Multijet Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Multijet nedir sorusu çevrenizde, özellikle araba ile ilgilenen kişiler arasında duyabileceğiniz bir sorudur. Bu soruyu yanıtlamadan önce motor nedir sorusu cevaplanmalıdır. Motor, herhangi bir enerji türünü mekanik enerjiye çeviren parçaya denir. Yani multijet bir motor türüdür.

Multijet motor, tek bir devirde arka arkaya beş yakıt püskürtmesi yapabilen ve bir multijet enjektöre sahip olan motorlara verilen isimdir. Fiat model araçlarda kullanılan bu motor tipi dört farklı motor hacmiyle sunulmaktadır. Opel ve Fiat firmalarının ortak olarak geliştirdikleri bir motor tipidir. Bu motorun patenti FPT Fiat Powertrain teknoloji tarafından çıkarılsa da, Bosch firması tarafından üretilmiştir.

YouTube video

Magneti Marelli aracılığıyla ECU motor kontrol ünitesine uyarlanmış yeni multijet 2 enjektörde, obtüratör daha geniş bir sızdırmazlık seviyesine imkan verecek bir şekilde hidrolik olarak dengelenmiştir. Multijet motor seçenekleri arasında 1.3 multijet, 1.6 multijet, 1.9 multijet, 2.0 multijet motor tipleri bulunmaktadır.

Hangi Model Araçlarda Multijet Motor Bulunmaktadır?

Bir önceki kısımda multijet nedir sorusuna yanıt verdik. Bu kısımda ise multijet hangi araçlarda bulunuyorbunlara göz atacağız. Multijet motor pek çok araba modelinde bulunuyor. Fiat Punto, Fiat Linea, Fiat Doblo, Fiat Florino, Fiat 500L, Fiat Palio, Fiat Albea, Fiat Idea, Fiat Bravo, Fiat Mirafiori, Lancia Delta, Lancia Y, Tata Vista, Opel Corsa, Opel Meriva, Opel Combo, Opel Adam, Fiat Ducato, Fiat Freemont araçlarında multijet motor bulunmaktadır.

Multijet Motorun Özellikleri Nelerdir?

Multijet motor sessiz çalışmasıyla bilinir. Yakıt sarfiyatı, zararlı gaz salınımlarının azalması ve belirli bir hıza ulaştığında turbo özelliğinin devreye girmesi motor performansına olumlu katkı sağlar. Yakıt tüketiminin az olması sebebiyle kullanıcılar tarafından sık sık tercih edilir. Ne de olsa arabada en önemli parça motordur. Multijet motorlarda yakıt silindire doğrudan gönderilmez.

Rail adı verilen hidrolik bir akümülatörün içinde sıkıştırılır. Bu sayede rail isimli parça yedek bir yakıt deposu halini alır. Multijet motorun en önemli özelliği, milisaniyelik bir süre içinde hızlı ve arka arkaya püskürtme yapabilen enjektörlere sahip olmasıdır.

Multijet ne işe yarar?

Yeni nesil motor tiplerinden birisi ollara karşımıza çıkan  Multijet; üst üsten 5 yakıt püskürtme işlemi yapabilen özel bir sistem olduğundan üst düzeyde bir performans ortaya koyar.

Multijet dizel mi?

Dizel araçlar için özel olarak tasarlanan  Multijet; üst düzeyde bir performansı ortaya koyabilmektedir. Bu motorlar FCA tarafında geliştirilmiştir.

1.3 Multijet motor ömrü kaç km?

Günümüzde pek çok farklı markada gördüğümüz  1.3 Multijet motor; ortalama 600 bin km ile 900 bin km arasında kullanım ömrüne sahip olan motorlardır.

Yorum yapın