5w30 Motor Yağı Hangi Araçlarda Kullanılır ?

Yüksek sıcaklıklara karşı oldukça dayanıklılık gösteren ve soğuk havalarda akışkanlığını koruyabilen 5w30 yağları piyasada en çok tercih edilen ve kullanılan bir yağ çeşididir. Yeni nesil birçok araç 5w30 yağlarını kullanarak mükemmel bir yağlamaya ve motor performansına ulaşır.

5w30’un diğer yağlardan farkı nedir?

5w30 motor yağında ki kış viskozite değeri 5 olmaktadır. Yani 10w30 yağ ile kıyasladığımız da daha düşük sıcaklıklarda daha incedir. Sentetik yapıda olması ve daha düşük sıcaklıklarda daha az kalın olması bu yağı tercih edilebilir yapmaktadır.

5W-30 Yağı Hangi Araçlarda Kullanılır ?

5w30 motor yağı özellikle soğuk bölgelerde araç kullananlar için çok daha uygun olmaktadır.

Düşük viskoziyesi sebebiyle, hafif ticari araçlarda ve benzinli-dizel araçlarda kullanılabilir. 5W-30 motor yağı aşağıda ki amaçlar içinde tercih edilebilir.

  • Mükemmel motor koruması isteyen araç kullanıcıları bu yağı tercih edebilir.
  • Binek benzinli ve dizel araçlarda kullanılabilir.
  • Hafif ticari araçlar
  • Yeni nesil araçlar

5W30 yağı hem araç motor sağlığını korumakta hem de çok daha iyi kalitede olduğu için birçok araç sürücüsü tarafından tercih edilir. Şimdi diğer detaylara göz atalım.

5w30 yağını ne zaman kullanmalıyım?

Yüksek performanslı birçok araç motorunun ihtiyaçlarını karşılayacak 5w30 motor yağını kullanmak için birçok sebep olabilir. Öncelikle belirtmek isteriz ki her zaman araç üreticisinin önerdiği yağı kullanmanız gerekir. 5w30 motor yağı -30ºC kadar düşük ve 35ºC yüksek sıcaklıklarda rahatlıkla çalışabilir. Bulunduğunuz şehirde mevsim şartları sürekli değişkenlik gösteriyorsa bu yağları kullanabilirsiniz.

5w30 yağı neden bu kadar tercih ediliyor ?

5w30 motor yağı: motorun iç kısmını sıcak ve soğuk hava koşullarında iyi yağlamakta ve korumaktadır. Mevsimlere göre yağ değiştirme zorunluluğunu ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca uzun km ömrü de mevcuttur. Yağ pompası üzerinde çok az baskı yapmakta ve yakıt tüketimi konusunda başarı sağlamaktadır.

Yorum yapın