Polen Filtresi Nedir, Ne İşe Yarar

Polen fitresi soğutma sistemi içinde sağlığımızı, sürüş kullanımımızı arttıran en önemli parçaların başında gelir. Rutin olarak her bakımda polen filtresi değişimi tavsiye edilmektedir. Teknik tabir olarak karşınıza “kabin filtresi” olarak da çıkabilen bu önemli parçayı klima filtresi olarak da duyabilirsiniz. İsimleri farklı farklı olsa da tamamı aynı görevi üstleniyor.

Polen filtresi ne işe yarıyor?

Polen filtresinin ana görevi dışarıdan gelen havanın aracın içine girmeden önce arıtılmasıdır. Bu işlemi süzgeçten geçirme olarak da düşünebilirsiniz. Gelen hava filtreden geçer ve ondan sonra aracınızın içine yansıtılır. Polen filtresi süzerken toz, toprak gibi dışarıdan gelebilecek bütün harici maddeleri üzerinde barındırır ve otomobilin içine girmesini engeller.

Piyasada ağırlıklı olarak iki çeşit polen filtresi satışı yapılmaktadır. Bunları şu şekilde sıralanabilir,

  • Karbonlu polen filtresi
  • Normal polen filtresi

Karbonlu polen filtresinin normal polen filtresinden en büyük farkı yapısında bulunan kimyasal karışımdır. Karbon adı verilen bu kimyasal karışım sayesinde filtre üzerindeki bakteriler sönümlenerek aracın içine aktarılmasını engelleme mantığı üzerine kurulur. Belirli bir süre etkili olsa da etkisini yıllar boyu gösterdiğini söyleyemeyiz. Yani karbonlu polen filtresi taktırdığınız için onu ebedi olarak orada tutamaz yine rutin periyodik bakım işlemi aşamasında tekrar değişmeniz gerekecektir. Normal polen filtresi ve karbonlu polen filtresinin çalışma mantığı tamamen aynı fakat dayanıklılığı ve bakteri aktarma özelliği kısmen farklıdır. Bu da karşımıza az da olsa fiyat farkı olarak çıkar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Araç Klimasından Kötü Koku Gelmesi Neden Olur

Özellikle astım ve koah gibi kronik nefes sorunu yaşayan hastalar için bu parça oldukça önemli bir hal oluyor. Bu kişilerin normal insanlara göre 2 kat daha dikkatli olması gerekli. Yani değişimi için illaki yağ bakım zamanının gelmesini beklemeyin. İki bakım arasında orta kısımda servise uğrayabilir ve polen filtresinin değişimini talep edebilirsiniz. Bu sağlığınız için oldukça önemli bir durum. Değişim maliyeti çok yüksek rakamlarda değil. Özellikle de sağlığınız için harcayacağınız bir meblağ olduğu düşündüğümüzde sizi çok da fazla etkilemeyecektir. Hatta bunun neden olabileceği artı rahatsızlıklarınız yüzünden hem sağlığınızı riske atabilir hem de bunu düzeltebilmek için oldukça yüksek rakamlar harcamanıza rağmen onu geri getiremeyebilirsiniz.

Yorum yapın