Motor Kulağı Ve Motor Takozu arızası nasıl anlaşılır?

Motorlar mekanik parçalardır ve büyük bir titreşim aynı zamanda da sesle çalışmaktadırlar. Motorda, oluşacak titreşimi önlemek için motorun tam altında bulunan motor kulağı ya da motor takozu denilen bir parça bulunur. Bu parça iki eşit parça şeklinde motorun altında bulunur ve iki parça olması sesle ve titreşimle ilgili olması sebebiyle kulağa benzetilir. Genel anlatımla içinde bulunan hidrolik yağ ve kauçuk titreşimi azaltmayı sağlamaktır.

Motor Takozu arızası

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Motor kulağı titreme kesmekle kalmayıp arabanızın savrulmasını önlemek gibi hayati bir görev yapmaktadır. Otomobilinizde motor kulağı arızası olup olmadığını nasıl anlayacağınızı, motor takozu arızayı varsa nasıl çözebileceğinizi öğrenmek için yazımızın geri kalan kısmında kısa ama bir o kadar da önemli bilgiler vereceğiz.

Motor Kulağı Ve Motor Takozu arızası nasıl anlaşılır?

Motor kulağı arızasının en önemli göstergesi araca bindiğinizde konforda yaşanan düşüklüklerdir. Bir otomobilde konforu artıran en önemli faktör size iletilen titreşimdir. Yoldan gelen vibrasyonu süspansiyon sistemleri önlerken motordan gelen vibrasyonu önleyen parça ise motor takozudur

Motor takozu değişimi nasıl olur?

Motorunuzdan düşündüğünüzden fazla (konforunuzu etkileyecek kadar) titreşim geldiğini düşünüyorsanız bir ustaya giderek bu konuda yardım almalısınız. Sadece titreşim değil yol ve motordan gelen seslerde bu arızanın anlaşılması oldukça zorlaştıracaktır. Motor takozu arızasını pek çok otomobil ustası ilk seferde algılayamaz. Motorun komple indirilmesi gibi masraflı bir tamir süreci olduğu için, motor takozu tamiri yaptırmanız ustanız tarafından size tavsiye edilmişse “ustanızın da kalbini kırmadan” başka ustalardan da görüş ve öneri almanız faydanıza olacaktır. Eğer ustanıza güveniyorsanız ne deniliyorsa onu yapın.

Motor takozu kaça değişir

Motor kulağı arızasında genellikle değişim yapılmaktadır. Bu fiyat araçtan araca değişkenlik göstermektedir. Ortalama 2000 model bir araçta motor takozu değişim fiyatları 200-500 lira arası tutabilmektedir.

5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.