Motor Bloğu Çatlak Tamiri ve Fiyatları

Öncelikle motor bloğunda oluşan bir çatlak nasıl anlaşılır ? Motor bloğu çatlağı nasıl tespit edilir? gibi soruları cevaplandıralım. Motor bloğunun içinde birçok parça bulunur. Segman, piston ve miller gibi birçok parça bu blok üzerinde aktif olarak çalışan mekanik parçalardır. Motor bloğu üzerinde aracın hareket etmesi için saniyede onlarca kez patlamalar yaşanır. Bir yandan blok üzerinde bulunan su kanalları vasıtasıyla da soğutma gerçekleşir. Kısacası motor bloğu oldukça önemli ve olası bir arıza durumunda araçta ciddi masraflar karşıya çıkabilmektedir. Peki motor bloğu neden çatlar, ne belirtileri verir ve arıza çözümleri nelerdir ?

Motor Bloğu Neden Çatlar ?

Blokta çatlayan yerleri görebilirsiniz. Bu tür çatlakların büyüklüğüne göre tamiri oldukça zorlaşmaktadır ve bazı durumlarda tek çare değişim olmaktadır.

Bunun en belirgin sebepleri arasında kış aylarında antifiriz yerine su koyulması gelmektedir. Bu şekilde araç motor suyu donmakta ve motor blok çatlaması meydana gelmektedir. Kış aylarında özellikle antifiriz kullanılması ve çok soğuk günlerde rölantide birkaç dakika ısıtılması gerekmektedir.

Motor Blok Çatlağı Belirtileri

Blok çatlaması sonucu araç sürücüsünün hemen görebileceği şekilde bazı belirtiler olacaktır. Bunlar;

 • Radyatör su seviyesinin düşmesi ( Çatlak olduğu için azalma görülür )
 • Motor kısmında çatlaklardan ötürü duman ve buharlaşma görülür
 • Motor yağında renk değişmesi görülür
 • Soğutma suyunda renk değişimi, çamurlaşma görülür
 • Egzozdan yoğun bir şekilde duman çıkması görülür

Motor Bloğu Çatlak Tamiri ve Fiyatları

Blok çatlamalarında genellikle tamir yöntemleri tercih edilmektedir. Motor bloğunu yenisiyle değiştirmek çok masraflı bir iş olduğundan ötürü tamir yöntemleri tercih edilir. Günümüz de eski model bir otomobilde bulunan motor bloğu fiyatları 2500 TL’den başlar. Bu nedenle motor bloğu çatlak tamiri ile yola devam edilir.

Motor Bloğu çatlak tamiri yöntemleri

Blok çatlak tamirinde iki yöntem kullanılmaktadır. Kaynak ve dikiş yöntemleri adı altında farklı işçilikler ile blok tamir edilmektedir. Motor blok kaynak fiyatları genellikle dikiş yöntemine göre daha ucuzdur. Ortalama fiyatlar 1500- 3500 TL arasında değişmektedir.

Birde blok dikiş yöntemi vardır. Bu yönteme Metalok sistem ile dikiş denmektedir. Bu işlemi Ankara, İstanbul gibi büyük illerde profesyonel şekilde yapan firmalar mevcuttur. Blok dikiş fiyatları ortalama olarak 1800- 3500 TL arasında değişmektedir.

Motor bloğu değişen araç alınır mı?

Motor bloğu değişen araç alınır mı?

Evet, motor bloğu değişmiş olan bir aracı alabilirsiniz. Satışını yapabilirsiniz. Ayrıca bu araca güven içerisinde de binebilirsiniz. Ancak bu aşamada bu değişim işleminin alanında uzman olan birileri tarafından yapılıp yapılmadığına dikkat etmek gerekmektedir. Bir de garantili bir değişimin yapılıp yapılmadığına da dikkat etmek gerekmektedir. Ayrıca tamir işlemi sonrasında aracın performansında herhangi bir olumsuz bir durumun yaşanılıp yaşanmadığına da dikkat etmeniz gerekir. Ancak bu sayede tam olarak güvenli bir şekilde bu tarz araçları satın alabilirsiniz.

Motor bloğu değişim fiyatları

Modellere Göre Motor Bloğu Tamiri Fiyatları 2023

Ford B-Max1250 TL – 2700 TL
Toyota Yaris1500 TL – 2500 TL
Volkswagen Polo1750 TL – 3500 TL
Fiat Egea Sedan2000 TL – 3000 TL
Kia Picanto2250 TL – 3200 TL
Seat İbiza2250 TL – 3500 TL

“Motor Bloğu Çatlak Tamiri ve Fiyatları” üzerine 10 yorum

 1. Aracim eropa 1,6 alize bilokta caklak var suya yag karistiriyor kilcal catlakmis tamiri mumkun ise fiyati nedir ogrenebilirmiyim

  Cevapla
 2. Merhaba benim araba Opel Astra Cosmo 2011 model blokta çatlak var, dedi usta. Tamiri yapmasam, yağını sürekli kontrol ederek devam etsem sıkıntı olur mu? Tamir masrafı ne kadar olur? Yeriniz nerededir? Bana dönüş yaparsanız sevinirim.

  Cevapla
 3. Selamunaleykum clio 2 motor blok çatladı. Sadece blok değiştirmek istesem, bloğun yanında diğer parçalar için de değişim şart midir. Piston v.b gibi. Teşekkür ederim

  Cevapla
 4. Aracım toyota yaris 2004 model radyatör kremsi tabaka birikiyor defalarc radyatörü temizledim yine aynı blok çatlamış olabilir mi

  Cevapla
 5. merhaba aracım 2.5 caravelle 130luk suya yag kaçırıyor usta alt blokta çatlak oldugunu söledi tamiri çok kısa süre gider diyor tavsiye etmiyor sizce tamir mümkünmüdür maliyet ve ömür olarak nekadar uzun süre gider

  Cevapla
  • Merhaba, Motor Bloğu çatlak tamiri mümkün tabi ki ama imkanınız varsa değiştirmenizi tavsiye ederiz. Caravelle 2.5 motor bloğu tamir fiyatı ortalama 1800- 3500 TL arasında değişmektedir.

   Cevapla
 6. Kolay gelsin iyi çalışmalar aracımla 100 km hızla giderken birden istop etti ve tüm yağ boşaldı Gelibolu da sanayi ye çektirdim karter delinmiş ve blok da çatlama olmuş nasıl bi yol izleye bilirim usta blok u tamir için bi kaç yere gönderdi kaynak yapılmış fakat yağ kanalı na denk gelmiş tekrar bakacağım falan dedi yaklaşık 3 aydır usta da araç kendim başka ilçe de yim aracım 1.1 motor mıtsubıshı colt blok bulmada sıkıntı yaşıyorum falan dedi iş çok uzadı ne söyleye bilir siniz

  Cevapla
 7. Aracım 25 24 Ford cargo 2004 model blokta çatlatma meydana geldi beynin hemen arka tarafından ve antifrizi tamamdı hiçbir zorlama olmadı hararet kaldırmamış ustaların dediğine göre kronik bir hastalıkmış bu araçlarda bilgi edinmek istiyorum tam net olarak

  Cevapla
  • Maalesef bazı marka model araçların bu şekilde kronik arızaları olabiliyor, geçmiş olsun. Motor blogunuz tamir edilebilir tabi ki. Anlattıklarınızdan anladığım büyük bir masraf çıkarmaz gibi duruyor. Ortalama olarak tamirin boyutuna bağlı olarak 2400 * 4000 tl arası bir fiyat çıkarır.

   Cevapla
Yorum yapın