Polen Filtresi Nedir, Ne İşe Yarar?

Polen filtresi bir diğer adıyla klima filtresi, klima sistemi bulunan araçlarda dışarıdan süzülen havanın kabin içine geçmesinden önce filtrelenmesini sağlayan bir sistemdir. Bu sistemin karbonlu ve karbonsuz modelleri bulunmaktadır

Genellikle polen filtresi, torpido gözünün arkasında bulunur. Bu şekilde olan polen filtrelerine kolayca ulaşılır. Bazı polen filtreleri ise gösterge tablosunun altında yahut taze havanın klima sistemine girdiği kaputun altında olabilmektedir. Bu şekilde olan polen filtrelerine ise erişilmesi kolay olmayabilir.

Polen Filtresi Ne İşe Yarar?

Polen filtresi klima sistemi olan araçlarda, dışarıdan gelen hava aracın içine girmeden önce arınmasını sağlar. Bu filtre sayesinde dışarıdan aracın içine giren hava aracın içerisine ulaşmadan önce toz ve topraktan arınmış olur.

Polen filtresi arabada bulunan sürücü ve yolcuların soludukları havayı daha sağlıklı hale getirmek için tasarlanmış olan bir parçadır. Doksanların sonuna doğru daha çok yaygın hale gelen polen filtresi bir hava arıtma parçasıdır. Aracın içerisine giren havanın temizlenmesini sağlar. Oldukça faydalı olan bu parça günümüzde üretilen bütün arabalarda bulunmaktadır.

Polen Filtresi Ne Zaman Değiştirilir?

Araba severlerin genellikle en çok sorduğu sorular arasında yer alanlardan bir tanesi depolen filtresi ne sıklıkla değiştirilmelidir? Genel olarak bir polen filtresi iki yahut üç yıl içerisinde mutlaka değiştirilmelidir. Bu süre arabanın çalışma koşullarına bağlı olarak değişim gösterebilir. Tozlu yollarda filtre değişimi daha sıklıkla yapılmalıdır. Ama genel olarak bir polen filtresi iki ila üç yıl yahut elli bin kilometre dayanabilir.

YouTube video

Eğer polen filtresi tıkanırsa fan dışardan yeterli havayı çeker ama tıkalı olan polen filtresi arabanın içerisine yeteri kadar hava gönderemez. Bu durum fanın hasar görmesine sebep olur. Arabanın içerisine yeterli hava gelmediği takdirde üfleyici fan ısınır ve fanda çeşitli bozulmalar oluşur.

Polen filtresi kötü koku ve zararlı gazları araç içerisine bırakmaz. İçinden geçen hava, filtre içerisinde bazı parçacıklar bırakır. Bu parçacıklar zaman içerisinde filtrede tıkanıklık yapar.  Bazıları filtre kirlendiğinde temiz su ile yıkayıp, kuruttuktan sonra yeniden kullanmaktadır.  

Polen filtresi neden önemlidir?

Polen filtresi; araçlara dışarıdan gelen havanın aracın içerisine henüz ulaşmadan temizlenmesini sağladığı için oldukça önemlidir.

Polen filtresi kirli olursa ne olur?

Şayet aracınızın polen filtresi kirlenirse; aracınızın klimasının bozulma riski artar. Ayrıca aracınızın çekiş gücü de bundan etkilenir.

Polen filtresi değişmezse ne olur?

Şayet polen filtresi değişmezse; aracınıza giren havanın kalitesi de azalacaktır. Bu da aracınızdaki motora fazdan yük binmesi anlamına gelmektedir.

Yorum yapın