Araba neden boğulur? Boğulan araç nasıl çalıştırılır?

Silindirlere yüklü miktarda yakıt girmesi sonucunda yakıt sıkışır ve aracın boğulmasına sebep olur. Boğulan araç ateşlemez ve çalışmaz hale gelir. Araç boğulduğu sırada buji ateşlemeleri ıslanır. Hava ile bunların kurutulması şarttır. Eski teknolojili karbüratörlü araçlarda benzinden gaza,gazdan benzine geçerken soğuk havalarda özellikle çalışmamazlıklar olabilir. Fazla marş yapılması aracı boğar. Bir süre beklenmeli ve araç çalıştıktan bir süre rolantinin sabitlenmesi gerekmektedir. Karbüratörlü araçlarda boğulma olduğu zaman gaz pedalına basmamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Gaz pedalına basıldığı zaman araç daha da fazla boğulacaktır.

Boğulan motora ne yapılmalı?

Öncelikle bujileri kurutmadan önce uzun süreli marş yapmaktan kaçının. Uzun marşlar hem aküyü zayıflatır hemde marş motorunun yıpranmasına neden olur. Hiç bir sorun yokken aracınızın hem aküsü biter hemde takviye kablonuz yok ise bir ustayı çağırmak zorunda kalırsınız.

Araç motoru boğulduysa hiç aceleci davranmayın. Bujileri kurutabilecek ekipmanınız var ise güzelce kurutun. Kuruttuktan sonra aracı çalıştırın ve bir süre bekletin.

Bujileri kurutacak ekipman yok ise bir gün boyunca aracı hiç çalıştırmaya çalışmayın.  Kendi halinde kurusun ve diğer gün marşa basın. Birkaç seferde çalışacaktır. Çalıştıktan sonra 4-5 dakika kadar aracı iyice ısıtın ve tam kurumasını sağlayın.

5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.