Motor Yağ Kaçağı Tamiri Fiyatı 2022

Motor yağ kaçağı tamiri günümüz de birkaç saatte tamamlanan bir durumdur. Üstelik yağ kaçağı tamir fiyatları da oldukça ekonomiktir. Arabanın altından yağ damlıyorsa bunun en başlıca nedenleri arasında bakımsızlık yer almaktadır. Arabadan yağ damlaması birçok sorunu beraberinde getirebilir. Önemli olan bu konuda erken müdahale etmek ve yağ kaçaklarına bir çözüm bulmaktadır.

Karter Yağ Kaçağı

Arabanın altını sürtme gibi durumlar yaşandıysa karterde bir delik olabilir. Buda arabanın altından yağ akmasına neden olur. Bu büyük bir sorundur ve hemen karterin sökülüp gerekli tamir işleminin yapılması veya değiştirilmesi gerekmektedir.

Motor karteri yağ kaçağı günümüz de birçok arabada görülen bir durumdur. Karter contasının eskimesi sonucu veya sürtme sonucu ufak bir çatlak ile beraber yağ kaçakları görülmeye başlar. Buda her sabah arabanın altında yağ birikmesine neden olur. Bu gibi durumlarda araç kullanıcısı gerekli kontrolleri yapmalı ve yağ çok ise aracı çalıştırmadan çekici ile tamirhaneye götürmelidir.

Karter yağ sızıntısının %90 ı genellikle karter tapa contasından ve karter contasından olmaktadır. Periyodik bakımların gecikmesi sonucunda da yağ sızıntıları olabilmektedir.

Motor Altından Yağ Kaçırmasının Başlıca Sebepleri

  • Karter Contası
  • Karterin tapası
  • Krank Keçesi
  • Yağ filtresi

Yukarı da saydıklarımız bir araçta en çok yağ kaçağına neden olan başlıklardır. Bu gibi durumlarda bir profesyonelden yardım almanız gerekmektedir. Yağ kaçakları krank keçesi hariç diğer maddeler genellikle uygun fiyatlara halledilmektedir.

Karter Yağ Kaçağı Masrafı Kaç TL Tutar ?

Karter yağ kaçağı masrafı araç modeline göre değişmektedir. Karter contasından yağ kaçırıyor ise maksimum 150 TL iken, karter delinmesi sonucunda çıkan masraf ise marka ve modele bağlı olarak 2000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Arabanın Altından Neden Yağ Damlar ?

Arabanın altından yağ damlıyorsa bunun birçok nedeni olabilir. Bu büyük bir sorunun habercisi olduğu gibi ufak bir problemde olabilir. Hemen servise giderek yağ kaçaklarının giderilmesi sağlanmalıdır. Başlıca sorunlar arasında ise karter delinmesi, karter contası yıpranması gibi sebepler yer alır.

Yorum yapın