Lastik üretim tarihi nerede yazar ?

Araçlara alınan yazlık ve kışlık lastiklerde üretim tarihi oldukça önemlidir. Lastik satın alındığında kullanıcılar üretim tarihini merak etmektedir. Özellikle ikinci el lastik alımında üretim tarihinin büyük önemi mevcuttur. Bu yüzden lastik dot okuma yani üretim tarihinin olduğu bir sayı dizisi vardır. Bu 4 rakamlı hane hemen hemen her lastikte mevcuttur.

Lastik yılı nerede yazar ?

Michelin lastikde İşaretlenen yerde ilk iki sayı üretim haftası, son iki sayı ise üretim yılıdır. ( 18.Hafta,2010 yılı üretimi )

Yukarıda ki resimde görüldüğü gibi lastik üretim tarifleri lastik yanağında mevcuttur. Michelin lastik üretim yılı nerede yazar diye soran kullanıcılarımız resimde ki ile aynı yere bakabilirler. Resimdeki lastikte Michelin marka bir lastiktir. Özellikle ikinci el lastik alımlarında kesinlikle kontrol etmeniz ve 3 yıldan eski lastikler ise almamanızı tavsiye etmekteyiz. İkinci el alımında da tarihi yeni olan lastiklerin tercih edilmesi kullanıcı güvenliği açısından tavsiye edilmektedir.

Continental lastik üretim tarihi nerede yazar

Continental marka bu lastikte üretim tarihi 4 haneli sayıda yer almaktadır. 35.hafta 2017 üretimdir.

Continental marka lastiklerde 4 rakamlı bir sayı mevcuttur İlk 2 sayı üretim haftası, son iki sayı ise üretim yılıdır. Continental marka lastik alırken bu üretim yıllarını kontrol ederek almanız gerekmektedir.

Lastikte tarih nerde yazar ?

Lassa üretim tarihi, Petlas üretim tarihi, Nokian üretim tarihi nerede yazar diye soruyorsanız yukarıda ki resimler de açıklama yapılmıştır. Genel olarak birçok lastik markasında durum aynıdır. Dayton ve Falken lastik tarihi de aynı yerde yazmaktadır.

Fakat bazı lastik markalarında 4 sayı değil de 8 sayıdan oluşabilmektedir. Lastikte 8 haneli bir sayı mevcutsa bunun son 4 sayısı göz önüne alınmalıdır. Son 4 sayı üretim haftası ve üretim yılı olarak kabul edilmektedir.

Lastik alırken üretim tarihine bakmayı unutmayın.

İkinci el veya sıfır lastik satın alırken kesinlikle üretim tarihi kontrol edilmelidir. Bazı ikinci el lastikler 10 yıllık bile olabilmektedir. 10 yıllık ikinci el bir lastik can güvenliğinizi tehlikeye atabilir. Bu yüzden alışveriş sırasında tarihin eski olmamasına dikkat edilmelidir.

Yorum yapın