Yazılım İle Beygir Gücü Yükseltmek

Teknolojinin gelişimi ile günümüz de birçok araç enjeksiyon sistemi ile gelmektedir. Bu sistemler hem beyin (ecu) hem de sensörler sayesinde hava ve yakıt oranlarını otomatik ayarlamamıza yardımcı olur. Eski teknoloji araçlarda ise hava ve yakıt oranları manuel olarak ayarlanmaktadır. Bu gibi işlemler yeni araçlarda belirli yazılımlar ile çok kolay hale getirilmiştir ve birkaç tuş ile kısa sürede ayarlanabilmektedir. Bu tür araçlar da beygir gücü yükseltme yapılabilmektedir. Yazılım atma tabiri dediğimiz olay tamda budur. Birçok kullanıcı yazılım ile beygir gücü arttırma gibi yollara başvurmaktadır.

Yazılım İle Beygir Gücü Arttırma

Otomobiller motor sıcaklığına tam anlamıyla gelene kadar fazla yakıt yollar. Motor ısındığı zamanda bu oran 6/1 şeklinde sabitlenir.  Kısaca bahsetmek gerekirse 7/1 oranın da ( 7 yakıt- 1 hava ) karışım olduğunda araç daha hızlı gidebilir ve performansı artmış olur. Fakat beraberinde yakıt tüketimi de artmış olacaktır. Bunu ayarlamanın yolu ise yazılım atmak dediğimiz olaydır. Araçlar fabrikada belirlenen değerler ile çıkar ve bu yazılımlar oldukça uzun ömürlülük açısından kodlanmış şekilde gelir.

Yazılım ile 8-10 beygir arasında güç yükseltimi mümkündür. Bunu da ayarlamanın  en iyi yolu değeri öngörülen şartlarda artırmaktır. Değeri azaltır veya çok yükselirseniz gerekli karışımlar oransız olacağı için araçta birçok yakıt çekiş problemleri olabilmektedir.

Yazılım ile beygir gücü arttırma zararlımı?

Yazılımlar ile motor ömründe azalmalar olur. Bunun en iyi yolu yazılım attıktan sonra donanım değişikliği yapılmasıdır. Donanımlarda olan değişiklikler ile yazılım ile entegre hale gelir ve motor ömründe daha da geliştirilmeler yapılabilir.

Yazılım ile beygir gücü yükseltme fiyatları

Aracınız tutulan bir model ve oldukça fazla kullanılıyorsa bu araçlara yazılım ile beygir gücü yükseltme fiyatları ortalama olarak 350-550 TL arasındadır. Fiyatlar ilden ile değişkenlik gösterebilmektedir. Fakat piyasası olmayan bir araç kullanıyorsanız bunun ayarlarının yapılması daha uzun süreceğinden 3000 TL ve üstü fiyatlar çıkabilir.

Dizel araçlarda Performans arttırma

Günümüz de dizel araçlara da yazılım atılabilmektedir. Özellikle günümüzde bazı dizel araçların gaza basıldığı zaman arkadan yoğun bir şekilde siyah duman attığını görürüz. Özellikle Opel Corsa gibi birçok araçlarda yazılım ile beygir yükseltilmesi yapılmaktadır. Fakat dizel motorların bakım masraflarının diğer araçlara göre daha ağır olacağından dolayı kararınızı iyi vermeniz ve bir profesyonelden destek almanızı tavsiye ederiz.

Stage 1 Yazılım Kaç Beygir?
Stage 1 Yazılım Kaç Beygir?

Motor Yüzdesi nasıl yükseltilir

Yazılım ile oynayarak motor yüzdesi yükseltmek mümkün değil ancak aracınız bakımlarını zamanı gelmeden yaparak motor yüzdenizi her zaman üst seviyede tutabilirsiniz. Motor Yüzdesi nasıl yükseltilir diye bu konuda çok soru geliyordu ancak yazılımla oynamak genelde araca zarar verir.

Motor yüzdesinin sabit tutulmasının en iyi yöntemi düzenli yapılan bakımlardır. Herhangi bir yazılımın motor yüzdesini yükseltmeyeceğini belirtmemiz gerekir. Fakat motor yüzdesi düşükse bunu gerekli tamir yöntemleri ile artırabilirsiniz. Motor rektefiye sonrası motor yüzdeleri fabrikasyon seviyelere gelebilir.

