AdBlue Nedir? Hangi Araçlarda kullanır?

Teknolojinin gelişimi ile birlikte artık araçlarda da birçok yenilikler yapılmaktadır. Bunlardan en önemlilerinden birisi ise AdBlue teknolojisidir. Çevre kirliliğini minimum seviyeye getirmek amacıyla ortaya çıkartılan bu teknoloji sayesinde artık egzozdan çıkan zararlı gazlar çok düşük seviyededir. Çevre dostu olarak adlandırılan Adblue sistemine geçiş yapan araç sayısı her geçen yıl artmaya devam etmektedir. AdBlue kullanılan araçları anlamanın yolu ise oldukça basittir. Model sonunda Blue kelimesi geçerse araçlarda adblue olduğu anlamına gelir. Model uzantısında Bluemotion , BlueHdi , Ecoblue ,Blue Performance , blue dci, BlueTech kelimeleri geçiyor ise bu araçlarda Adblue teknolojisi yer alıyor demektir.

AdBlue Nedir?

VDA (Otomobil Endüstrisi Derneği) adına ait olan AbBlue sıvısının asıl adı DEF ( Dizel Egzoz Sıvısı – Diesel Exhaust Fluid ) olarak tanımlanmaktadır. Su bazlı bir üre çözelticisi olan Adblue %32.5 temizlenmiş olan üreden ve %67.5 değerinde sudan oluşur. Bu teknoloji sayesinde dizel motorlu araçların egzoz emisyon değerleri oldukça düşük seviyelere düşer ve yasal sınırlar içerisinde yer alır. Adblue üre ve sudan oluştuğu için egzoz sisteminde ki zararlı havayı su buharına ve amonyağa çevirerek egzozdan çıkışı sağlanır. Bu şekilde çevre kirliliği ve zararlı gazlar en düşük seviyede olur.

AdBlue, Avrupa birliğinde kullanılması zorunlu hale getirilmiştir. Geçmiş yıllarda tır, kamyon ve otobüs gibi büyük araçlarda kullanılırken günümüz de birçok araçta kullanılmaya başlanmıştır. Euro 6 emisyon standartları ile de birçok araç adblue teknolojisini araçlarına uygulamaya başlamıştır. Çevre dostu bir teknoloji olan bu sıvının ileride her araçta kullanılacağını tahmin ediyoruz. Günümüz de Mercedes ve Volkswagen gibi büyük otomobil üreticileri de daha fazla araçta kullanılması için çalışmalarını yürütmektedirler.

Adblue Ne İşe Yarar ?

Öncelikle bu sıvının herhangi bir yakıt olmadığını belirtmemiz gerek. Aracın yakıt tüketiminde bir azalma ve fayda sağlamaz. Herhangi bir performans artışı sağlamaz. Sadece emisyon değerlerini düşürmek ve yasal sınırda tutmaya yarayan bir üründür.

Adblue Ne İşe Yarar ?

Kullanılması halinde emisyon değerleri çok düşük olacak ve çevre dostu bir araç ile çevre kirliliğinin önüne geçilecektir. Egzozdan çıkan havanın zararsız olduğu bir sürüş elde edilecektir. Egzoz gazlarının zararlarını azaltan yıllardır geliştirilmekte olan bir kimyasal maddedir. Bu sıvının ilerleyen zamanlarda birçok dizel motorunda ekli halde geleceğini biliyoruz. Kısacası çevre kirliliğini oldukça fazla azaltan bu teknolojinin adı Adbluedir.

Adblue Fiyatı Ne kadar?

2023 yılında Adblue fiyatları ortalama olarak litre bazında 20-50 TL arasındadır. 40 litre Adblue sıvısı 1000 lt yakıt için yeterlidir. Markasına göre de bu sıvının fiyatları değişkenlik gösterebilmektedir. 5lt ve 10 lt gibi farklı boyutlarda plastik şişelerde satılan ürünlerde mevcuttur. Bunlardan bir adet alarak bagajınızda saklayabilir ve azalması durumunda ekleme yapabilir veya yaptırabilirsiniz.

