Bakım Onarım 288 0

Sigorta Kutusu Su Alırsa Ne Olur?

Özellikle acemi sürücüler diye tabir edebileceğimiz sürücülerin haberdar dahi olmadığı araç sigorta kutusu, aracın farklı aksamlarının çalışabilmesi için büyük öneme sahiptir. Sigorta kutusu su alırsa ne olur? Sorusuna cevap bulacağınız bu yazımızda, görünümü basit ancak görevleri oldukça önemli olan sigorta kutuları hakkında farklı bilgilerde sunduk.

Sigorta Kutusu Ne İşe Yarar?

Normal evlerimizde kullandığımız sigortalar gibi benzer görevleri bulunan araç sigorta kutuları, arıza durumunda tepki vererek özellikle elektrik aksamından kaynaklı olarak aracın yanmasını ya da daha büyük arıza vermesini önler.

Görünüm olarak küçük birer çipi andıran sigortalar, fiyat bakımından da birkaç lira değerinde parçalar olsa da önemli görevleri yerine getirirler.

Aracın herhangi bir elektrik aksamında başta kısa devre olmak üzere farklı elektrik sorunlarının ortaya çıkması durumunda, bu sigortalar devreye girerek ilgili bölgeyle elektrik bağlantısını keserler. Bu sayede o arızadan kaynaklı olarak daha fazla ve büyük çapta arızanın ortaya çıkması da engellenmiş olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Motor Kulağı Ve Motor Takozu arızası nasıl anlaşılır?

Sigortanın atması durumunda ise, arızayı besleyen hatta bağlı olan diğer elektrikli parçaların çalışmaması da söz konusudur. Tıpkı evlerimizde olduğu gibi, aracın tüm elektrik sistemi, bu sigorta kutuları ile beslenmektedir.

Farklı amperlere göre farklı güçteki hatları besledikleri için, amper gücüne uygun alanlar için kullanılması önemlidir. Yani 5 amperlik bir elektrik sistemi üzerinde 3 amperlik bir sigorta kullanmak, en ufak şeyde hatta durup dururken dahi sıklıkla sigortanın atmasına ve bozulmasına neden olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Hızlanırken Tekleme Oluyor Sorunu ve Çözümleri

Sigorta Kutusu Su Alırsa Ne Olur?

Sigorta kutusu su alırsa neler olur ? Sorusunun cevabına gelecek olursak, bu alanların suyla temasından kesinlikle kaçınılmalıdır. Aksi halde elektrik sisteminin kısmi ya da tamamen çalışmaması gibi sorunlar ortaya çıkabileceği gibi, kalıcı sorunların görülmesi de mümkündür.

Doğrudan sigortayla alakalı sorunlara karşı önlem almak için, her sigortanın aynısından birer tane yedek bulundurmanız faydalı olacaktır. sigorta kutusu su aldıktan sonra herhangi bir sorun o an için görülmeyecek olsa bile, burada suya bağlı olarak ortaya çıkacak oksitlenme ileri de sigortanın beslediği hattın çalışmaması gibi sorunların görülmesine neden olabilir.

Sigorta kutusu su alırsa konusu hakkında ve araç sigorta kutularıyla alakalı aklınıza takılanları, yorum kısmından editörlerimize sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir