Rot Balans Ayarının Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Aslına bakacak olursak çoğu kişi rot balans kelimesini tek sanıyor. İşin gerçeği rot ayarı farklı, balans ayarı farklı işlemlerdir. Otomobil terimlerinin her zaman kafa karıştırdığı ve yıllardır oto tamir işi yapan bazı ustaların bile karıştırdığı konular vardır elbette. Rot balans ayarının bozuk olduğu nasıl anlaşılır sorusunun cevabını veremeyecek otomobil kullanıcısı yoktur sanıyorum. Fakat yine de üzerinden tekrar geçmek, rot ve balans ayarının nasıl yapıldığına bakmak lazım.

Rot Balans Ayarının Bozuk Olması

Özellikle bozuk ve çukurlu yollarda aktif kullanılan araçların sıkça karşılaştığı bir durumdur rot balans ayarının bozulması. Rot balans ayarı bozuk olan araç, düz yolda bile gitse sürekli sağa sola çekme yapar. Aracı kullanan kişi bunun farkına çok net bir şekilde varır. Ortalama her 5- 10.000 kilometrede bir rot balans ayarının yapılması gerekir.

Rot Ayarı Nedir?

Rot ayarı, lastikler arasındaki açı ve mesafenin eşit olması için yapılan bir ayardır. Rot ayarı bozuk olan araç sürekli sağa ve sola çekme yapar, sürücüyü güvensiz hissettirmesinin yanı sıra araca da zarar verir. Rot ayarının bozulması anlaşıldığında hemen müdahale edilmez ise aracın tekerleklerinin dişlileri sıyrılır ve lastik ömrü oldukça azalır.

Balans Ayarı Nedir?

Balans ayarının bozuk olduğu nasıl anlaşılır? Bu sorunun cevabı oldukça basit. Eğer aracınız yolda giderken titreme yapıyor ve sürat yükseldikçe daha da artıyor ise balans ayarı bozulmuş demektir. Balans ayarı, araç ağırlığının tekerleklere eşit miktarlarda dağılmasına verilen isimdir. İngilizce karşılığı olan dengeyi sağlamaktır.

Rot balans ayarı neden önemlidir?

Rot balans bozuksa ses yapar mı?

Evet, aracınızda rot balans bozuksa bu sorun sese neden olabilir. Özellikle aracınızla viraj döndüğünüz zaman ön tekerlekten ses duyuyorsanız; bu rot ve balanstaki ayarların bozulduğu anlamına yorumlanabilir. Tümseklerin veya çukurların üzerinden geçerken bir tıkırtı sesi duyabilirsiniz ve bu can sıkıcı olabilir. Çoğu durumda, bunun nedeni dengesiz bir rot balans ayarıdır. Ancak, arabanızın daha güçlü bir ses çıkardığını fark ederseniz, tekerleklerinizle ilgili çözülmesi gereken başka sorunlarınız olabilir. Bundan dolayıdır ki böyle durumlarda hızlı bir şekilde aracınızı tamirciye götürmenizde fayda vardır. Bir balans ayarı bozulduğunda, lastiklerinizin iç kısmında hasara yol açabilir ve sonunda lastiklerin patlamasına neden olabilir.

Rot balans bozuksa ses yapar mı?

Rot balans ayarı ne kadar sürer ve ücreti nedir?

Genel rot balans ayarının 30 dakika içerisinde tamamlanması beklenmektedir. Rot balans ayarının ücretiyse 100 ile 200 TL arasında değişiklik göstermektedir. Bu süre tamircinizin ne kadar meşgul olduğuna ve sizin için ne tür bir iş planladıklarına bağlı olarak, aracınızın lastiklerinin yeniden balansı 1 saat de sürebilir. Tamircilerin çoğu, hepsi eşit ağırlığa gelene kadar her bir lastik üzerindeki ağırlık dağılımını gerektiği gibi otomatik olarak ayarlayan bilgisayarlı makineler kullanır. İşlemin tamamı tipik olarak lastik başına yaklaşık 10 dakika sürer. Bu nedenle, ortalama 30 ile 40 dakika arasında balans ayarının tamamlanması mümkün olacaktır. Ücretlendirme de yapılacak olan işlemin detaylarına göre değişiklik göstermektedir.

Rot balans ayarı ne kadar sürer ve ücreti nedir?

Rot balans ayarı neden önemlidir?

Rot balans ayarı, tekerleğin ağırlığını, titreşim olmadan sorunsuz dönmesini sağlayacak şekilde ayarlama işlemidir. Bir tekerleğin dengesi bozulursa, dönerken ses çıkarır. Burada denge, jant üzerine ağırlıklar takılarak sağlanmaktadır. Bu işlem genellikle yaklaşık yarım saat sürer. Ancak aracınızın tipine ve boyutuna göre değişir. Rot balans ayarı önemlidir! Çünkü tekerleklerinizi dengelemezseniz hasar görebilir ve beklenenden daha kısa sürede değiştirilmeleri gerekebilir. Bu tür işlemler, pahalı olabilir. Bu yüzden yılda en az bir kez kontrol ettirmeye değerdir. Bu aşamada rot balans ayarını mutlaka alanında uzman olan ustalara yaptırmanız şarttır!

Yorum yapın