fikir verecektir. İkinci el araç satın alırken motor, herhangi bir sarsıntı veya titreşim olmadan sorunsuz çalışmasına dikkat etmeniz gerekir. Bu, son zamanlarda büyük bir revizyon yapılmadığı anlamına gelir. Arabanın gövdesinde çok fazla çizik varsa ve bunlar yeniyse, bunların kötü yollarda aşırı sürüşten kaynaklanmış olma olasılığı vardır.

Yorum yapın