Motor Kulağı Ve Motor Takozu arızası nasıl anlaşılır?

Motorlar mekanik parçalardır ve büyük bir titreşim aynı zamanda da sesle çalışmaktadırlar. Motorda, oluşacak titreşimi önlemek için motorun tam altında bulunan motor kulağı ya da motor takozu denilen bir parça bulunur. Bu parça iki eşit parça şeklinde motorun altında bulunur ve iki parça olması sesle ve titreşimle ilgili olması sebebiyle kulağa benzetilir. Genel anlatımla içinde bulunan hidrolik yağ ve kauçuk titreşimi azaltmayı sağlamaktır.

Motor Takozu arızası

Motor kulağı titreme kesmekle kalmayıp arabanızın savrulmasını önlemek gibi hayati bir görev yapmaktadır. Otomobilinizde motor kulağı arızası olup olmadığını nasıl anlayacağınızı, motor takozu arızayı varsa nasıl çözebileceğinizi öğrenmek için yazımızın geri kalan kısmında kısa ama bir o kadar da önemli bilgiler vereceğiz.

Motor Kulağı Ve Motor Takozu arızası nasıl anlaşılır?

Motor kulağı arızasının en önemli göstergesi araca bindiğinizde konforda yaşanan düşüklüklerdir. Bir otomobilde konforu artıran en önemli faktör size iletilen titreşimdir. Yoldan gelen vibrasyonu süspansiyon sistemleri önlerken motordan gelen vibrasyonu önleyen parça ise motor takozudur

Motor takozu değişimi nasıl olur?

Motorunuzdan düşündüğünüzden fazla (konforunuzu etkileyecek kadar) titreşim geldiğini düşünüyorsanız bir ustaya giderek bu konuda yardım almalısınız. Sadece titreşim değil yol ve motordan gelen seslerde bu arızanın anlaşılması oldukça zorlaştıracaktır. Motor takozu arızasını pek çok otomobil ustası ilk seferde algılayamaz. Motorun komple indirilmesi gibi masraflı bir tamir süreci olduğu için, motor takozu tamiri yaptırmanız ustanız tarafından size tavsiye edilmişse “ustanızın da kalbini kırmadan” başka ustalardan da görüş ve öneri almanız faydanıza olacaktır. Eğer ustanıza güveniyorsanız ne deniliyorsa onu yapın.

Motor takozu kaça değişir

Motor kulağı arızasında genellikle değişim yapılmaktadır. Bu fiyat araçtan araca değişkenlik göstermektedir. Ortalama 2000 model bir araçta motor takozu değişim fiyatları 1000-1500 lira arası tutabilmektedir.

Motor Takozu Değişim Fiyatları

Megane 1 – Megane 21500 – 2500 TL Arasında
Tofaş Grubu Araçlarda1000 – 1500 TL Arasında
Toyota Coralla1500 – 2500 TL Arasında
Honda Civic2000 – 3000 TL Arasında
Ford Focus, Fiesta1500 – 2500 TL Arasında

Motor takozu değişimi nasıl olur?

Motor Kulağının Ömrü Ne Kadar?

Her motorda 2’şer adet yanlarda motor kulağı bulunmaktadır. Standart motor kulağının ömrü 150 bin ile 200 bin kilometre arasında değişiklik göstermektedir. Motor kulağı, bir otomobil için birincil güç kaynağı olan motoru sabit tutar. Dolayısıyla bu parçanın araçlar açısından önemli oldukça fazladır.  Aracınızı çok hızlı veya çok uzağa sürerseniz motor kulağınıza da zarar verebilir. Motor kulağınızla ilgili herhangi bir sorun yaşarsanız, çok geç olmadan mümkün olan en kısa sürede profesyonel bir tamirciye kontrol ettirmeniz en iyisidir. Çünkü diğer türlü normalden çok daha fazla miktarda arızalarla karşılaşmanız kuvvetle muhtemeldir. Bu aşamada aracınızda yer alan motor kulağı problemlerine de dikkat etmek durumundasınız.

Motor Kulağının Ömrü Ne Kadar?

Motor Kulağı Problemleri

Motor kulaklarını etkileyen en yaygın sorunlar arasında motor kulaklarında yer alan kauçuk bölümünün kırılması ilk sıralarda yer alır. Yine motor kulağında yağ sızması ya da motorda yer alan aşırı ses durumu da motor kulağı problemlerine işaret etmektedir. Özellikle aracınız rölantide çalışırken aşırı bir titreme durumu varsa böyle durumlarda mutlaka motor kulağı problemini aklınıza getirmelisiniz. Motor kulağı, bir motorun en önemli parçalarından biridir.  Motor kulağı hassas bir ekipmandır ve kolayca zarar görebilir. Dolayısıyla bu tarz bir sorun yaşadığınız zaman hızlı bir şekilde tamirciye gitmelisiniz.

Yorum yapın