Polen Filtresi Nedir, Ne İşe Yarar

Polen fitresi soğutma sistemi içinde sağlığımızı, sürüş kullanımımızı arttıran en önemli parçaların başında gelir. Rutin olarak her bakımda polen filtresi değişimi tavsiye edilmektedir. Teknik tabir olarak karşınıza “kabin filtresi” olarak da çıkabilen bu önemli parçayı klima filtresi olarak da duyabilirsiniz. İsimleri farklı farklı olsa da tamamı aynı görevi üstleniyor.

Polen filtresi ne işe yarıyor?

Polen filtresinin ana görevi dışarıdan gelen havanın aracın içine girmeden önce arıtılmasıdır. Bu işlemi süzgeçten geçirme olarak da düşünebilirsiniz. Gelen hava filtreden geçer ve ondan sonra aracınızın içine yansıtılır. Polen filtresi süzerken toz, toprak gibi dışarıdan gelebilecek bütün harici maddeleri üzerinde barındırır ve otomobilin içine girmesini engeller.

Piyasada ağırlıklı olarak iki çeşit polen filtresi satışı yapılmaktadır. Bunları şu şekilde sıralanabilir,

  • Karbonlu polen filtresi
  • Normal polen filtresi

Karbonlu polen filtresinin normal polen filtresinden en büyük farkı yapısında bulunan kimyasal karışımdır. Karbon adı verilen bu kimyasal karışım sayesinde filtre üzerindeki bakteriler sönümlenerek aracın içine aktarılmasını engelleme mantığı üzerine kurulur. Belirli bir süre etkili olsa da etkisini yıllar boyu gösterdiğini söyleyemeyiz. Yani karbonlu polen filtresi taktırdığınız için onu ebedi olarak orada tutamaz yine rutin periyodik bakım işlemi aşamasında tekrar değişmeniz gerekecektir. Normal polen filtresi ve karbonlu polen filtresinin çalışma mantığı tamamen aynı fakat dayanıklılığı ve bakteri aktarma özelliği kısmen farklıdır. Bu da karşımıza az da olsa fiyat farkı olarak çıkar.

Araç Klimasından Kötü Koku Gelmesi Neden Olur

Özellikle astım ve koah gibi kronik nefes sorunu yaşayan hastalar için bu parça oldukça önemli bir hal oluyor. Bu kişilerin normal insanlara göre 2 kat daha dikkatli olması gerekli. Yani değişimi için illaki yağ bakım zamanının gelmesini beklemeyin. İki bakım arasında orta kısımda servise uğrayabilir ve polen filtresinin değişimini talep edebilirsiniz. Bu sağlığınız için oldukça önemli bir durum. Değişim maliyeti çok yüksek rakamlarda değil. Özellikle de sağlığınız için harcayacağınız bir meblağ olduğu düşündüğümüzde sizi çok da fazla etkilemeyecektir. Hatta bunun neden olabileceği artı rahatsızlıklarınız yüzünden hem sağlığınızı riske atabilir hem de bunu düzeltebilmek için oldukça yüksek rakamlar harcamanıza rağmen onu geri getiremeyebilirsiniz.

Polen Filtresi Olmazsa Ne Olur?
Polen Filtresi Olmazsa Ne Olur?

Polen Filtresi Olmazsa Ne Olur?

Bir araçta polen filtresi bulunmaz ise ya da araçtaki polen filtresinin bakımının düzenli periyotlarla yapılmaması halinde havada bulunan ve ağaçlardan dökülmüş polenler, etrafta bulunan tozlar motora dolmaktadır. Etraftaki araçların egzozundan yayılan egzoz gazları ve daha başka türlü havada, yerde bulunan kirler aracın içine dolabilmektedir. Bu durum da motorun düşük performansla çalışması anlamına gelmektedir. Her şeyden önce polen filtresi aracınızı korur. Aracınıza temiz bir havanın girmesi konusunda kritik bir etkiye sahiptir. Ayrıca polen filtresi klimanızı da doğrudan etkiler. Dolayısıyla polen filtresinin bulunmayışı ya da yıpranması aracınızı her zaman olumsuz yönde etkiler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   LPG li Araçta Oksijen Sensörü Arızası
Polen Filtresi Bakımı Nasıl Olmalı?
Polen Filtresi Bakımı Nasıl Olmalı?