Adblue deposu kaç litre ?

Araç model ve markasına göre 40 – 60 lt adblue deposu olmaktadır. Ortalama 1 lt adblue sıvısı ile 1.000 km yol yapılabilmektedir.

Adblue biterse ne olur

Sıvı bir çözelti olduğundan dolayı her araçta adblue bitebilmektedir. 1000lt yakıta 40 lt eklenen adblue maddesinin bitmesi bazı arızalara yol açabilir. Adblue tankının tamamen dolması 10-15 bin km aracın yol yapmasını sağlar. Bu yol mesafesinin her marka araçta değişebildiğini de buradan belirtelim.

Adblue biterse yakıt püskürtme sistemi otomatik olarak püskürtmeyi azaltır ve araçta ciddi derecede performans kaybı / çekiş düşüklüğü yaşanır. Yasal sınırlarda olan emisyon düzenin artmasına neden olur ve katalizör arızasına yol açar. Adblue sıvısı bittiği için filtrelerden geçemez ve filtrenin de kurumasına ve parçalanmasına sebebiyet verir. Bunun sonucunda aracınız da yüksek tamir ücretleri ödemeniz gerekebilir.

Adblue tamamen bittiğin de araç çalışmaz. Sisteme zarar vermemek adına araç stop eder ve çalışmaz. Dolum yapılacağı zaman ise aracın kapalı halde olması gereklidir. Uygun şartlara göre dolum yapılması tavsiye edilmektedir ve bu süre sonrasında km takibi yapılarak ne zaman ekleneceği hakkında bilgi sahibi olunması şarttır. Hareket halinde adblue biterse araç çekiş düşüklüğü yaşayacaktır ve stop etmenizden sonra tekrar çalışmayacaktır.

Bu yüzden bu sıvının ne zaman ekleneceğini ve kaç km aralıklarında doldurulacağını servisten öğrenebilir ve ona göre hareket edebilirsiniz.

Adblue Arızası

Adblue sıvısının herhangi bir yakıt düşürmediğinin ve performansa etki etmediğini yukarı da belirttik. Bu sıvının dolumu kesinlikle yakıt tankına yapılmamalıdır. Bir katkı değildir ve sadece Adblue dolum tankından yapılmalıdır. Mazot tankına eklendiği zaman ciddi hasarlar verebilmektedir. Bu yüzden genellikle motor kısmında ve hemen yakıt dolum yerinin yanında olan Ablue işaretli yerden dolum yapılmalıdır.

Adblue arızası genellikle adblue pompasının bozulması nedeniyle oluşabilmektedir. Adblue pompasının bozulması durumunda kullanıcı ciddi masraflar ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu pompa egzoza sürekli adblue sıvısını göndermekte ve emisyonun kontrolünü sağlamaktadır. Bu pompa arızası olduğunda sıvı gönderimi olmayacak ve emisyon değerleri yukarıya doğru çıkacaktır. Bunun yanında çekiş düşüklüğü olacaktır. Beraberinde ise katalizör ve filtrelerin arıza vermesine neden olacaktır. Adblue kontrolü düzenli yapılmalı ve sürekli olarak bitmeye yakın dolumu yapılmalıdır.

Adblue arıza durumunda aracınız da adblue motor arıza lambası yanacaktır. Bu uyarının görülmesi halinde hemen ilk olarak dolumun yapılması gerekir. Aksi taktirde araç stop edildiğinde çalışmaz hale gelir.

Adblue hangi araçlarda var

Adblue günümüz de birçok marka da yer almaktadır ve her geçen yıl artmaya da devam etmektedir. Sizler için adblue olan araçları bir tablo halinde sunuyoruz.

