Araba Rölantide Ne Kadar Benzin Yakar?

Arabanın rölantide çalışması demek arabanın hareket etmeden sadece motorunun çalıştırılması demektir. Bu aşamada birçok kişi arabanın yakıt yakmayacağını düşünür. Fakat az da olsa araba bu durumda yakıt harcar. Harcanan yakıt miktarı arabanın niteliğine ve değişik özelliklere bağlı olarak değişiklik gösterir. Günümüzde arabanın yakıt yakmaması demek bazı enjektörlü arabalarda karşımıza çıkar.

Bu aşamada her arabanın ne kadar yakıt yaktığını bilmek önemlidir. Arabalarda rölantide çalışmak demek arabanın genellikle 1000 ile 500 devir arasında vitese geçmeden çalışması anlamına gelir. Bu tür rölantide çalışma genellikle arabanın durması ya da beklemesi durumlarında karşımıza çıkan bir durumdur. Aynı zamanda arabanın yakıt tüketiminin ne kadar önemli olduğu bu aşamada önem taşır

Rölantide Çalışan Araçlarda Benzin Tüketimi Modele Göre Değişir mi?

Hangi arabanın rölantide ne kadar yakıt harcadığını anlamak için arabanın motor hacmi, yakıt tipi, klimanın çalışıp çalışmadığı durumlarına bakılır. Yine ortam sıcaklığına bağlı olarak, motor sıcaklığına bağlı olarak da arabanın yakıt yakmaması durumu karşımıza çıkar. Genellikle arabaların rölanti durumunda saat başına ortalama olarak 0,3 ile 2,5 litre arasında yakıt yakması durumu bulunur.

Arabanın silindir sayısına ve diğer özelliklerine göre arabaların yakıt yakması hesaplanabilir. Aynı zamanda bu tür yakıt yakma sorunlarının ortaya çıkmasında hangi arabanın hangi modelinin hesaplamaya dâhil edildiğini bilmek de önemlidir.

BMV Arabalar Rölantide Ne Kadar Yakar?

Eğer araba BMV 4 silindirli bir dizel motor ise soğuk motor ilk çalıştırma aşamasında saatte 1,4 litre yakıt yakması beklenir. Bunun yanında sıcak motor 90 derece sıcaklıkta klima açık ise bu durumda saat başına 1 litre yakıt tüketmesi durumu karşımıza çıkar. Eğer herhangi bir elektrik sistemi bu durumda açık değil ise o halde saat başına yarım litre yakıt tüketimi söz konusu olur.

6 silindirli BMW arabalarda benzinli motorlar örneğini alır isek rölantide iken daha farklı tüketimlerin gerçekleştirilmesi durumu karşımıza çıkar. Örneğin soğuk motor durumunda arabanın yaklaşık olarak saat başına 2 litre yakıt tüketimi ortaya çıkar. 90 derece sıcaklığa ulaşmış motorun rölantide saat başına yaklaşık olarak 1,3 litre yakıt tüketimi ortaya çıkar. Klima açık ise bu durumda saat başına 2 litre yakıt tüketimi karşımıza çıkar.

Yorum yapın