Yazılım İle Beygir Gücü Yükseltmek

Teknolojinin gelişimi ile günümüz de birçok araç enjeksiyon sistemi ile gelmektedir. Bu sistemler hem beyin (ecu) hem de sensörler sayesinde hava ve yakıt oranlarını otomatik ayarlamamıza yardımcı olur. Eski teknoloji araçlarda ise hava ve yakıt oranları manuel olarak ayarlanmaktadır. Bu gibi işlemler yeni araçlarda belirli yazılımlar ile çok kolay hale getirilmiştir ve birkaç tuş ile kısa sürede ayarlanabilmektedir. Bu tür araçlar da beygir gücü yükseltme yapılabilmektedir. Yazılım atma tabiri dediğimiz olay tamda budur. Birçok kullanıcı yazılım ile beygir gücü arttırma gibi yollara başvurmaktadır.

Yazılım İle Beygir Gücü Arttırma

Otomobiller motor sıcaklığına tam anlamıyla gelene kadar fazla yakıt yollar. Motor ısındığı zamanda bu oran 6/1 şeklinde sabitlenir.  Kısaca bahsetmek gerekirse 7/1 oranın da ( 7 yakıt- 1 hava ) karışım olduğunda araç daha hızlı gidebilir ve performansı artmış olur. Fakat beraberinde yakıt tüketimi de artmış olacaktır. Bunu ayarlamanın yolu ise yazılım atmak dediğimiz olaydır. Araçlar fabrikada belirlenen değerler ile çıkar ve bu yazılımlar oldukça uzun ömürlülük açısından kodlanmış şekilde gelir.

Yazılım ile 8-10 beygir arasında güç yükseltimi mümkündür. Bunu da ayarlamanın  en iyi yolu değeri öngörülen şartlarda artırmaktır. Değeri azaltır veya çok yükselirseniz gerekli karışımlar oransız olacağı için araçta birçok yakıt çekiş problemleri olabilmektedir.

Yazılım ile beygir gücü arttırma zararlımı?

Yazılımlar ile motor ömründe azalmalar olur. Bunun en iyi yolu yazılım attıktan sonra donanım değişikliği yapılmasıdır. Donanımlarda olan değişiklikler ile yazılım ile entegre hale gelir ve motor ömründe daha da geliştirilmeler yapılabilir.

Yazılım ile beygir gücü yükseltme fiyatları

Aracınız tutulan bir model ve oldukça fazla kullanılıyorsa bu araçlara yazılım ile beygir gücü yükseltme fiyatları ortalama olarak 150-250 TL arasındadır. Fiyatlar ilden ile değişkenlik gösterebilmektedir. Fakat piyasası olmayan bir araç kullanıyorsanız bunun ayarlarının yapılması daha uzun süreceğinden 1000 TL ve üstü fiyatlar çıkabilir.

Dizel araçlarda Performans arttırma

Günümüz de dizel araçlara da yazılım atılabilmektedir. Özellikle günümüzde bazı dizel araçların gaza basıldığı zaman arkadan yoğun bir şekilde siyah duman attığını görürüz. Özellikle Opel Corsa gibi birçok araçlarda yazılım ile beygir yükseltilmesi yapılmaktadır. Fakat dizel motorların bakım masraflarının diğer araçlara göre daha ağır olacağından dolayı kararınızı iyi vermeniz ve bir profesyonelden destek almanızı tavsiye ederiz.

Motor Yüzdesi nasıl yükseltilir

Yazılım ile oynayarak motor yüzdesi yükseltmek mümkün değil ancak aracınız bakımlarını zamanı gelmeden yaparak motor yüzdenizi her zaman üst seviyede tutabilirsiniz. Motor Yüzdesi nasıl yükseltilir diye bu konuda çok soru geliyordu ancak yazılımla oynamak genelde araca zarar verir.

Motor yüzdesinin sabit tutulmasının en iyi yöntemi düzenli yapılan bakımlardır. Herhangi bir yazılımın motor yüzdesini yükseltmeyeceğini belirtmemiz gerekir. Fakat motor yüzdesi düşükse bunu gerekli tamir yöntemleri ile artırabilirsiniz. Motor rektefiye sonrası motor yüzdeleri fabrikasyon seviyelere gelebilir.

Yorum yapın