Lada Niva Hakkında Olumlu ve Olumsuz Her Şey

Ülkemizde Lada Niva marka arazi araçlarının sayısı her geçen gün artmaya devam etmektedir. Arazi keçisi olarak tanınan Lada Niva 4×4 , zorlu yollara karşı oldukça başarılı bir araçtır. Tüm zorlu yol şartlarına rağmen ilerlemeye devam eden ve her zaman sürücü ile arasında bir bağ kuran nadir araçlardan biridir. Lada Niva Türkiye’de pek popüler bir araç olmasa da binen insanlar kesinlikle vazgeçemiyor. Özellikle piknik yapmayı seven, araziye çok giden, kamp yapmayı seven insanların vazgeçilmezidir. Türkiye şartlarında yürütmesi kolay bir araçtır. Yedek parçanın ucuz olması Niva’ya karşı ilgileri arttırmaktadır.  Fakat Ülkemizde Niva marka araçlar genel olarak pek temiz kullanılmamıştır. Birçoğu bakımsız, tarlada kullanılmış değer verilmemiş araçlardan oluşmaktadır.  Bu yüzden Lada Niva alırken işin ustasına götürerek komple incelenmesinde yarar vardır.

Dünyanın birçok ülkesinde oldukça değer verilen bir arazi aracıdır. Rusya’da ilk zamanlarda askeri amaçlar ile tasarlanmıştır.
1998 yılında Lada Niva , Everest kampına 5.200 metre yüksekliğe tırmanmıştır.
1999 yılında ise, Himalaya Tibet platosuna 5.726 m yüksekliğe tırmanmıştır.
Kısacası dünya çapında en yüksek rakıma çıkan araçlardan birisidir.

Birçok rekor kıran Lada Niva, arazi konusunda gerçek anlamda üstün başarılar elde etmiş ve günümüz de halada etmeye devam etmektedir. Şimdi ise Lada Niva hakkında olumlu ve olumsuz yönleri belirtmek istiyoruz.

LAda Niva Alınır mı? Nasıl Bir Araba ?

Doğaya karşı ilginiz varsa, Aileniz , eşiniz veya dostunuz ile bir hafta sonu doğada güzel vakit geçirmek istiyorsanız tabi ki Niva tercih sebebi olabilir. Niva ile keşfedilmemiş yerlere arkanıza bakmadan yola çıkabilirsiniz. Zorlu arazi şartlarına karşı otomobil sizi yarı yolda bırakmayacaktır.

LAda Niva Alırken Dikkat Edilecekler

Lada Niva alırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.
Bunlardan ilki arazi viteslerinin tamamen sağlam olması gerekir. Motor , şanzıman , diferansiyel gibi önemli parçaların sorunsuz olması her zaman iyi olacaktır. Niva ile işten anlayan bir ustaya gidilir ve komple tüm sistemin kontrol edilmesi gerekir.
Lada Niva’da en önemli şeylerden biriside çürüme olayıdır. Alacağınız Niva’nın kesinlikle çürüksüz olanını almanız şiddetle tavsiye edilir.

Lada Niva Olumlu Yönleri

Doğaya gitmek isteyenlere, ailesi ile , eşi ile, dostu ile keşfe çıkmak isteyenlere , off-road yapmayı sevenlere, mekanik araçlara ilgisi olanlara ve her arazide mutlu olmak isteyen kişilere göre bir araçtır.

 • Oldukça hafif bir arazi aracı olması
 • Arazide inanılmaz keyifler ve ilkler yaşatması
 • Kaloriferinin oldukça iyi ısıtması
 • Modifiyenin çok yakıştığı bir araç olması
 • Karda, çamurda yolda bırakmaması
 • Uygun ücretler ile yükseltme yapılabilmesi
 • Her türlü arazi şartlarına uygun olması
 • Yedek parçası birçok arazi aracından daha ucuz olması

Lada Niva Olumsuz Yönleri

Öncelikle Niva kullanıcısının hiçbir zaman beğenmediği bir yer olmamıştır. Genellikle arazi araçları ile arası iyi olmayan ve daha önceden Niva deneyimi olmamış kullanıcıların sevmediği, alışamadığı bir takım olumsuz yönler olabilmektedir. Şehir içi kullanacak, rahatlığa oldukça düşkün ve gaza basıldığı zaman giden bir araç arıyorsanız Lada Niva’nın sizlere göre olmadığını belirtmek isteriz.

