Arıza Lambaları 129 0

ABS lambası ağır kusur mu ? Muayeneden Geçer mi?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Arabaların frenleme mekanizmaları aşamasında ön plana çıkan ABS sistemleri ile sürücünün arabanın kontrolünü kaybetmemesi durumu karşımıza çıkar. Aynı zamanda bu tür ABS sistemlerinin kullanılması ile birlikte saniyede fren sistemi 15 ya da 30 kez frenleme yaparak sürücünün hâkimiyetini kaybetmemesini sağlar.

Yine ABS sistemleri direksiyon manevralarının daha iyi yapılmasına imkân tanır. ABS sistemleri arabaların virajda savrulmasını önlemek üzere tasarlanmış sistemlerdir. ABS sistemleri sayesinde arabaların daha kısa mesafelerde durması mümkün olur. ABS sistemi olmayan arabalara göre ABS sistemi olan arabalar yüzde 10 daha kısa mesafede dururlar. Bu nedenle etkin bir frenleme aşamasında ABS kullanımı önemli bir avantaj sağlar.

ABS Fren Lambası Neden Yanar?

Bu tür arıza sorunlarının ana nedenlerinden birisi ABS fren modülünde meydana gelen arızalardır. Bu tür sorunlar sürüş emniyeti açısından büyük bir risk ortaya koyar. Aynı zamanda bu tür durumlarda arabayı bir ustaya götürmek gerekir. Bazen de ABS sistemlerinin arıza lambasının farklı nedenlerden yanma durumu ortaya çıkar.

Örneğin ABS arıza lambası sensorlardan kaynaklanan nedenlerden dolayı arıza gösterebilir. Bu tür sorunların ana nedenleri arasında fren lambaları ve elektrik tertibatında ortaya çıkan sorunlar olarak karşımıza çıkar. Günümüzde bu tür sorunlar genellikle sensor tabanlı olup, birinci sorun kadar hayati olmayan sorunlardır. Yine de fren lambasının bakımlarının yapılması önemlidir.

ABS Lambası Muayeneden Geçer Mi?

Arabalarda ortaya çıkan kimi sorunlar muayeneden geçmesine engel olur. ABS güvenlik donanımları ile ilgili sorunlar da arabaların muayeneden geçmesine engel olur. Bu durumda araba ağır kusurlu olarak raporlanır ve arabanın yeniden muayeneye gelmesi gerekir. Yine benzer şekilde bir diğer güvenlik mekanizması olan Airbag arızası durumunda da yine arabanın ağır kusurlu olması durumu karşımıza çıkar. Bu durumda da arabanın yeniden muayeneye gelmesi gerekir.

Söz konusu sorunlar muayene aşamasında önemli sorunlar olarak karşımıza çıkar. Bu tür sorunların üstesinden gelmek için araba bakımlarının tam ve zamanında yapılması önemlidir. Günümüzde ABS sistemleri üst seviye frenleme sistemleri olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle bakımlarının yapılması ve arızalarının giderilmesi önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir