Antipollution Fault Arızası Nedir? Çözümü Nedir?

Antipollution fault arızası nedir sorusunu araçlarının gösterge panelinde bu yazıyı gören kişiler sormaktadırlar. Aracınızda bu yazıyı görüyorsanız kirli olduğunu anlamanız gerekmektedir. Kirli olan ne ya da ne kirletiliyor araştırıldığında da cevabın özellikle çevrenin kirletilmesi olduğu görülüyor. Araçta bulunan yakıt ve hava yakma sisteminde bulunan dengesizlik sonucunda bu arıza yazısı görülebilmektedir. Araç sorunsuz çalışmaya devam etse de çevreye verdiği zarardan dolayı aracın bakımının yaptırılması şarttır.

Antipollution Fault Arızası Nedir Çözümü Nedir

Araçlarda oksijen ve egzoz sensörü bir ısı ya da oksijen oranına bağlı olarak çalışır. Bu oran aşıldığında önce üç kez bip sesi duyulur ve ardından da gösterge panelinde bu yazı görülmeye başlanır. Bu yazı özellikle LPG takılmış olan araçlarda daha sık görülebilmektedir.

Antipollution Faut Arızası Neden Oluşur?

Antipollution fault arızası neden oluşur incelendiğinde bunun farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabildiği görülüyor. Kirlilik hatası olarak açıklanabilmekte ve aracın çeşitli sorunlarından dolayı ortaya çıkabilmektedir. Çevreyi kirlettiğini size anlatmaya çalışan aracın özellikle uzun vadede daha büyük arızalar yapması olasılığı bulunmaktadır. Bundan dolayı arızanın kaynağı bulunarak mutlaka tamirinin yapılması gerekmektedir. Arızanın ortaya çıkmasına neden olabilecek sorunlar arasında şunlar bulunmaktadır:

  • Araçta bulunan ateşleme sisteminde sorun olabilir
  • Egzoz sisteminde yer alan konvektörde bir sorun ortaya çıkmış olabilir
  • LPG’li araçlarda lpg sisteminde arıza oluşabilir
  • Emme manifoltunda bulunan bulunan sensörler arızalanmış olabilir

Antipollution Faut Arızası Tamiri

Antipollution fault çözümü incelendiğinde öncelikle aracın OBD cihazına bağlanması gerekmektedir. Bu şekilde araçta hangi sistemin arızalandığı anlaşılabilmektedir. Arızanın kaynağının bulunması ile de çözüm getirilebiliyor. Arızanın sık sık ortaya çıkmaması için öncelikle çevreyi kirletmeyen düşük oktavlı benzin kullanılmalıdır. Araçların bakımlarının düzenli yaptırılması da çok önemlidir.

YouTube video

Bakım yapıldığında eskiyen ya da bozulan parçalar olduğunda değişimi yapılmaktadır. Böylece araçta arızanın ortaya çıkması da önlenmektedir. Genellikle Peugeot ve Citroen marka araçlarda daha çok ortaya çıkmaktadır. Çevreci bir yapıyla üretilen araçlarda bu arızanın sık görülmesine çözümü bazı kişiler araçtan uyarı sistemini söktürerek bulmak istemektedirler. Bunun doğru bir yöntem olmadığının bilinmesi gerekmektedir. Çevreyi kirleten araç aynı zamanda bozulan sistemler ile ilerde büyük arızalar ortaya çıkartabilmektedir.

DSG Sıkıntısı Nasıl Anlaşılır?

Automatic Gear Fault Ne Demek?

Otomatik vites hatası genelde otomatik şanzımanda yağ kaçağı olduğu zaman ortaya çıkar. Bu durumda yapılacak şey şanzımanı açmak ve bir kırık çatlak olup olmadığına bakmaktır. Daha sonra şanzıman keçeleri değiştirilip kaçak yapabilecek noktalar kapatıldıktan sonra sorun ortadan kalkacaktır. Eğer sorununuz çözülmediyse ve uyarı çıkmaya devam ediyorsa sorun elektro vanadan kaynaklanıyor demektir. Vana değişiminin ardından uyarı silinecektir. Bu tarz bir hata alıyorsanız aracınızı tamircinize götürmenizde fayda vardır. Esasında bu tarz sorunlar yaşıyorsanız kimi zaman bu sadece basit bir sensör hatası da olabilir. Ancak tam olarak hatanın nereden kaynaklandığını öğrenmek için mutlaka detaylı bir araştırma sürecinin içerisinde yer almak gerekir.

Automatic Gear Fault Ne Demek?

DSG Sıkıntısı Nasıl Anlaşılır?

DGS’de bir arıza olması durumunda vites geçişlerinde sarsıntı ve titrem olabilir. Vites arıza göstergesi ya da PRNDS göstergesi yanıp sönebilir. Motor arıza lambası yanabilir. Vites kavraması sırasında ses oluşabilir. Yol bilgisayarında 06293, P17BF, 06079, 06300 gibi uyarı kodları çıkabilir. DGS sisteminde oluşan arızaların tamiri oldukça pahalıya patlayabilir. Sorunun kötüleşmemesi için servise biran öne gitmek gereklidir. Ancak bu sayede aracınızdaki bu sorunu gidermek konusunda önemli bir kazanıma sahip olabilirsiniz. Özellikle bu aşamada tamirci tercihinize dikkat etmeniz gerekir. Çünkü, ancak bu tarz sorunların giderilmesi için alanında uzman olan bir tamirciden hizmet almak gerekir.

DSG Sıkıntısı Nasıl Anlaşılır?

Otomatik Şanzıman Tribünü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Otomatik şanzıman tribünün arızası oluştuğunda yağ kaçağı olabilmektedir. Bu nedenle aracın altında yağ lekeleri olup olmadığına bakmalısınız. Şanzıman yağı azaldığı için vites geçişlerinde gecikme yaşanabilir. Vites geçirilirken vurma titreme gibi durumlar oluşabilir. Aracına performansında düşüşler yaşanabilir. Motor sesi artabilir. Şanzıman hava kaçırabilir. Bu durumda vakum ayarı bozulabilir ya da ECU’nun kalibrasyonu kaçabilir. Böyle bir durumda aracınızda arıza meydana gelecektir. Şayet bu tarz bir hata alıyorsanız önce aracınızın sensörlerini göz ucuyla kontrol edin. Sensörlerde herhangi bir sorun yoksa aracınızda ciddi anlamda bir sorun var demektir.

Yorum yapın