ABS lambası ağır kusur mu ? Muayeneden Geçer mi?

Arabaların frenleme mekanizmaları aşamasında ön plana çıkan ABS sistemleri ile sürücünün arabanın kontrolünü kaybetmemesi durumu karşımıza çıkar. Aynı zamanda bu tür ABS sistemlerinin kullanılması ile birlikte saniyede fren sistemi 15 ya da 30 kez frenleme yaparak sürücünün hâkimiyetini kaybetmemesini sağlar.

Yine ABS sistemleri direksiyon manevralarının daha iyi yapılmasına imkân tanır. ABS sistemleri arabaların virajda savrulmasını önlemek üzere tasarlanmış sistemlerdir. ABS sistemleri sayesinde arabaların daha kısa mesafelerde durması mümkün olur. ABS sistemi olmayan arabalara göre ABS sistemi olan arabalar yüzde 10 daha kısa mesafede dururlar. Bu nedenle etkin bir frenleme aşamasında ABS kullanımı önemli bir avantaj sağlar.

ABS Fren Lambası Neden Yanar?

Bu tür arıza sorunlarının ana nedenlerinden birisi ABS fren modülünde meydana gelen arızalardır. Bu tür sorunlar sürüş emniyeti açısından büyük bir risk ortaya koyar. Aynı zamanda bu tür durumlarda arabayı bir ustaya götürmek gerekir. Bazen de ABS sistemlerinin arıza lambasının farklı nedenlerden yanma durumu ortaya çıkar.

Örneğin ABS arıza lambası sensorlardan kaynaklanan nedenlerden dolayı arıza gösterebilir. Bu tür sorunların ana nedenleri arasında fren lambaları ve elektrik tertibatında ortaya çıkan sorunlar olarak karşımıza çıkar. Günümüzde bu tür sorunlar genellikle sensor tabanlı olup, birinci sorun kadar hayati olmayan sorunlardır. Yine de fren lambasının bakımlarının yapılması önemlidir.

ABS Lambası Muayeneden Geçer Mi?

Arabalarda ortaya çıkan kimi sorunlar muayeneden geçmesine engel olur. ABS güvenlik donanımları ile ilgili sorunlar da arabaların muayeneden geçmesine engel olur. Bu durumda araba ağır kusurlu olarak raporlanır ve arabanın yeniden muayeneye gelmesi gerekir. Yine benzer şekilde bir diğer güvenlik mekanizması olan Airbag arızası durumunda da yine arabanın ağır kusurlu olması durumu karşımıza çıkar. Bu durumda da arabanın yeniden muayeneye gelmesi gerekir.

Söz konusu sorunlar muayene aşamasında önemli sorunlar olarak karşımıza çıkar. Bu tür sorunların üstesinden gelmek için araba bakımlarının tam ve zamanında yapılması önemlidir. Günümüzde ABS sistemleri üst seviye frenleme sistemleri olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle bakımlarının yapılması ve arızalarının giderilmesi önemlidir.

ABS arıza lambası nasıl söndürülür

ABS iptal edilirse ne olur

ABS iptal edilirse, aracınız istikamet dengesini kaybedecektir. Hatta böyle bir durumda aracın hakimiyetini kaybetme riskiniz de bulunacaktır. Unutmamak gerekir ki ABS; aracınızı mümkün olan en kısa mesafede durdurmanıza yardımcı olan elektronik bir sistemdir. ABS sisteminizde bir sorun varsa veya bakıma ihtiyacı varsa, aracınızı çalıştırdığınızda gösterge panelinizdeki ABS arıza lambası yanabilir. Böyle bir durumda, tamircinize aracınızı mümkün olan en kısa sürede kontrol ettirmenizde fayda vardır. Böylece sorunun nedenini belirleyebilsin ve bir kazaya yol açacak kadar ciddi hale gelmeden önce tamir ettirebilirsiniz. Sonuç olarak aracınızdaki önemli bir sistem olarak karşınıza çıkan ABS sistemini iptal ettirmeniz önerilmez!

ABS arıza lambası nasıl söndürülür

ABS ünitesinde bir sorun olduğunda ön paneldeki ABS arıza lambası yanar. Bu lambanın yanmasının bazı nedenleri aşağıdaki gibidir;

  • Yanlış ayarlanmış tekerlek hizalaması
  • Patlak bir lastik veya arızalı tekerlek yatağı
  • ABS ünitesinde veya fren sisteminde bir arızanın yaşanılması

ABS sistemi, kilitlenmek üzere olan bir tekerleğe giden motor gücünü azaltarak ve o tekerleğe fren uygulayarak tekerlek kilitlenmesini önler. Bu, bir tekerlek kilitliyken bile direksiyon hakimiyetini korumanıza izin verir. Sistem, sistemle ilgili bir sorun algılarsa ABS arıza ışığı yanacaktır. ABS arıza ışığı yanarsa, aracınızı hızlı bir şekilde aracınızı tamircinize götürmenizde fayda vardır.

Yorum yapın