Açık Hava Filtresi Muayeneden Geçer mi?

Araçlarda performansı geliştirmek için kullanılmakta olan açık hava filtreleri son zamanların adeta popüler modifikasyonları arasına girmiştir. Açık hava filtresi sayesinde daha fazla oksijen kullanılarak aracın performansının artması beklenmektedir. Günümüzde tüm marka model araçlarda bu ürünler kullanılmaktadır. Tüm modellere uyum sağlayan bir geliştirmedir. Fakat bazı kullanıcılar tarafından açık hava filtresi muayeneden geçer mi şeklinde sorular gelmektedir. Bunları sizler için açıklayalım.

Açık hava filtresi muayeneden Geçer mi 2022

Açık hava filtreleri günümüz de TÜVTÜRK muayene istasyonları tarafından hafif kusur olarak işaretlenmektedir. Yani muayene de bir sorun teşkil etmemektedir. Can ve trafik güvenliğin de bir sorun teşkil etmediği için araçlar muayeneden sorunsuz olarak geçebilmektedir. Aracınız da açık hava filtresi varsa sökmeden muayene istasyonuna rahatlıkla gidebilirsiniz.

Açık Hava Filtresi Yasak mı? Cezası Var mı ?

Açık hava filtresi kullanımı dışarıdan anlaşılabilmektedir. Özellikle trafik polisleri gürültü nedeniyle aracınızı çevirebilir. Çok fazla dikkat edilmese de aracınızı trafikten men edebilirler. Bu tamamen trafik polisinin inisiyatifindedir. Fakat kolay kolay ceza yazılmamaktadır.

Açık hava filtresi uygulaması TÜVTÜRK muayene istasyonu tarafından kabul edilebilir ( hafif kusur ) olduğundan ötürü herhangi bir ceza uygulanması söz konusu olmamaktadır. Fakat aracınızda bulunan açık hava filtresinden yüksek gürültü çıkıyorsa bir ihtimal polis çevirmesinde cezai işlem uygulanabilir.

Açık Hava Filtresi Nedir ? Faydaları nelerdir?

Açık hava filtresi sayesinde araçlar maksimum oksijen çekerek daha verimli yanma sağlamaktadır. Ne kadar oksijen, o kadar performans dediğimiz bir söz vardır ki tam olarak açık hava filtresini açıklamaktadır. Kullanıcılar bu performans artışını yakalamak için hava filtrelerinde modifikasyonlar yapmakta ve araçlarının daha atik hale gelmesini sağlamaktadır. Maliyet açısından oldukça uygun fiyatlara halledilmektedir.

Açık hava filtresi ve Normal Hava filtresi örnek görseli

Açık hava filtresi kep Aracınızı en az maliyetler performanslı bir hale getirmek için kullanılan ürünler arasında yer alır. Karbüratör’ lü araçlara hava filtresi takılır mı diyen birçok üyemiz de mevcuttur. Şunu söylemek isteriz ki evet tüm karbüratörlü araçlarda açık hava filtresi uygulaması yapılabilmektedir.

Açık Hava Filtresi Fiyatları Ne Kadar?

Açık hava filtreleri her marka model araçlara göre satılmaktadır. Fazla oksijen girişini sağlayan bu ürünleri birçok ilde bulmak mümkündür. Hatta internet üzerinden de satan firmalar mevcuttur. Fiyatlar ise 250 TL – 1500 TL arasında olabilmektedir. Bazı marka modellerin açık hava filtresi fiyatlarını sizler için yazalım. Bu fiyatlar internetten araştırılarak tespit edilen fiyatlardır.

Tofaş ( Şahin, Doğan, Kartal ) açık hava filtresi fiyatları230 TL
Tempra, Broadway açık hava filtresi fiyatları230 TL
Bmw e30, 346 açık hava filtresi fiyatları640 TL
Bora açık hava filtresi fiyatları400 TL

Açık hava filtresi muayenede engel teşkil etmiyor. Fakat kullandığınız zaman yüksek ses çıkartıyorsa bir ihtimal ceza almanız söz konusu olabilir. Bu nedenle gerekli yerlerden bilgilerin alınması gerekir.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.