Muayenesiz yakalanırsam ne olur? Cezası Ne kadar?

Araç sürücülerinin olması gereken belli başlı kurallar vardır. Bu kurallardan biriside araç muayenelerin her zaman yapılmış olması ve bu şekilde trafiğe çıkmamalarıdır. Yasaların belirlemiş olduğu bu kurallara uyduğumuz zaman her şey yolunda gitmektedir ve herhangi bir cezai işlem ile karşılaşmamaktayız. Araç sürücüleri için muayenesiz gezme cezalarını ve polise yakalandığınızda neler olacağından altta detaylıca bahsettik.

Muayenesiz gezme cezası ne kadar?

Muayenesiz gezme cezası 2022 yılında 427 TL olarak belirlenmiştir. Muayenesiz polise yakalandığınız da tarafınıza 427 TL ceza yazılacak ve ehliyetinize -10 puan olarak not düşülecektir. Bu yazılan cezası erken ödediğiniz de 320 TL’ye düşmektedir. Buda demek oluyor ki 107 lira daha az ödeyeceksiniz.

Muayenesiz Polise Yakalanırsam Ne Olur

Yolda gidiyorsunuz ve aracınızın muayenesi yok. Polis çevirmesine girdiniz ve polis sizden gerekli evrakları istedi. Rutin kontroller sonrasında aracın muayenesiz olduğu anlaşılıyor ve gerekli kurallar uygulanıyor.

Bu kurallar arasında 427 tl muayenesiz araca binme cezası kesilir ve ehliyetinize -10 puan olarak yansıtılır. Polis size aracın muayenesini 7 gün içerisinde yaptırmanız gerektiğini iletir . İkinci bir kez muayenesiz polise yakalandığınızda aracınız çekici ile otoparka götürülerek bağlanır. Otoparktan da çıkartmak için ücret ödeyeceğinizi unutmayın. Muayenesiz araç cezası geciktirildiğinde artmaya başlayacaktır.

Aracımın Muayenesi Zamanı Geçerse Ne olur

Her aracın belli zamanlarda yaptırması gereken bu muayene işlerini geciktirirseniz bazı sorunlar ile karşı karşıya gelebilirsiniz. Öncelikle muayene yaptırmadığınız da araç trafikten men edilir. Bu demek oluyor ki bu araç trafiğe çıkamaz. Trafik men kaydını aracı muayene ettikten sonra trafik  şubeye giderek sildirebilirsiniz.

Ayrıca muayeneyi geciktirdiğiniz her ay boyunca TÜVTÜRK Sizden geçmiş her ay için muayene tutarının %5 i gecikme faizi olarak artar. Bu da demek oluyor ki geciktirdiğiniz her ay için muayene giriş ücreti artmaya devam edecektir. Bu yüzden muayeneleri zamanında yaptırmanız tavsiye edilir.

Muayenesiz Araç Kullanma Cezasına İtiraz Dilekçesi
Muayenesiz Araç Kullanma Cezasına İtiraz Dilekçesi

Araç Muayene Cezası Nereye Ödenir

Araç muayene cezası, aracınızı periyodik olarak yaptırmak durumunda olduğunuz muayeneye sokmadığınız zaman uygulanan cezadır. Karayolları Trafik Kanunu’nun 24. Maddesi uyarınca araç muayene cezası, aracınızı muayene ettirmediğiniz zaman verilmektedir. Şayet böyle bir ceza aldıysanız Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca anlaşmalı bankalar aracılığıyla da bu cezayı ödeyebilirsiniz. Bir de PTT şubeleriyle internet bankacılığı aracılığıyla da cezayı ödemeniz mümkündür. Araç muayene cezanız varsa ve ödeme yapmadıysanız böyle zamanlarda TÜVTÜRK sisteminde randevu dahi alamazsınız. Bundan dolayıdır ki aracınız muayene ettirmek için önce bu cezayı ödemek durumundasınız.

Araç Muayene Cezası Nereye Ödenir
Araç Muayene Cezası Nereye Ödenir

Muayenesiz Araç Cezasına Nasıl İtiraz Edilir

Elbette ki bütün trafik cezalarına itiraz hakkınız bulunduğu gibi muayenesiz araç kullanma cezasına da itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Tarafınıza kesilen trafik cezasına itiraz etmeyi istiyorsanız bu işlemi başlatmak için sulh ceza mahkemesine başvuruda bulunmalısınız. Başvuruyu yazacağınız muayenesiz araç kullanma cezasına itiraz etme dilekçesiyle yapabilirsiniz! Bu arada şayet cezaya itiraz ettiğinizde haklı bulunursanız; ödediniz ceza miktarınız yasal faiziyle birlikte alabilirsiniz. Bunun için 15 günlük bir itiraz süresi tanınmıştır. Eğer bu süre içerisinde itiraz dilekçesi vermezseniz; artık bu cezaya itiraz etme fırsatınız bulunmaz. Bir de muayenesiz araç cezasını erken dönemde öderseniz; belirli bir oranda indirimden de yararlanma hakkınız bulunmaktadır.

Muayenesiz Araç Cezasına Nasıl İtiraz Edilir
Muayenesiz Araç Cezasına Nasıl İtiraz Edilir

Muayenesiz Araç Kullanma Cezasına İtiraz Dilekçesi

Eğer muayenesiz araç kullanma cezası almışsanız bu cezaya itiraz etmek için 15 günlük yasal süre içerisinde başvuruda bulunmak durumundasınız. Başvurunuzu kriterlere uygun bir şekilde yazdığınız dilekçeyi sulh ceza mahkemesine vererek yapabilirsiniz. Burada 15 günlük yasal süre şayet araç sürücünün belgesi üzerine yapılmışsa aynı gün başlar. Eğer tarafınıza tebliğ edilerek ulaştırılmışsa tebliğ edilen tarih itibariyle 15 günlük içerisinde başvuruda bulunmazız gerekir. Dilekçenizde sürücü belgenize dair bilgiler bulunmalıdır. Yine ruhsat, kimlik ve ceza tutanağına ait olan fotokopiler de dilekçeye ek olarak verilmelidir. Bu arada dilekçenizi cezanın kesilmiş olduğu bölgedeki yetkili mahkemeye hitap edecek şekilde hazırlamalısınız. Bir de şayet varsa yasal kararları da ek olarak koyabilirsiniz!

Yorum yapın