Torsiyon Nedir, Nasıl Çalışır?

Torsiyon nedir sorusunun cevabı en temel tanımıyla yol tutma kuvvetini arttırabilmek için kullanılan bir sistemdir olarak verilebilir. Genellikle araçların arka tekerleklerine uygulanan sistem, bazı araçlarda önde de bulunabilmektedir. İki yatay tekerlek arasındaki boruya torsiyon deniyor. Torsiyon tekerleklere ve şaseye bağlanır. Torsiyon olan arabaların çukura girmesi durumunda çıkması sistem sayesinde daha kolay olur. Özellikle engebeli ve bozuk yollarda sürüş konforu sunar.

B serisi araçlarda bulunan torsiyon günümüzde bazı C serisi araçlarda da bulunuyor. Sistemin yaygın olarak kullanılması üretim ve montajının da kolay olmasından kaynaklanıyor. Torsiyon, aks ve köprü şeklinde 2 farklı parçadan oluşur. Yer tasarrufu sağlayan ufak boyuttaki sistem aynı zamanda hafiftir.

Araçta geniş bagaj hacmine olanak tanıyan sistemin bakımı da oldukça kolaydır. Diğer süspansiyon sistemlerine göre basit olan bu sistemin kullanımının artması tüm bu avantajları sayesindedir.

Torsiyon Nasıl Çalışır?

Torsiyon nasıl çalışır sorusunun cevabı oldukça basittir. Sistemin ana kısmı çubuktur ve torsiyon çubuğu asıl işlevi yerine getirir. Çubuk “U” şeklindedir ve sağ arka tekerleğe bir darbe geldiğinde darbeyi yayı sayesinde sol tekerleğe iletir. Sol tekerin de aynı şekilde çukura girmesi veya kavisten geçmesi durumunda söz konusu yay gerilir. Gerilen yay torsiyon çubuğu sayesinde diğer tekerleğe iletir. Böylece araca gelebilecek darbelerin oluşturduğu hasar azaltılır.

YouTube video

Hızlı viraj alındığında torsiyon yayına çok fazla baskı olacağından bu durum tehlike yaratabilir. Basınç nedeniyle arka tekerleklerin havaya kalkması da söz konusu olabilir. Bu yüzden virajlara daha kontrollü girmek doğru olacaktır. Torsiyon sisteminin doğru şekilde çalışması için ön tekerleklerde kullanılmalıdır. Bunun nedeni aracın önünün arkadan daha hafif olmasıdır. 

Torsiyon Sisteminin Faydaları

Torsiyon sistemi kullanmanın birçok avantajı bulunur. Üretim esnasında montajının çok kolay olması, az parçadan oluştuğu için maliyetlerinin düşük olması gibi üreticiye sağladığı faydalar sistemin de ucuz olmasını sağlıyor.

Doğrudan alt şasiye bağlanan az parçalı sistem bu sayede yer kaplamaz. Aynı zamanda bakım ve parça maliyetlerinin de diğer süspansiyon sistemlerine göre daha düşük olması bu sistemi tercih edilebilir kılıyor.

Torsiyon ne işe yarar?

Araçlardaki iki tekerlek arasında yer alan U görünümündeki boru; torsiyonu tanımlar. Bu parça araçların çukur alanlara düştüğünde pratik bir şekilde çıkmasını mümkün kılar.

Torsiyon sorunu nedir?

Araçlarda fazla ağırlık bulunduğunda torsiyon parçasında eğilmeler yaşanılmaktadır. Böyle durumlarda torsiyonun tamir edilmesi şarttır.

Golf 8 torsiyon mu?

Golf 8 torsiyonlu araçlar arasında yer almaktadır. Ancak günümüzde Audi A3 ile yeni nesil Mercedes Benz A serisinde de bu tarz bölümler mevcuttur.

Yorum yapın