Polen Filtresi Bakımı Nasıl Olmalı?

Polen filtrelerinin bakımı düzenli zaman aralıklarıyla yapılacak şekilde ayarlanmalıdır. Takibi yapıldığı takdirde belirli kilometreler yapıldıkça da yapılabilmektedir. Düzenli ve rutin bir kullanım söz konusu ise belirli zaman aralıklarında yapılabilir. Önemli olan kısım bakımın düzenli olarak yapılmasıdır. Polen filtrelerinin bakımı özel araçlarla temizlenerek ya da değiştirilerek yapılabilir ancak temizlenemeyecek olan filtrelerin değiştirilmesi gerekir. Genel olarak aracınızı rutin bakıma götürdüğünüz zaman polen filtresi de değişecektir. Bu ortalama 1 yılda bir yapılan değişim anlamına gelmektedir. Ancak kimi zaman aracınızı çok kullandıysanız ya da bulunduğunuz yerde ciddi anlamda bir hava kirliliği varsa böyle durumlarda 6 ayda bir polen filtresini değiştirmelisiniz.

Polen Filtresi Temizlenir mi?
Polen Filtresi Temizlenir mi?

Polen Filtresi Temizlenir mi?

Polen filtresi tabii ki temizlenebilmektedir. Yapı olarak karbon filtre olan polen filtresi kirlendiği takdirde yerinden çıkarılıp temiz bir su ile yıkandıktan sonra doğru bir şekilde kurutulmalıdır. Kurutulduktan sonra temiz polen filtresini aracınızda yeniden yeni gibi kullanabilirsiniz. Yıkamak temizlemekte yeterli olmadıysa üzerine su sıkmak, tazyikli su kullanmak yeterli olacaktır. Sonrasında yine kuruduktan sonra kullanabilirsiniz. Bu aşamada mutlaka polen filtrenizin kurumuş olmasından emin olmalısınız. Aksi takdirde aracınızda can sıkıcı sorunlar yaşamanız da kaçınılmaz olacaktır. Bir de temizlik işlemi sırasında titiz bir çalışma sürecini yakından takip ediyor olmaya dikkat ediyor olmanız şarttır.

Polen Filtresi Kirli Olursa Ne Olur?
Polen Filtresi Kirli Olursa Ne Olur?

Polen Filtresi Kirli Olursa Ne Olur?

Polen filtresi kirli olursa veya değişmez ise havada bulunan tozlar, araçların egzozundan çıkan egzoz gazları, ağaçların polenlerinden düşen polenler aracın klimasının fanının üzerinde birikir. Bu durum da temiz havanın aracın içinde dolaşmasını engeller. Fan havayı çekemediğinde akü daha çok güç harcar ve klima bozulabilir. Aynı zamanda kalitesiz ve tozlu bir hava solunmuş olur. Şayet polen filtreniz kirli olursa bu aracınızı pek çok açıdan olumsuz olarak etkiler. Mesela aracınızın klima sistemi bu durumdan olumsuz olarak etkilenir. Ayrıca aracınızın performansı dahi polen filtrenizin kirli olmasından olumsuz olarak etkilenecektir. Dolayısıyla aracınızda bu tarz bir sorunu yaşıyor olmanız her zaman can sıkıcı farklı sorunları da beraberinde getirecektir.

Polen Filtresi Kaç Kilometrede Değişir?
Polen Filtresi Kaç Kilometrede Değişir?

Polen Filtresi Kaç Kilometrede Değişir?

Polen filtresinin değişim kilometresi çıkılan hızlara ve mevsime göre değişiklik göstermektedir. Trafiğin çok yoğun olduğu şehirlerde yirmi bin kilometrede değişmesi tavsiye edilir. Ağaçların çokça polen saldığı bir mevsim olan bahar mevsiminde de aynı durum söz konusudur. Ortalama olarak yılda bir ya da her yirmi, yirmi beş bin kilometrede bir değişmesi gerekir.

Özetle aracınızın polen filtresi son derece kritik bir parçadır. Aracınıza her periyodik bakım yaptıracağınız sırada polen filtrenizi de kontrol ettirmenizde fayda vardır. Hatta periyodik bakımda polen filtrenizi değiştirmeniz de önerilmektedir. Ancak bu sayede aracınızdan istediğiniz performansı elde etmeniz mümkün olacaktır.

Yorum yapın