Renault Clıo 1.5 blue dci
Renault Megane 1.5 blue dci
Renault Kadjar 1.5 blue dci
Renault Scenic 1.7 blue dci
Renault Kangoo 1.5 blue dci
Renault Symbol 1.5 blue dci
Peugeot Boxer 2.0 bluehdi
Peugeot Expert 1.5 bluehdi
Peugeot Expert 1.6 bluehdi
Peugeot Expert 2.0 bluehdi
Peugeot Partner 1.5 bluehdi
Peugeot Partner 1.6 bluehdi
Peugeot Partner Tepee 1.6 bluehdi
Peugeot Rifter 1.5 bluehdi
Peugeot Rifter 1.6 bluehdi
Mercedes E-class E 300 bluetech
Mercedes E-class E 350 bluetech
Mercedes Gl-class Gl 320 cdı / 350 bluetec
Mercedes Gl-class Gl 350 cdı / bluetec
Mercedes M-class Ml 250 cdı / bluetec
Mercedes M-class Ml 350 bluetec
Mercedes S-class S 350 bluetec
Mercedes S-class S 350 bluetec / d
Mercedes Vito bluetec
Ford Connect 1.5 ecoblue
Ford Tourneo 1.5 ecoblue
Ford Tourneo 2.0 ecoblue
Ford Transit 2.0 ecoblue
Ford Courier 1.5 ecoblue
Ford Custom 2.0 ecoblue
Ford Focus 1.5 ecoblue
Ford Focus 2.0 ecoblue
Ford Ranger 2.0 ecoblue
Citroen Jumper 2.0 bluehdi
Citroen Jumpy 1.5 bluehdi
Citroen Jumpy 1.6 bluehdi
Citroen Jumpy 2.0 bluehdi
Citroen Grand picasso 1.6 bluehdi
Citroen Grand picasso 2.0 bluehdi
Citroen C5 2.0 bluehdi
Citroen C5 1.5 bluehdi
Citroen C-elysee 1.6 bluehdi
Citroen C-elysee 1.5 bluehdi
Citroen Dİspatch 2.0 bluehdi
Citroen Ds3 1.6 bluehdi
Citroen Ds4 2.0 bluehdi
Citroen Ds5 1.6 bluehdi
Citroen Nemo 1.3 bluehdi
Bmw 1 Serisi 120d BluePerformance
Bmw 3 Serisi 320d BluePerformance
Bmw 5 Serisi 520d BluePerformance
Bmw X1 xDrive18d BluePerformance
​​Bmw X3 xdrive 20d BluePerformance
Bmw X5 xdrive 35d BluePerformance

AdBlue her araçta var mı?

Adblue hangi benzinliklerde var?

Günümüz itibariyle özellikle büyük benzin istasyonunda AdBlue dolum istasyonları bulunuyor. Petrol Ofisi, BP gibi büyük firmalara ait benzinliklerde Adblue bulabilirsiniz. 2016 yılından bu yana Türkiye’de Adblue yasal olarak zorunluluk haline gelmiştir. Özellikle otomobil ve kamyon gibi araçlarla, iş makineleriyle traktörlerde de Adblue zorunluluktur. Bir de son zamanlarda trendler ve hatta gemiler için bile zorunluluk haline gelmiştir. Dolayısıyla bu tarz ürünleri hemen her büyük istasyonda pratik bir şekilde bulabilirsiniz. Sonuç olarak dizel araçlar için etkili bir performans ortaya koyan Adblue; Euro 6 emisyon standardının sağlanması noktasında kritik bir etkiye sahiptir. Bundan dolayıdır ki büyük çaplı benzinliklerde bulunmaktadır

AdBlue her araçta var mı?

AdBlue her araçta var mı?

Üre ve deiyonize su karşımı olan Adblue; bütün dizel araçlarda kullanılmaktadır. Araçların Euro 6 emisyon standardını karşılaması noktasında üst düzeyde etkili olan Adblue; aynı zamanda emisyon oranlarının düşürülmesinde de etkilidir. Kamyon ve tırlarda bulunan Adblue, binek araçlarda da yer almaktadır. Mercedes ile Volkswagen’ binek otomobillerinde kullanılan bu ürün son zamanlarda çok daha fazla binek araç modelinde de kullanılmaktadır. Sonuç olarak pek çok açıdan kritik bir öneme sahip olan Adblue, ülkemizde sıklık kullanılan bir üründür.

Yorum yapın