Motor Yağ Kaçağı Tamiri Fiyatı 2023

Motor yağ kaçağı tamiri günümüz de birkaç saatte tamamlanan bir durumdur. Üstelik yağ kaçağı tamir fiyatları da oldukça ekonomiktir. Arabanın altından yağ damlıyorsa bunun en başlıca nedenleri arasında bakımsızlık yer almaktadır. Arabadan yağ damlaması birçok sorunu beraberinde getirebilir. Önemli olan bu konuda erken müdahale etmek ve yağ kaçaklarına bir çözüm bulmaktadır.

Karter Yağ Kaçağı

Arabanın altını sürtme gibi durumlar yaşandıysa karterde bir delik olabilir. Buda arabanın altından yağ akmasına neden olur. Bu büyük bir sorundur ve hemen karterin sökülüp gerekli tamir işleminin yapılması veya değiştirilmesi gerekmektedir.

Motor karteri yağ kaçağı günümüz de birçok arabada görülen bir durumdur. Karter contasının eskimesi sonucu veya sürtme sonucu ufak bir çatlak ile beraber yağ kaçakları görülmeye başlar. Buda her sabah arabanın altında yağ birikmesine neden olur. Bu gibi durumlarda araç kullanıcısı gerekli kontrolleri yapmalı ve yağ çok ise aracı çalıştırmadan çekici ile tamirhaneye götürmelidir.

Karter yağ sızıntısının %90 ı genellikle karter tapa contasından ve karter contasından olmaktadır. Periyodik bakımların gecikmesi sonucunda da yağ sızıntıları olabilmektedir.

Motor Altından Yağ Kaçırmasının Başlıca Sebepleri

  • Karter Contası
  • Karterin tapası
  • Krank Keçesi
  • Yağ filtresi

Yukarı da saydıklarımız bir araçta en çok yağ kaçağına neden olan başlıklardır. Bu gibi durumlarda bir profesyonelden yardım almanız gerekmektedir. Yağ kaçakları krank keçesi hariç diğer maddeler genellikle uygun fiyatlara halledilmektedir.

Motor yağ kaçakları nerelerde olur?

Yağ kaçağı çekişi etkiler mi?

Evet, aracınızda yer alan yağ kaçağı sorunu aracınızın çekişini de olumsuz olarak etkileyecektir. Sonuç olara yağ kaçağının çekişi etkileyip etkilemediği duruma bağlıdır. Arka aksta yağ sızıntısı varsa, aracınızın çekişini kaybetmesine ve kaymasına neden olabilir. Bunun nedeni, diferansiyeldeki contaların aşınmış olması ve yağın dışarı sızmasına izin vermesidir. Yağ yol yüzeyine püskürtülür ve zayıf çekişe neden olur. Motor yağları, araçların güvenli çalışması için vazgeçilmezdir. Ancak, bir otomobil yağ sızdırıyorsa, sahibi için tehlikeli ve maliyetli olabilir. Dolayısıyla bu tarz bir sorun varsa hızlı bir şekilde gidermenizde fayda vardır. Yağ kaçağı sorunun giderilmesine yönelik olarak tamirat söz konusu olduğu zaman genelde conta sızıntıları vs durumları karşımıza şıkmaktadır.

Yağ kaçağı çekişi etkiler mi?

Motor yağ kaçağı ağır kusur mu?

Hayır, motor yağ kaçağı sorununun var olması; hafif kusur olarak tanımlanmaktadır. Özellikle motor ile şanzımanı tehlikeye atacak bir motor yağı kaçağı yoksa herhangi bir sorun yaşamazsınız. Yağ sızıntıları, ıslak koşullarda araç kullanırken de sorunlara neden olabilir. Şayet az bir sızıntı varsa, lastiğinizin temas yamasının bir kısmını kaplayan ve çekişi etkileyecek yağlı bir film olabilir. Arabanızdan yağ sızıntısı yaşıyorsanız, ilk adımınız aracınızın karter contasında hasar olup olmadığını kontrol etmek olmalıdır. Bu contada bir delik veya çatlak varsa, yağ sızıntısına neden olur. Hızlandığınızda veya yavaşladığınızda garip seslere neden olacağından, genellikle bu parçanın arızalı olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Motor yağ kaçağı ağır kusur mu?

Motor yağ kaçakları nerelerde olur?

Arabayı kullanma sürecinde motorun yağ sızdırması kaçınılmazdır. Bu durum esas olarak aracın kötü bakımı veya yanlış kullanımı nedeniyle oluşur. Bu sadece arabanın görünümünü etkileyip yolda lekelere neden olmakla kalmaz, aynı zamanda sürüş güvenliğini de etkiler ve hatta kazalara yol açar. Ayrıca bazı yağ türlerinin uygun olmayan şekilde atıldıklarında çevre kirliliğine neden olabileceğini de unutmamak gerekir. Bu nedenle bakım çalışmaları sırasında zaman zaman bu soruna dikkat etmek gerekir. Sonuç olarak motor yağı sızıntıları, günümüzde otomobillerde, özellikle uzun ömür beklentisi ve yüksek kilometre performansı olan modern araçlarda en yaygın arıza nedenlerinden biridir.

Karter Yağ Kaçağı Masrafı Kaç TL Tutar ?

Karter yağ kaçağı masrafı araç modeline göre değişmektedir. Karter contasından yağ kaçırıyor ise maksimum 450 TL iken, karter delinmesi sonucunda çıkan masraf ise marka ve modele bağlı olarak 6000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Arabanın Altından Neden Yağ Damlar ?

Arabanın altından yağ damlıyorsa bunun birçok nedeni olabilir. Bu büyük bir sorunun habercisi olduğu gibi ufak bir problemde olabilir. Hemen servise giderek yağ kaçaklarının giderilmesi sağlanmalıdır. Başlıca sorunlar arasında ise karter delinmesi, karter contası yıpranması gibi sebepler yer alır.

Yorum yapın