Trafik Sigortası Nasıl Alınır?

Detayları araca ve kişiye göre farklılık gösteren trafik sigortası bütün sigorta acenteleri aracılığıyla yapılabilir. Ancak acentelerin tavan fiyatı aşmamak kaydıyla serbest fiyat belirleme hakkı vardır. Bu nedenle her yıl sigorta yaptırırken ya da online trafik sigortası teklifi alırken farklı şirketleri bir arada incelemeniz tavsiye edilir.

Bu teklifleri internet üzerinden temel bilgilerinizi girerek birkaç dakika içerisinde alabilirsiniz. Sunulan tekliflerden en uygun olanını seçebilir, onay verip prim ödemesi yaparak sigortanızı başlatabilirsiniz. Yapacağınız sigortanın süresi 1 yıldır. Bu sürenin sonunda poliçenizi yenilemeniz gerekir. Eğer sigortalı olduğunuz süre içerisinde sigortaya konu bir kaza durumu yaşanmazsa hasarsızlık indirimi hakkınız olacaktır.

Geçmiş dönemde kaza yapıp yapmama oranına göre belirlenen indirim hali herkes için geçerlidir. Kaza durumu söz konusu olduğunda poliçe için ödeyeceğiniz tutar artacaktır. E-sigortam aracılığıyla trafik sigortası yaptırdığınızda maliyetiniz her zaman minimum seviyede olacaktır.

Trafik Sigortası Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

Zorunlu trafik sigortası yenilenmediğinde aracın bu şekilde trafiğe çıkması yasalara aykırıdır. Bu nedenle poliçe yaptırdığınız tarihe dikkat etmeli, bitiş tarihinden önce poliçenizi yeniletmelisiniz. Eğer yenileme yapmazsanız her ay için % 5 oranında gecikme zammı uygulanacaktır. Bu gibi gecikmelerde hasarsızlık indirimi hakkınız da kaybolacaktır.

Kaza anında karşı tarafı güvence altına alan sigorta hem bedensel hem de maddi zararları karşılar. Online trafik sigortası teklifi alırken sigorta teminatının ne kadar olduğunu incelemeli ve poliçenizi mümkün olduğunca geniş yapmalısınız.

Trafikte meydana gelebilecek risklere karşı korunaklı olmak istiyorsanız e-sigortam üzerinden sigortanızı yaptırabilir ya da yenileyebilirsiniz. Trafik sigortasına ek olarak kasko sigortası yaptırdığınızda elde edeceğiniz avantajlar daha fazla olacaktır. Bunlardan faydalanabilmek için doğrudan müşteri destek hattı ile iletişime geçebilirsiniz.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.