Stage 1 Yazılım Kaç Beygir?
Stage 1 Yazılım Kaç Beygir?

Yazılımla kaç beygir artar?
Araç yazılımları farklı seviyelerde(stage) yapılmaktadır. Bir’den Beş’e kadar farklı seviyelerde yapılan yazılımlar araç tipine ve atılan yazılıma göre fark göstermekle beraber ortalama 15 ile 55  Beygir arasında bir güç artışı sağlamaktadır. Stage bir(ilk seviye) normal araçlarda ortalama 15 beygir güç artışı sağlarken, aynı yazılım spor bir arabada yeni bir filtre ile 30 beygire kadar güç artışı olur. Bir araçtaki beygir gücü aracın performansını doğrudan etkiler. Bundan dolayı bir aracın beygiri ne kadar fazlaysa doğal olarak gücü de o ölçüde artış gösterecektir. Yazılımla beygir gücü arttırma konusunda mutlaka bu alanda uzman olanların sürece dahil olması gerekmektedir.

Yazılımla kaç beygir artar?
Yazılımla kaç beygir artar?

Beygir Gücü Nasıl Arttırılır?
Motorunuzun beygir gücünü hızlı, ucuz, güvenilir ve yüksek bir şekilde arttırmanın en mantıklı yolu yüksek akışlı bir spor hava filtresi takmaktır. Motorunuza daha rahat hava girişi olması bu artışı sağlamaktadır. Bu sayede rahatlıkla motorunuzu birkaç beygir gücü yükseltebilirsiniz. Yüksek akışlı spor bir egzoz taktırmak da aynı işlevi görecek ve birkaç birlik artış sağlayacaktır. Beygir gücü doğrudan aracınızın performansıyla ilgilidir. Esasında aracınızın kaç beygir olduğu elbette ki önemlidir. Ancak bu aşamada aracınızın bakımlı olması da önemli olan bir diğer kriter olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü aracınızın beygir sayısı ne kadar çok olursa olsun aracınızda şayet bakım yoksa aracınızdan istediğiniz performansı elde edemezsiniz.

Beygir Gücü Nasıl Arttırılır?
Beygir Gücü Nasıl Arttırılır?

Soft Yazılım Kaç Beygir Artırır?
Son yıllarda otomobil ve motor teknolojisinde yaşanan gelişmeler doğrultusunda motorda değişiklik yapmadan yazılımlar ile güç arttırmak mümkün. Chiptuning ile yapılacak bir soft yazılım 15 ile 55 beygir arasında güç artışı sağlamaktadır. Bir’den beş’e kadar numaralandırılan bu aşamalar aşamaya ve arabaya göre değişik beygir artışları sağlamaktadır. Ortalama olarak 25 beygir güç arttırmaktadır. 25 beygir gücü miktarı aracınızda bariz bir şekilde yüksek bir güç performans hissetmenizi mümkün kılacaktır. Ancak bu tarz işlemleri yaptırırken mutlaka uzmanlara yaptırıyor olmanız şarttır. Ancak bu sayede tam olarak istediğiniz etkiye sahip bir şekilde bir performans elde edebilirsiniz.

Soft Yazılım Kaç Beygir Artırır?
Soft Yazılım Kaç Beygir Artırır?

Stage 1 Yazılım Kaç Beygir?
Seviye(stage) bir yazılımda motorun daha yüksek hacimde bir hava alması, hava alışının rahatlatılması amaçlanmaktadır. Bu sayede daha rahat hava alabilen motor daha yüksek bir performans göstermektedir. Seviye(stage) Bir yazılımla birkaç beygir olarak bir artış görmeniz mümkündür. 15 ile 20 beygir arasında beygir artışı sağlamaktadır. Spor arabalarda daha yüksek etki göstermekte ve 20 beygiri rahatlıkla bulmaktadır. Bütün bu bilgiler doğrultusunda aracınıza yazılımla performans katkısı sunabilirsiniz. Bunu beygir seviyesini arttırarak yapabilirsiniz. Ancak bu tarz işlemlerde mutlaka alanında uzman olanlardan hizmet almaya dikkat etmelisiniz.

Yorum yapın