Muayenesiz yakalanırsam ne olur? Cezası Ne kadar?

Araç sürücülerinin olması gereken belli başlı kurallar vardır. Bu kurallardan biriside araç muayenelerin her zaman yapılmış olması ve bu şekilde trafiğe çıkmamalarıdır. Yasaların belirlemiş olduğu bu kurallara uyduğumuz zaman her şey yolunda gitmektedir ve herhangi bir cezai işlem ile karşılaşmamaktayız. Araç sürücüleri için muayenesiz gezme cezalarını ve polise yakalandığınızda neler olacağından altta detaylıca bahsettik.

Muayenesiz gezme cezası ne kadar?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Muayenesiz gezme cezası 2020 yılında 235 tl olarak belirlenmiştir. Muayenesiz polise yakalandığınız da tarafınıza 235 TL ceza yazılacak ve ehliyetinize -10 puan olarak not düşülecektir. Bu yazılan cezası erken ödediğiniz de 195 tl ye düşmektedir. Buda demek oluyor ki 40 lira daha az ödeyeceksiniz.

Muayenesiz Polise Yakalanırsam Ne Olur

Yolda gidiyorsunuz ve aracınızın muayenesi yok. Polis çevirmesine girdiniz ve polis sizden gerekli evrakları istedi. Rutin kontroller sonrasında aracın muayenesiz olduğu anlaşılıyor ve gerekli kurallar uygulanıyor.

Bu kurallar arasında 253 tl muayenesiz araca binme cezası kesilir ve ehliyetinize -10 puan olarak yansıtılır. Polis size aracın muayenesini 7 gün içerisinde yaptırmanız gerektiğini iletir . İkinci bir kez muayenesiz polise yakalandığınızda aracınız çekici ile otoparka götürülerek bağlanır. Otoparktan da çıkartmak için ücret ödeyeceğinizi unutmayın.Muayenesiz araç cezası geciktirildiğinde artmaya başlayacaktır.

Aracımın Muayenesi Zamanı Geçerse Ne olur

Her aracın belli zamanlarda yaptırması gereken bu muayene işlerini geciktirirseniz bazı sorunlar ile karşı karşıya gelebilirsiniz. Öncelikle muayene yaptırmadığınız da arac trafikten men edilir. Bu demek oluyor ki bu araç trafiğe çıkamaz. Trafik men kaydını aracı muayene ettikten sonra trafik  şubeye giderek sildirebilirsiniz.

Ayrıca muayeneyi geciktirdiğiniz her ay boyunca TÜVTÜRK Sizden geçmiş her ay için muayene tutarının %5 i gecikme faizi olarak artar. Buda demek oluyor ki geciktirdiğiniz her ay için muayene giriş ücreti artmaya devam edecektir. Bu yüzden muayeneleri zamanında yaptırmanız tavsiye edilir.

 

5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.