Sigorta Kutusu Su Alırsa Ne Olur?

Özellikle acemi sürücüler diye tabir edebileceğimiz sürücülerin haberdar dahi olmadığı araç sigorta kutusu, aracın farklı aksamlarının çalışabilmesi için büyük öneme sahiptir. Sigorta kutusu su alırsa ne olur? Sorusuna cevap bulacağınız bu yazımızda, görünümü basit ancak görevleri oldukça önemli olan sigorta kutuları hakkında farklı bilgilerde sunduk.

Sigorta Kutusu Ne İşe Yarar?

Normal evlerimizde kullandığımız sigortalar gibi benzer görevleri bulunan araç sigorta kutuları, arıza durumunda tepki vererek özellikle elektrik aksamından kaynaklı olarak aracın yanmasını ya da daha büyük arıza vermesini önler.

Görünüm olarak küçük birer çipi andıran sigortalar, fiyat bakımından da birkaç lira değerinde parçalar olsa da önemli görevleri yerine getirirler.

Aracın herhangi bir elektrik aksamında başta kısa devre olmak üzere farklı elektrik sorunlarının ortaya çıkması durumunda, bu sigortalar devreye girerek ilgili bölgeyle elektrik bağlantısını keserler. Bu sayede o arızadan kaynaklı olarak daha fazla ve büyük çapta arızanın ortaya çıkması da engellenmiş olur.

Sigortanın atması durumunda ise, arızayı besleyen hatta bağlı olan diğer elektrikli parçaların çalışmaması da söz konusudur. Tıpkı evlerimizde olduğu gibi, aracın tüm elektrik sistemi, bu sigorta kutuları ile beslenmektedir.

Farklı amperlere göre farklı güçteki hatları besledikleri için, amper gücüne uygun alanlar için kullanılması önemlidir. Yani 5 amperlik bir elektrik sistemi üzerinde 3 amperlik bir sigorta kullanmak, en ufak şeyde hatta durup dururken dahi sıklıkla sigortanın atmasına ve bozulmasına neden olacaktır.

Sigorta Kutusu Su Alırsa Ne Olur?

Sigorta kutusu su alırsa neler olur ? Sorusunun cevabına gelecek olursak, bu alanların suyla temasından kesinlikle kaçınılmalıdır. Aksi halde elektrik sisteminin kısmi ya da tamamen çalışmaması gibi sorunlar ortaya çıkabileceği gibi, kalıcı sorunların görülmesi de mümkündür.

Doğrudan sigortayla alakalı sorunlara karşı önlem almak için, her sigortanın aynısından birer tane yedek bulundurmanız faydalı olacaktır. sigorta kutusu su aldıktan sonra herhangi bir sorun o an için görülmeyecek olsa bile, burada suya bağlı olarak ortaya çıkacak oksitlenme ileri de sigortanın beslediği hattın çalışmaması gibi sorunların görülmesine neden olabilir.

Sigorta kutusu su alırsa konusu hakkında ve araç sigorta kutularıyla alakalı aklınıza takılanları, yorum kısmından editörlerimize sorabilirsiniz.

Sigorta kutusu kac para?
Sigorta kutusu kac para?

Sigorta kutusu neden bozulur?

Araçlarda sigorta kutuları en çok aşırı ısınma nedeniyle bozulur. Yine araçlardaki sonradan eklenmiş olan aksesuarlardan kaynaklı sorunlar da sigorta kutusunun bozulmasına neden olabilir. Sigorta kutusu arabanın kullanımından dolayı bozulabilir. Araç sigorta kutuları, aracınızın elektrik sistemini korumaya yardımcı olan kablolardan ve sigortalardan oluşur. Bu sigortalar aşırı akım veya kısa devreyi önlemek için kullanılır. Arabanızın sigorta kutusunun kırıldığını gördüğünüzde, sigortayı yenisiyle değiştirme zamanı gelmiştir. Böyle bir sorun yaşıyorsanız mutlaka hızlı bir şekilde tamircinize uğramanızda fayda vardır.

Sigorta kutusu neden bozulur?
Sigorta kutusu neden bozulur?

Sigorta yanması nasıl anlaşılır?

Otomobillerde sigorta yanması sorunu gündeme geldiği zaman sigortada yer alan gerilimin test edilmesi gerekmektedir. Burada multimetrenizi ohmmetre pozisyonuna getirmeniz gerekir. Sonrasında sigortalarda problaarın bağlantısını gerçekleştirmelisiniz. Devamında sigortadaki gerilimi test ettiğiniz zaman şayet 1 değerini görürseniz artık sigortanızın kullanılamaz bir hale geldiğini söyleyebiliriz. Yalnız ölçüm sonucunda sıfır ya da sıfıra yakın bir değer karşınıza çıkarsa sigortadan akım geçiyor demektir. Sigorta kutuları;

 • Kötü bağlantı
 • Düşük kaliteli kablolar
 • Akımın aşırı yüklenmesi
 • Kısa devre vb. nedeniyle aşırı voltaj beslemesi

Durumlarında yanmaktadır. Burada aracınıza aracınız için yeni bir donanım alırken dikkatli hareket etmenizde fayda vardır. Ancak bu sayede aracınızda sigorta yanması gibi sorunları daha az yaşarsınız!

Sigorta yanması nasıl anlaşılır?
Sigorta yanması nasıl anlaşılır?

Sigorta kutusu kac para?

Sigorta kutusu fiyatları marka ve modele göre değişiklik göstermekle birlikte Viko 24’lü sigorta kutusu ortalama 400 TL civarındadır. Sigorta kutusu tipik olarak, sigortalar için bir dizi yuvaya sahip metal bir kasadır. Bu tür kasaların üretim kalitesi vs gibi özellikler, bu tür parçaların fiyatları üzerinde etkili olmaktadır. Sigorta kutusu satın alacaksanız ilk önce aracınızın hangi model ve markayla uyumlu bir özelliğe sahip olduğuna dikkat etmek durumundasınız. Yine aracınıza sigorta kutusu alacaksanız mutlaka kapsamlı bir fiyat araştırması yapmalısınız. Sonuç olarak sigorta kutusu tamiri konusunda bir hizmet alacaksanız mutlaka alanında uzman olanlardan bu tür bir hizmeti alıyor olmaya dikkat etmelisiniz.

“Sigorta Kutusu Su Alırsa Ne Olur?” üzerine 3 yorum

 1. merhaba 2010 model ford focus sahibiyim arabamin icerdeki sigorta paneline su kacti kurulatip temizlettim ama dortlu sinyallaerim kendiliginden yanip sonuyor bazen saat basi devamli oluyor. bunun icin ne yapmaliyim. araci bilgisayara baglatsam arizayi bulabilirmiyiz. ayrica dortlu flasorlerin sigortasini cikarsam sinyaller calisirmi yoksa tek sigortayami bagli tesekkurler.

  Cevapla
 2. İyi günler bugün kaputu açtım motora silerken bir anda yağmur başladı ve sigorta kutusuna su damladı sigorta kutusunun olduğu yerden yanma tabiriyle Duman çıkmaya başladı ben de bunu görünce hemen aküyü söktüm şu anda ne yapmalıyım

  Cevapla
  • Aküyü çıkartmak en iyi çözüm olmuş burada. Bu şekilde çalıştırmamanız gerekir. Hemen yakındaki bir servisi veya ustanız varsa çağırmalı ve durumu kontrol ettirmeniz önerilir.

   Cevapla
Yorum yapın