5w30 Motor Yağı Hangi Araçlarda Kullanılır ?

Yüksek sıcaklıklara karşı oldukça dayanıklılık gösteren ve soğuk havalarda akışkanlığını koruyabilen 5w30 yağları piyasada en çok tercih edilen ve kullanılan bir yağ çeşididir. Yeni nesil birçok araç 5w30 yağlarını kullanarak mükemmel bir yağlamaya ve motor performansına ulaşır.

5w30’un diğer yağlardan farkı nedir?

5w30 motor yağında ki kış viskozite değeri 5 olmaktadır. Yani 10w30 yağ ile kıyasladığımız da daha düşük sıcaklıklarda daha incedir. Sentetik yapıda olması ve daha düşük sıcaklıklarda daha az kalın olması bu yağı tercih edilebilir yapmaktadır.

5W-30 Yağı Hangi Araçlarda Kullanılır ?

5w30 motor yağı özellikle soğuk bölgelerde araç kullananlar için çok daha uygun olmaktadır.

Düşük viskoziyesi sebebiyle, hafif ticari araçlarda ve benzinli-dizel araçlarda kullanılabilir. 5W-30 motor yağı aşağıda ki amaçlar içinde tercih edilebilir.

  • Mükemmel motor koruması isteyen araç kullanıcıları bu yağı tercih edebilir.
  • Binek benzinli ve dizel araçlarda kullanılabilir.
  • Hafif ticari araçlar
  • Yeni nesil araçlar

5W30 yağı hem araç motor sağlığını korumakta hem de çok daha iyi kalitede olduğu için birçok araç sürücüsü tarafından tercih edilir. Şimdi diğer detaylara göz atalım.

5w-30 Motor Yağı En İyisi Hangisi?

10 40 Mi 5W-30 Mu?

İki yağ çeşidi incelendiğinde 10W’nin kış için daha uygun olduğu söylenebilir. Çünkü 5W düşük sıcaklıkta incelmektedir. Fakat 10W düşük sıcaklık şartlarında 5W kadar hızlı bir şekilde akmayacaktır. Her iki yağda esasında kış aylarında kullanmak için uygundur diyebiliriz. Performansları yüksektir. İki yağ çeşidi de binek araçlar için uygundur. Dizel araçlarda kullanılabilir. Fakat 10W yüksek sıcaklıklarda viskozitesi yüksek olan bir yağ kadar performans göstermeyebilir. Unutmamak gerekir ki motor yağı, bir motorda birçok işlevi yerine getirir. Bir arabanın veya kamyonun iç bileşenlerini soğutur, yağlar ve korur. Motor yağı ayrıca çalışırken motor parçalarındaki aşınmayı azaltmaya yardımcı olur.

10 40 Mi 5W-30 Mu?

Motor Yağında 5 30 Ne Demek?

5W30 motor yağı çeşitleri birçok sürücü tarafından tercih edilmektedir. Oldukça düşük sıcaklıklarda çalışabilir. -30 dereceye kadar sorunsuz şekilde işlevini yerine getirir. Benzinli ve dizel motorlarda kullanılması önerilmektedir. W harfi winter yani kış anlamına gelir. Sayılar ise viskozite sınıfını gösterir. Yani yağ çok dereceli yağ olarak değerlendirilir. 5 gibi düşük değerlerden 30 gibi yüksek değerlere kadar değişkenlik gösterir. Bu arada motor yağının görevini düzgün bir şekilde yerine getirebilmesi için çeşitli gereksinimleri karşılaması gerekir. İşte motor yağında olması gereken bazı özellikler söz konusu olduğu zaman akış derecesi gibi kriterler karşımıza çıkar. Hareketli parçalardan ısıyı uzaklaştırabilmesi için sıcak yüzeylerin üzerinde kalma özelliği de motor yağlarında bulunmak durumundadır.

Motor Yağında 5 30 Ne Demek?

Yüksek Km Araç İçin Hangi Yağ?

Yüksek kilometreli araçlarda sentetik bir yağ kullanmak daha doğru olacaktır. Sentetik yağlar özel bir formül barındıracağından çok daha etkili ve koruyucu olacaktır. 10W 60 benzeri bir yağ kullanmak yaşlı araçlarda oldukça işe yaramaktadır. Çünkü uzun süre koruyuculuk sağlayabilir. Ayrıca 10W tarzı yağlar aracın motorunu da temizlemektedir. İçinde bulunan malzemeler sızdırmazlık sağlanmasına da yardımcı olur.  Motor yağı, bir motor içindeki piston segmanları, pistonlar ve yataklar gibi hareketli parçalar arasındaki sürtünmeyi ve aşınmayı azaltan bir yağlayıcıdır. Daha iyi yakıt ekonomisi sağlamanın yanı sıra aracınızın ömrünün uzamasına da yardımcı olur. Bu aşamada kaliteli bir motor yağını kullanıyor olmak; aracınızdan üst düzeyde bir performans elde etmenizi mümkün kılar.

Yüksek Km Araç İçin Hangi Yağ?

5w-30 Motor Yağı En İyisi Hangisi?

5W-30 motor yağı üreten markaların içinde Castrol markasının motor yağı tercih edilebilir. Yüksek performanslı araçlarda kullanılması doğru sonuç verecektir. Elf Evolution markasının ürettiği 5W yağlarda oldukça işe yaramaktadır. Üstün temizleme özelliği ile öne çıkmaktadır. Motorun içinde ki is ve kurum gibi pislikleri temizler. Motul markasının 5W yağları da sentetik yapısıyla oldukça beğenilmektedir. Sürtünme sorunlarını en aza indirir. Özetle motor yağı, motordaki sürtünmeyi ve ısıyı azaltan bir yağlayıcıdır. Motor bileşenlerindeki aşınma ve yıpranmayı azaltmak için hareketli parçaların yağlanması gerekir.

5w30 yağını ne zaman kullanmalıyım?

Yüksek performanslı birçok araç motorunun ihtiyaçlarını karşılayacak 5w30 motor yağını kullanmak için birçok sebep olabilir. Öncelikle belirtmek isteriz ki her zaman araç üreticisinin önerdiği yağı kullanmanız gerekir. 5w30 motor yağı -30ºC kadar düşük ve 35ºC yüksek sıcaklıklarda rahatlıkla çalışabilir. Bulunduğunuz şehirde mevsim şartları sürekli değişkenlik gösteriyorsa bu yağları kullanabilirsiniz.

5w30 yağı neden bu kadar tercih ediliyor ?

5w30 motor yağı: motorun iç kısmını sıcak ve soğuk hava koşullarında iyi yağlamakta ve korumaktadır. Mevsimlere göre yağ değiştirme zorunluluğunu ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca uzun km ömrü de mevcuttur. Yağ pompası üzerinde çok az baskı yapmakta ve yakıt tüketimi konusunda başarı sağlamaktadır.

Yorum yapın