Arabamın Plakası Düştü, Plaka Kayboldu Ne Yapmalıyım?

Araba plakasının düşmesi, kaybolması günümüzde sık sık yaşanmakta olan sorunlar arasında yer alır. Bu durumda en yakın notere gidip aracın plakasının çalındığını veya kaybolduğunu söyleyerek gerekli işlemlere başlayabilirsiniz.Aracın kimliği olan plakaların çalınması araç sahibinin başına dert açabilir. Günümüz de araç plakasını çalıp suç işleyenler olabilmekte ve bunun cezasını araç sahipleri ödeyebilmektedir. Bu yüzden araç plakanız çalındı veya kaybolduysa hemen en yakın notere gitmeli ve plakam kayboldu ne yapabilirim şeklinde bilgi almalısınız. Bu gibi işlemler genellikle aynı gün içerisinde çözüme kavuşturulmaktadır. Bu yüzden herhangi bir paniğe kapılmadan sakin bir şekilde plakanızı yeniletebilirsiniz.

Kayıp veya Çalıntı Plakayı Bildirmeme Cezası
Araç plakanız kayboldu veya çalındı ise bunu belirli kurumlara iletmek zorundasınız. Çalınan veya kaybolan plakayı ilgiyi birimlere iletmediğiniz taktirde 96 Tl gibi bir ceza tarafınıza uygulanır. Kayıp plaka bildirmeme cezası makul seviyede tutulmuştur. Bu sayede plakası kaybolan aracın sahibi hemen bildirerek ileride oluşacak sorunların da önüne geçebilmektedir.

Arabamın  plakası çalındı ne yapmalıyım?

Aracınızın plakaları çalındı veya kayboldu ise acil bir şekilde gereken işlemlere başlamalısınız. En yakın karakola giderek tutanak tutturun. Karakoldaki yetkililer sisteme plaka çalıntı olarak girmesi gerekmektedir. Sonrasında en yakın ilçe emniyete gidip kalan işlemleri orada halledeceksiniz. Gitmeden önce aracınızın borcu varsa ödemeli, hgs-ogs ve trafik cezası varsa ödenmelidir. Orada yeni ruhsat tarafınıza verilecek ve yeni plakayı bastırmanız için belge verilecektir. Bu işlemler için yaklaşık olarak 8-10 saat kadar vakit gerekmektedir. Plaka çalınması durumunda ilgili kurumlar sizden belirli ücretler talep edeceklerdir.  Çalıntı plakalarda eski plaka iptal edilip tarafınıza yeni plaka tahsil edilir. Bu yüzden sigorta firmanıza gidip yeni plaka üzerinden güncellemeleri istenir.

Plaka yenileme için gerekenler

Plaka ve araç ruhsat işlemleri NOTER tarafından yapılmaktadır.

Trafik Tescil Belgesi
Nüfus cüzdanının aslı veya fotokopisi
Zorunlu trafik sigortasının fotokopisi
Nüfus cüzdanının aslı veya fotokopisi

Yukarıdaki istenen belgeleri hazırladıktan sonra gerekli birime iletebilirsiniz. Bu belgelerden sonra tarafınıza plaka basım kağıdı verilecektir. Sonrasında ise şöförler odası plaka basım merkezlerinden birine giderek plakanızı bastırabilirsiniz.

Plaka Değişikliği Nasıl Yapılır?

İkinci el bir araba aldınız ve bunun plakasının değiştirilmesini mi istiyorsunuz? Bu durumda plaka değişikliği yapmak istediğinizi noter huzurunda belirtiyorsunuz. Noterdeki yetkili kişi plaka değişikliği ücreti isteyecektir. Sonrasında sizlere tamamlamanız için gerekli belgeleri söyleyecektir. Evraklar tamamlandıktan sonra Emniyet Genel Müdürlüğüne plaka değişikliği için gidilir. Emniyet tarafından aracınızda belge eksikliği var mı yok mu diye kontrol edilir. Bunun içerisinde araç vergisi ödenmiş mi, muayene yapılmış mı,sigortası var mı gibi işlemler sorgulanır. Bu işlemler tamamlandığında trafik tescil bölümünden seçilen plakayı almaya gidebilirsiniz. Bazı şehirler de randevulu sistem çalışmaktadır. Emniyetten onay kağıdı alınır ve bu kağıt ile şöförler odasına basım için gidilir.

Plaka Değişikliği Evrakları

1-) Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

2-) Zorunlu Sigorta Poliçesi

3-) Konu aracın eski trafik dökümanları ve plakası

4-) Noter satış belgesi veya geçici tescil belgesi

5-) Şoförler cemiyetinden alınan nakil dosyası

Araç Plakaları Nasıl Olmalıdır?
Araç Plakaları Nasıl Olmalıdır?

Araç Plakaları Nasıl Olmalıdır?

Araç plakalarının karşılamak durumunda olduğu belli başlı kriterler vardır. Bu kriterler yazı karakterinden boyutlarına varıncaya kadar farklı özellikler kapsar. Plakanızda yer alan harflerin ve rakamların boyutları ve yazı karakterleri mutlaka belirli standartlara uygun olmalıdır. Plakanızda TR yazısının beyaz renkli olması şarttır. Ayrıca bu yazının zemini de mavi renkli olmalıdır. Plakanızda mutlaka TR işareti olmak durumundadır.

Araç plakanızda TR hologramının bulunması gerekir. Ayrıca plakanız mühürlü olmak durumundadır. Yine burada da zeminin beyaz olması şarttır. Bir de plakalarda ay yıldızlı hologramın da bulunması gerekiyor. Bununla birlikte plakanızda dalgalı bir şeridin plakanızın alt kısmında yer alıyor olması gerekmektedir. Son olarak yazılar plaka yazıları beyaz üzerine siyah renkte olmalıdır!

Yorum yapın