Motora Fazla Yağ Konursa Ne Olur?

Motora az yağ koyulmasının bir takım zararları olduğu gibi fazla yağ konursa da bazı olumsuz belirtiler meydana gelecektir. Araç üreticileri her marka ve model araçlar için belirli seviyede yağ eklenmesini tavsiye etmekte ve bu sınırlara kesinlikle uyulmasını belirtmektedir. Motora fazla yağ konursa aracınızda ki belirtileri kısa süre de fark edebilirsiniz. Sizler için detaylarını bu konunun devamında anlattık.

Araçlar genel olarak 4 ve 8 litre yağ seviyelerinde performanslı bir şekilde hareket ederler. İş makineleri gibi ağır vasıta araçları ise daha fazla yağ alabilir. Otomobillere eklediğimiz yağlar aracın kanıdır diyebiliriz. Hareketli parçalar eklenen yağ sayesinde aşınmaları minimum hale getiriyor ve motorun sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlıyor. Peki motora gerekenden fazla yağ koyulursa ne olur ?

Motora Fazla Yağ Konursa Ne Olur?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Yağ değişimleri genel olarak araca göre 5.000- 15.000 km arasında değişilir. Bazı otomobil kullanıcıları fazla yağ eklemenin, araçta daha iyi yağlama yapacağı şeklinde yanlış bir düşünceye sahiptir.

Bu durum tam tersi olabilir. Motora eklenen fazla yağ aracın mekanik parçalarını iyi bir şekilde yağlayamaz. Motora fazla yağ eklendiğinde motorda dönen krank mili havanın yağ ile etkileşimine sebep olur. Buda eklediğiniz yağın çok köpürmesini sağlar. Hava ile temasında köpükleşen yağ iyice kalınlaşır ve yeterli devir daim elde edilemeyince motor ısınmaya başlar.

Yağ seviyesi kontrolü

Aracınızda fazla yağın olup olmadığını kontrol etmek oldukça kolay bir işlemdir. Motorda bulunan yağ çubuğunu kaldırıp çubuğa bakmanız yetecektir. Bu çubuklarda minimum ve maksimum ( min-max ) şeklinde ibareler bulunur. Normal bir yağ seviyesi bu iki ibarenin tam ortasında bulunmalıdır. Eğer yağ seviyesi maksimum yazısının üstünde ise araca eklenen yağ fazla gelmiş demektir.

Yağ seviyesi yüksek ise ne yapmalıyım ?

Kontroller sonucu yağ seviyesinin yüksek olduğunu tespit ettiyseniz fazla yağı boşaltmanız gerekir. Yağ boşaltmayı bilmiyor iseniz en yakın bir oto tamirhanesine giderek fazladan eklenen yağı çok kısa bir süre de boşalttırabilirsiniz.

Kendiniz değiştirmek istiyorsanız yağ kartelinde bulunan tahliye tapasını açmalısınız. Açmadan önce altında yağı boşaltacağınız bir kap koymalısınız. Yağ seviyesini normale döndürmek yeni yağ eklemekten bir tık daha zor bir iştir. Ne kadar yağ boşaltacağınız hakkında bil bilginiz yok ise komple boşaltıp yeni yağ ekleyebilirsiniz.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.