Rot Balans Ayarının Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Aslına bakacak olursak çoğu kişi rot balans kelimesini tek sanıyor. İşin gerçeği rot ayarı farklı, balans ayarı farklı işlemlerdir. Otomobil terimlerinin her zaman kafa karıştırdığı ve yıllardır oto tamir işi yapan bazı ustaların bile karıştırdığı konular vardır elbette. Rot balans ayarının bozuk olduğu nasıl anlaşılır sorusunun cevabını veremeyecek otomobil kullanıcısı yoktur sanıyorum. Fakat yine de üzerinden tekrar geçmek, rot ve balans ayarının nasıl yapıldığına bakmak lazım.

Rot Balans Ayarının Bozuk Olması

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Özellikle bozuk ve çukurlu yollarda aktif kullanılan araçların sıkça karşılaştığı bir durumdur rot balans ayarının bozulması. Rot balans ayarı bozuk olan araç, düz yolda bile gitse sürekli sağa sola çekme yapar. Aracı kullanan kişi bunun farkına çok net bir şekilde varır. Ortalama her 5- 10.000 kilometrede bir rot balans ayarının yapılması gerekir.

Rot Ayarı Nedir?

Rot ayarı, lastikler arasındaki açı ve mesafenin eşit olması için yapılan bir ayardır. Rot ayarı bozuk olan araç sürekli sağa ve sola çekme yapar, sürücüyü güvensiz hissettirmesinin yanı sıra araca da zarar verir. Rot ayarının bozulması anlaşıldığında hemen müdahale edilmez ise aracın tekerleklerinin dişlileri sıyrılır ve lastik ömrü oldukça azalır.

Balans Ayarı Nedir?

Balans ayarının bozuk olduğu nasıl anlaşılır? Bu sorunun cevabı oldukça basit. Eğer aracınız yolda giderken titreme yapıyor ve sürat yükseldikçe daha da artıyor ise balans ayarı bozulmuş demektir. Balans ayarı, araç ağırlığının tekerleklere eşit miktarlarda dağılmasına verilen isimdir. İngilizce karşılığı olan dengeyi sağlamaktır.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.