 • Motorun içeriye çok ses alması ( Günümüz de birçok Niva’da bulunur. Bir kusur değildir. H
 • Tek kapı olması
 • Sürüş halinde birçok modelin titremesi ( Travers gibi ekstradan takılan parçalar ile çözülebiliyor )
 • Arka diz mesafesinin çok az olması
 • Gündelik kullanıma pek uygun olmaması
 • Ustasının az olması ( Niva sahibi olmadan ilk önce ustasını bulmanız tavsiye edilir )
 • Bagajının ufak olması
 • Konforun sıfırında bile yeterli seviyede olmaması
 • Lada niva yakıt tüketimi olarak diğer araçlara göre fazladır.
 • Sürekli 4×4  olması ( İsteyen kullanıcılar ayırıcı alarak 4×2 hale getirebilmektedir )

gibi olumsuz yönleri olabilmektedir. Lada Niva tamamen araziye uyumlu bir şekilde tasarlandığından ötürü bu tür sorunlar olabilmektedir. Arazide oldukça başarılı olma sebepleri arasında tek kapı olması da yer almaktadır.

Lada Niva ile Off-Road Yapılır mı ?

Off-road ilgisi olan kişiler için biçilmiş kaftandır. Araziye giden, keşfedilmemiş yerleri bulmak isteyen ve kış aylarında gezmek isteyenler için Lada Niva oldukça yeterli olmaktadır. Lada Niva’nın tercih edilme sebepleri arasında zaten genellikle bu tür istekler yer alır.

Lada Niva arazide nasıl?

Lada Niva ne kadar yakıyor?

Lada Niva oldukça yetenekli bir arazi aracıdır. Ancak tam olarak bir yakıt tasarrufu sağlan bir araç değildir. Otoyolda sürülebilir bir özelliğe sahip olmakla birlikte arazide üst düzeyde bir performans ortaya koyar. Lada Niva’nın yakıt durumu; modele ve üretim yılına bağlı olarak değişmektedir. Eski modeller daha kötü yakıt tüketimine sahiptir ve yeni modeller ise bu konuda daha iyidir. Lada Niva’nın ortalama yakıt tüketimi 100 km’de yaklaşık 7 litre kadardır.  Dikkatli sürerseniz ve çok hızlı sürmezseniz, 100 km’de yaklaşık 6 litrelik bir yakıt tüketimi elde edebiliriz. Ama arabanızın tüm gücünü kullanmayı seviyorsanız o zaman 100 km’de 10 litreyi rahatlıkla harcama riskiniz bulunuyor!

Lada Niva ne kadar yakıyor?

Lada Niva ile uzun yol yapılır mı?

Evet aracınızda aşırı hız yapmazsanız, Lada Niva’nızla uzun mesafeler kat edebilirsiniz. Bu arada bazı yedek parçaları yanınıza almanız iyi bir fikir olacaktır. Çünkü kimi zaman Lada Niva modelinde yedek parça sorunu bulunmuyor değildir. Niva dört tekerlekten çekiş özelliğine sahiptir. Bu özelliği sayesinde herhangi bir arazide sorunsuz veya hiçliğin ortasında bozulma korkusu olmadan kullanabilirsiniz. Ayrıca yerden yüksekliği iyidir. Bu da düşük ağırlık merkezi ve yüksek yerden yüksekliği nedeniyle araca zarar vermeden veya çamura veya kara saplanmadan kolayca araziye çıkabileceğiniz anlamına gelir. Sonuç olarak Lada Niva uzun yolda da kullanılabilecek bir araç olmakla birlikte, dikkatli kullanmanızda fayda olan bir modeldir.

Lada Niva ile uzun yol yapılır mı?

Lada Niva arazide nasıl?

Lada Niva genel yapısı itibariyle şehir içinde iyidir. Çünkü küçük boyutu trafikte park etmeyi ve manevra yapmayı kolaylaştırır. Karayolu üzerinde Niva, ağırlığı ve nispeten düşük beygir gücü derecesi nedeniyle biraz ağır kalabilir. Lada Niva, kötü yollarda uzun mesafeli sürüş için biraz ağırdır, ancak arazi sürüşüne yardımcı olan yerden yüksekliği ve süspansiyon hareketi iyidir. Sonuç olarak Lada Niva, Rusya’nın yanı sıra Beyaz Rusya ve Ukrayna gibi diğer ülkelerde de çok popüler bir modeldir. Bu modeller ucuz ve bakımı kolay olduğu için ülkelerini karayoluyla keşfetmek isteyenler için ideal bir yapıya sahiptir. Bu özelliğinden dolayı Lada Niva modelinin ülkemizde de ilgi gördüğünü rahatlıkla ifade edebiliriz.

Yorum yapın