Tıkalı Egzoz Hararet Yapar mı?

Birçok kullanıcının merak ettiği sorular arasında tıkalı egzozun hararet yaptırıp yaptırmayacağı yer almaktadır. Tıkalı egzoz araçta birçok sorunu beraberinde getirebilmektedir. Bunu anlamanın yolları kolay olsa da bazı kullanıcılar hararet sorunundan ötürü birçok parçayı değiştiriyor fakat hala arıza çözülmemiş olmaktadır. Bazı motor ustalarının hararet konusunda egzozu en son çare olarak görmeleri sonucu masraf daha da büyümektedir.

Egzoz tıkanıklığı neden olur?

Egzoz tıkanıklığı yapan birçok etmen bulunur. Zamanında bakımı yapılmayan araçlarda daha fazla görülür. Maddeler halinde sıralamak gerekirse:

  • Kalitesiz yakıt kullanımı
  • Yanlış buji takılması
  • Oksijen sensöründe olası bir arızası
  • Bakımı zamanında yapılmaması

Egzoz tıkanıklığı belirtileri

  • Yakıt tüketimi artar
  • Çekiş düşer
  • Hararet artar
  • Gaz tepkisi çok düşer
  • Yokuşlarda araç bayılır
  • Çok tıkanması durumunda araç çalışmayabilir

gibi sebepler egsoz tıkanıklığına sebep olur. Bu gibi sorunlardan kurtulmak için zamanında bakım ve tamir işlerinin aksatılmaması gerekir. Peki egzoz araca hararet yaptırır mı?

Egzoz ömrü ne kadardır?

Tıkalı egzoz hararet yapar mı?

Egzoz sistemi tıkalı olan araçlarda çekiş düşüklüğü yaşanır. Bunun beraberinde rampa gibi yollara gelindiğinde hararetin hızla arttığı görülür. Tıkalı egzoz hem çekişte düşüklük hem de harareti arttırır. Fan motoru devreye girer fakat egzoz tıkalı olduğu için motor suyu derecesini düşüremez hale gelir. Bu aracın su kaynatmasına ve üst kapak contasının yanmasına doğru ilerler. Egzoz dumanı tıkalı egzozdan dışarı atılamayacağı için motora geri girer ve ısının artmasına sebebiyet verir. Bunla beraber birçok parça zarar görür.

Tıkalı egzoz araç motorunun çok ısınmasına neden olur ve çevredeki parçalara da zarar verebilir. Günümüz de egzoz tıkanıklığından dolayı alev almış araçlarda görülmektedir. Olası bir egzoz tıkanıklığında hemen egzoz sisteminin onarımı gereklidir. Bu şekilde yola çıkmak ciddi masraflar çıkartabilmektedir.

Egzoz ömrü ne kadardır?

Egzoz tıkanıklığı Turboyu etkiler mi?

Evet, egzoz tıkanıklığı doğrudan turboyu etkilemektedir. Üstelik bu tarz bir sorunun varlığı; motorun aşırı sıkışmasına da neden olmaktadır. Bir de egzoz tıkanıklığı doğrudan turbo miline etki ederken, bozulmasına neden olabilir. Egzoz sistemi tıkanmasına birçok farklı faktör neden olabilir. Egzoz borusu tıkanması, turboşarj arızası ve egzoz manifoldunda çatlak ya da sızıntı egzoz tıkanıklığına neden olabilir. Aracınızda egzoz tıkanıklığı mevcut olduğunda bu; aracınızın motorunda karşı basınca neden olacaktır. Bu da daha fazla baskı uygulanacağı anlamına gelir. Böylece aracınızda ısı yorgunluğu oluşturacaktır. Böylece aracınızda beklenmedik arızalarla karşılaşmanız da mümkün olacaktır. Dolayısıyla bu tarz bir sorun yaşıyorsanız; tamircinize gitmelisiniz!

Egzoz tıkanıklığı Turboyu etkiler mi?

Egzoz ömrü ne kadardır?

Standart bir egzoz parçasının ömrü 10 yıl kadardır. Şayet egzozunuzda bir tıkanıklık varsa ya da yıpranma durumu varsa hızlı bir şekilde bu parçayı değiştirmekte fayda vardır. Bir egzoz ömrü söz konusu olduğu zaman sadece 10 yıl ömür biçmek hatalı olabilir. Bununla birlikte egzoz ömrünün ortalama 80 bin km kadar olduğunu da göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Bu süre ya da km geçildiğinde egzozunuzun da değiştirilme vakti gelmiş demektir. Sonuç olarak Herhangi bir egzoz arızası fark ettiğinizde yapmanız gereken ilk şey, aracınızın daha fazla hasar görmemesi veya diğer bileşenlerine zarar vermemesi için aracınızı mümkün olan en kısa sürede bir tamirhaneye götürmektir.

Yorum yapın