Antipollution Fault Arızası Nedir? Çözümü Nedir?

Antipollution fault arızası nedir sorusunu araçlarının gösterge panelinde bu yazıyı gören kişiler sormaktadırlar. Aracınızda bu yazıyı görüyorsanız kirli olduğunu anlamanız gerekmektedir. Kirli olan ne ya da ne kirletiliyor araştırıldığında da cevabın özellikle çevrenin kirletilmesi olduğu görülüyor. Araçta bulunan yakıt ve hava yakma sisteminde bulunan dengesizlik sonucunda bu arıza yazısı görülebilmektedir. Araç sorunsuz çalışmaya devam etse de çevreye verdiği zarardan dolayı aracın bakımının yaptırılması şarttır.

Antipollution Fault Arızası Nedir Çözümü Nedir

Araçlarda oksijen ve egzoz sensörü bir ısı ya da oksijen oranına bağlı olarak çalışır. Bu oran aşıldığında önce üç kez bip sesi duyulur ve ardından da gösterge panelinde bu yazı görülmeye başlanır. Bu yazı özellikle LPG takılmış olan araçlarda daha sık görülebilmektedir.

Antipollution Faut Arızası Neden Oluşur?

Antipollution fault arızası neden oluşur incelendiğinde bunun farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabildiği görülüyor. Kirlilik hatası olarak açıklanabilmekte ve aracın çeşitli sorunlarından dolayı ortaya çıkabilmektedir. Çevreyi kirlettiğini size anlatmaya çalışan aracın özellikle uzun vadede daha büyük arızalar yapması olasılığı bulunmaktadır. Bundan dolayı arızanın kaynağı bulunarak mutlaka tamirinin yapılması gerekmektedir. Arızanın ortaya çıkmasına neden olabilecek sorunlar arasında şunlar bulunmaktadır:

  • Araçta bulunan ateşleme sisteminde sorun olabilir
  • Egzoz sisteminde yer alan konvektörde bir sorun ortaya çıkmış olabilir
  • LPG’li araçlarda lpg sisteminde arıza oluşabilir
  • Emme manifoltunda bulunan bulunan sensörler arızalanmış olabilir

Antipollution Faut Arızası Tamiri

Antipollution fault çözümü incelendiğinde öncelikle aracın OBD cihazına bağlanması gerekmektedir. Bu şekilde araçta hangi sistemin arızalandığı anlaşılabilmektedir. Arızanın kaynağının bulunması ile de çözüm getirilebiliyor. Arızanın sık sık ortaya çıkmaması için öncelikle çevreyi kirletmeyen düşük oktavlı benzin kullanılmalıdır. Araçların bakımlarının düzenli yaptırılması da çok önemlidir.

Bakım yapıldığında eskiyen ya da bozulan parçalar olduğunda değişimi yapılmaktadır. Böylece araçta arızanın ortaya çıkması da önlenmektedir. Genellikle Peugeot ve Citroen marka araçlarda daha çok ortaya çıkmaktadır. Çevreci bir yapıyla üretilen araçlarda bu arızanın sık görülmesine çözümü bazı kişiler araçtan uyarı sistemini söktürerek bulmak istemektedirler. Bunun doğru bir yöntem olmadığının bilinmesi gerekmektedir. Çevreyi kirleten araç aynı zamanda bozulan sistemler ile ilerde büyük arızalar ortaya çıkartabilmektedir.

Yorum yapın