Adaptif Far Sistemi Nedir ve Nasıl Çalışır?

Adaptif far sistemleri günümüz teknolojisinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Sürüş açısından oldukça kolaylık sağlayan adaptif far teknolojisi ile artık gece yolculukları çok daha keyifli olmaktadır. Peki bu adaptif far nedir ve nasıl çalışır? Adaptif farlar ile standart farlar arasındaki farklar nelerdir ve ne işe yarar gibi konularda siz Oto Ayar kullanıcılarına bahsetmek istiyoruz.

Adaptif Far Nedir?

Adaptif far sistemi ( AFS ) yani Adaptive Frontlight System teknolojisi Aktif ön aydınlatma sistemi olarak da geçmektedir. Bu far sistemlerinde araç otomatik olarak yol durumuna göre farları ayarlamaktadır. Adaptive Front Lighting sistemleri yeni olan birçok otomobilde mevcuttur ve oldukça güvenli sistemlerdir.

Adaptif far sistemlerinde elektrikli motor yardımı ile farlar hem dikey hem de yanay olarak hareket edebilirler. Bu durum direksiyon açısı, araç hızı gibi bilgiler kullanılarak da yapılabilir. Adaptif farların en önemli özelliği , karşı taraftan gelen aracı tespit ederek gözünün kamaşmasını engeller.  Her türlü yola göre maksimum aydınlatma sağlayarak güvenli bir sürüş için görevini yapar.

Standart farlı Otomobille sürüş esasında viraja girdiğiniz de viraj yönüne doğru yol kenarlarını ve yamaçlarını aydınlatır. Bu durum sürücünün yolu görmesini zorlaştırır.

Standart farlara sahip bir otomobil ise rampa çıkışlarında sadece gökyüzünü aydınlatarak sürücünün yolu görmesini zorlaştırır. Aracın yönü neresi ise sadece orayı aydınlatır ve bu durumda adaptif far sisteminin önemi ve kolaylığı direk ortaya çıkmaktadır.

Özellikle viraj dönüşü olduğu sırada ilerde bir yaya geçidinde bir yayanın olduğunu standart farlı araçlar ile görebilmek zordur. Fakat adaptif far sistemi sayesinde viraj dönüşündeki yaya geçidi de aydınlanacaktır ve yaya geçidini kullanan yayada net bir şekilde görünebilecektir.

Adaptif farlar bir otomobilde hıza, yüksekliğe ve direksiyon simidinin konumuna doğru tepki verebilmektedir. Buda şu demek oluyor ki araç sağ-a dönüş yaptığında farlar sağ tarafa yöneliyor. Sola dönüşlerde ise far sistemi otomatik olarak sol tarafa yöneliyor. Hem karşıdan gelen sürücüye hem de araç sürücüsüne büyük kolaylıklar sağlıyor. Bu sayede karşıdan gelen sürücünün gözünü almıyor.

Adaptif Far Sistemi Nasıl Çalışır?

Bu araçlar aracın hızını , direksiyon yönünü ve ne kadar dönüş yapıldığını hesaplamak için bir takım sensörler kullanır. Bu sensörler yardımıyla adaptif farlar görevini en iyi şekilde yerine getirir. Otomobil virajlara doğru ilerlediğinde , sapma sensörü tarafından sapma hareketleri hesaplanır. Tekerleklerin dönüş hızları ise tekerlek hız sensörleri ile kontrol edilir. Birde direksiyon açı sensörü vardır. Buda direksiyonun ne kadar döndüğünü hesaplayan elektronik bir sensördür. Sürüş esnasında bu toplanan tüm veriler ECU‘ya gönderilir. Ecu ise farlarda bulunan elektrikli motorlara bu verileri açıyı ayarlaması için bir sinyal ile iletir. Sağa dönüş sırasında farları sağa döndürür. Sola dönüş sırasında ise yola. Yokuş çıkıldığında ise farların gökyüzüne değil de yere bakmasını sağlar. Bunların hepsini ECU farlarda bulunan motorlara gönderir ve bu şekilde tepki olur.

Sürüş esnasında yol çok karanlık ise adaptif far sistemi bunu bilerek ışığın şiddetini artırabilmektedir. Hava durumuna, coğrafi konuma göre de hareket edebilmektedir.

Adaptif far fiyat listesi

BMW adaptif far nedir

BMW adaptif farlar, aracınızın farının ışık dağılımını mevcut sürüş durumuna uyarlayan bir sistemdir. Gösterge panelindeki ışık sensörü vasıtasıyla devreye giren sistem, yol koşullarına ve hızınıza göre far huzmesini otomatik olarak ayarlar. Bu, geceleri daha net görmenizi sağlarken aynı zamanda diğer yol kullanıcıları için parlamayı azaltır. BMW adaptif farlar, saniyede 20 defadan fazla ayarlanabilen yoğunlukta ışık üretmek için her bir far ünitesinde bir veya iki yüksek performanslı LED ünitesi kullanır. Bu, diğer sürücülerin gözlerini kör etmeden sürücünün her zaman maksimum görünürlüğe sahip olmasını sağlar. Dolayısıyla bu farlar, üst düzeyde bir performans ortaya koymak konusunda iddialı bir konumda yer alırlar.

BMW adaptif far nedir

Adaptif far fiyat listesi

Marka modelFiyatları
SRD GARAJ BMW F10 SAĞ SOL LED ZENON FAR5500 TL
BMW 5 SERİSİ G30 LED SAĞ SOL FAR SÖKME12500 TL
BMW 5 SERİSİ G30 LED SAĞ SOL FAR8500 TL
BMW G30 LCİ LED SOL FAR SIFIR ORJ29000 TL
BMW F10 FAR Bİ-XENON LCİ İTHAL SIFIR ÜRÜN4.500 TL
BMW G30 LCİ LED SHADOW SOL FAR27.500 TL
Yorum yapın