Açık Hava Filtresi Muayeneden Geçer mi?

Araçlarda performansı geliştirmek için kullanılmakta olan açık hava filtreleri son zamanların adeta popüler modifikasyonları arasına girmiştir. Açık hava filtresi sayesinde daha fazla oksijen kullanılarak aracın performansının artması beklenmektedir. Günümüzde tüm marka model araçlarda bu ürünler kullanılmaktadır. Tüm modellere uyum sağlayan bir geliştirmedir. Fakat bazı kullanıcılar tarafından açık hava filtresi muayeneden geçer mi şeklinde sorular gelmektedir. Bunları sizler için açıklayalım.

Açık hava filtresi muayeneden Geçer mi 2023

Açık hava filtreleri günümüz de TÜVTÜRK muayene istasyonları tarafından hafif kusur olarak işaretlenmektedir. Yani muayene de bir sorun teşkil etmemektedir. Can ve trafik güvenliğin de bir sorun teşkil etmediği için araçlar muayeneden sorunsuz olarak geçebilmektedir. Aracınız da açık hava filtresi varsa sökmeden muayene istasyonuna rahatlıkla gidebilirsiniz.

Açık Hava Filtresi Yasak mı? Cezası Var mı ?

Açık hava filtresi kullanımı dışarıdan anlaşılabilmektedir. Özellikle trafik polisleri gürültü nedeniyle aracınızı çevirebilir. Çok fazla dikkat edilmese de aracınızı trafikten men edebilirler. Bu tamamen trafik polisinin inisiyatifindedir. Fakat kolay kolay ceza yazılmamaktadır.

Açık hava filtresi uygulaması TÜVTÜRK muayene istasyonu tarafından kabul edilebilir ( hafif kusur ) olduğundan ötürü herhangi bir ceza uygulanması söz konusu olmamaktadır. Fakat aracınızda bulunan açık hava filtresinden yüksek gürültü çıkıyorsa bir ihtimal polis çevirmesinde cezai işlem uygulanabilir.

Açık Hava Filtresi Nedir ? Faydaları nelerdir?

Açık hava filtresi sayesinde araçlar maksimum oksijen çekerek daha verimli yanma sağlamaktadır. Ne kadar oksijen, o kadar performans dediğimiz bir söz vardır ki tam olarak açık hava filtresini açıklamaktadır. Kullanıcılar bu performans artışını yakalamak için hava filtrelerinde modifikasyonlar yapmakta ve araçlarının daha atik hale gelmesini sağlamaktadır. Maliyet açısından oldukça uygun fiyatlara halledilmektedir.

Açık hava filtresi ve Normal Hava filtresi örnek görseli

Açık hava filtresi kep Aracınızı en az maliyetler performanslı bir hale getirmek için kullanılan ürünler arasında yer alır. Karbüratör’ lü araçlara hava filtresi takılır mı diyen birçok üyemiz de mevcuttur. Şunu söylemek isteriz ki evet tüm karbüratörlü araçlarda açık hava filtresi uygulaması yapılabilmektedir.

Açık Hava Filtresi Fiyatları Ne Kadar?

Açık hava filtreleri her marka model araçlara göre satılmaktadır. Fazla oksijen girişini sağlayan bu ürünleri birçok ilde bulmak mümkündür. Hatta internet üzerinden de satan firmalar mevcuttur. Fiyatlar ise 600 TL – 3500 TL arasında olabilmektedir. Bazı marka modellerin açık hava filtresi fiyatlarını sizler için yazalım. Bu fiyatlar internetten araştırılarak tespit edilen fiyatlardır.

Tofaş ( Şahin, Doğan, Kartal ) açık hava filtresi fiyatları500TL
Tempra, Broadway açık hava filtresi fiyatları500TL
Bmw e30, 346 açık hava filtresi fiyatları1400 TL
Bora açık hava filtresi fiyatları 900 TL

Açık hava filtresi muayenede engel teşkil etmiyor. Fakat kullandığınız zaman yüksek ses çıkartıyorsa bir ihtimal ceza almanız söz konusu olabilir. Bu nedenle gerekli yerlerden bilgilerin alınması gerekir.

Açık hava filtresi hangi araçlara takılır?

Açık hava filtresi hangi araçlara takılır?

Hava filtresi hem benzinli hem de LPG ile çalışan araçlar için uygun olan bir filtredir. Bununla birlikte özellikle sıralı ya da nokta enjeksiyonlu bir araç kullanıyorsanız hava filtresi böyle durumlarda daha avantajlı olacaktır. Bu arada farklı araçlarda ya da farklı sistemlerde kimi zaman kimi zaman uyumsuzluk durumunun karşımıza çıktığı da olmaktadır. Hava filtresi çift egsantrikli araçlarda bir de 16 c araçlarda ses konusunda da yeterli bir donanımsa sahiptir.  Motorda daha fazla hava emme durumunun ortaya çıkması gündeme geldiği zaman hava filtrelerinin kritik bir etkisi bulunmaktadır. Bu durumdan kaynaklı olarak hava filtrelerinin dar gözenekleri sayesinde havanın daha sağlıklı bir şekilde akışkan olmasını mümkün kılmasını sağlar.

Yorum yapın